İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kaliteli Okumanın 7 Detayı

Kaliteli Okumanın 7 Detayı

okuma pratik yolları

1- Zamana Göre Okumak

Hayatımızın yoğunluğu her zaman aynı düzeyde olmayabilir. Bundan ötürü içinde bulunduğumuz sürece göre, zamanı daha verimli kullanabilmek adına yoğun olduğumuz süreçlerde daha kısa soluklu eserleri, daha rahat olduğumuz süreçlerde ise uzun soluklu eserleri okumayı tercih edebiliriz.

2- Kıyıda Köşede Kalmış Kitapları Keşfetmek

Popüler kültürün bize dayattığının aksine pek fazla kişinin vâkıf olmadığı, tabiri caizse kıyıda köşede kalmış kitapları keşfe çıkabiliriz. Bu durum hem edebiyata olan duruşumuzu diri tutacak hem de ufkumuzu açacaktır.

3- Dünya Edebiyatında Alışılagelenin Dışındaki Yerlere Yelken Açmak

Alışageldiğimiz Rus edebiyatı, Fransız edebiyatı, İngiliz edebiyatı gibi büyük üstatların bulunduğu dalların yanı sıra Kore edebiyatı yahut Endonezya edebiyatı gibi farklı ülkelerin edebiyatlarına yönelebiliriz. Böylece okumanın iliğini emmekle kalmaz, farklı kültürler de tanımış oluruz.

4- Alıntılama/ Alt Çizme Furyası

Bir kitabı bitirmek, ancak ona dair kendimize bir şeyler bıraktığımız zaman fiilen bitirmenin ötesine geçebilir. Binaenaleyh okuduğumuz kitaptan hatırlanası cümlelerin altını çizmek yahut buna özel bir alıntı defteri oluşturmak, okuyucu olarak bizleri tatmin edecektir.

5- Zaman Zaman Konu Belirlemek

Kitap okumaya heyecan katan detaylardan biri de zaman zaman konu belirlemektir. Bu konu tarihteki bir savaşla ilgili olabileceği gibi daha genel bir yaklaşımla örneğin intihar üzerine kitaplara yönelmek suretiyle de olabilir. Konuyu ilgi alanlarımızdan belirlemek biz okuyucuları doyumsuz bir hale getirmez, aksine o konu hakkında içimizde oluşan boşluğu doldurur.

6- Okunan Kitabın Filmine/Oyununa Gitmek

Yazılmış bir kitabın filmi/oyunu biz okuyucuları kimi zaman tatmin edemese de bu, okumanın doğasından kaynaklanan bir döngü gibidir. Finalde kendi hayal gücünüzü bir kez daha takdir edersiniz lâkin o kitap sayesinde sanatın bir dalına daha dokunmuş olursunuz.

7- Okumayı Evvela Müstakil Bir Fiil Olarak Benimsemek

Okumak fiilini bir amaçla ilintilemek yerine onu bağımsız bir fiil olarak benimsemek, okumaya olan tutkuyu arttırır. Zira paragraf sorularını çözmek ya da popüler kültürü takip etmek gibi yüzeysel amaçlar yerine okuduğumuz her kitapta yeni karakterler tanıyacağımız ve yeni bir dünyaya gireceğimiz gerçeği, okumanın iliğini emmek için muazzam bir detaydır.

Yorum Yap

Yorum Yap