İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Kadınlar Tatlıları Neden Çok Sever ?

Kadınlar Tatlıları Neden Çok Sever ?

kadınlar-tatlıyı-neden-çok sever
4

Kadınların  tatlıyı çok sevmesinin nedenleri

Kadınlar, dünya var olduktan beri her zaman daha güzel görünmeye çalışmışlardır. Son yıllarda da kadınların çoğu, fit bir vücuda sahip olmayı güzellik için olmazsa olmaz saymaktadırlar. Bunun için çeşitli diyetler, sporlar. ameliyatlar ve daha birçok uygulama bu konuda bir pazar oluşturmuş durumda. Ancak kadınlar her ne kadar formda kalıp beslenmelerine çok dikkat etseler de bazen kendilerini tatlı yemekten alamazlar. Tatlıyı sevmeyen kadın hemen hemen yok gibidir. Peki, kadınlar neden bu kadar sever tatlı yemeyi?

Adet Öncesi Tatlı Krizi

Kadınlar tatlı yeme isteğini en çok adet dönemi öncesinde ve o süre zarfında yaşarlar. Bunun nedeni, azalan östrojen seviyesinin kandaki şekeri de düşürmesidir. Bu günlerde kadınlar yoğun şeklide tatlı yeme isteği duyarlar. Hatta deyim yerindeyse tatlı krizine girerler. Artan stres seviyesi ve vücutta oluşan halsizlik sonrası yenilen tatlılar adeta bir kurtarıcı gibi kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Mutluluk Hormonu

Kadınların sevdiği tatlıların büyük çoğunluğu çikolata içerir. Çikolata, içerisinde bulunan tryptofan ve phenylethylamin sayesinde vücutta mutluluk hormonu seratonin salgılanmasını sağlar. O güzel tat damaklarda gezerken mutlu olmamanın imkanı var mı? En depresif anlarında kadınların dostudur çikolata. Bir parçası bile içlerinde çiçekler açtırmaya yeter.

Psikolojik Etki

Toplumun genelinde tatlıyı bir ödül olarak görme eğilimi vardır. Özellikle kadınlar, kendilerine bir mola verdiklerinde, keyifleri yerindeyken, arkadaşlarıyla sohbet ederken ve benzeri durumlarda psikolojik olarak da tatlı yeme isteği duyarlar. Yemek sonrası çay ya da kahveyle birlikte yenen tatlılar yemekten alınan keyfi arttırır. Sık sık bir araya gelip gün yaptıklarında da yoğun olarak tatlı tüketilir. Özetle kadınlar hem adet öncesinde düşen enerjilerini yükseltmek için, hem mutsuzken mutlu olmak için, hem mutluyken keyiflerini arttırmak için ve daha birçok durumda tatlı yemeyi severler.

Yüzyıllardan beri kadınların tatlıya olan düşkünlüğü herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Her ne kadar kadınlara o anda keyif verse de yenilen tatlılar belli bölgelerde yağlanma yaptığında mutluluk hissinin yerini mutsuzluk alabilir. Bu yüzden kadınlar tatlı yiyecekleri zaman aşırıya kaçmamalı ve kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten tatlılar yerine daha sağlıklı tatlıları tercih etmelidir.