İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık psikolojik etkenler ile beslenme sıkıntısından var olan hastalığımıza kadar karşılaştığımız bir hastalık çeşidimizdir. Kabızlık sorunumuza iyi gelen yiyecekler ise şunlardır;

 1. Pırasa
 2. Ispanak
 3. Erik
 4. Üzüm
 5. Kayısı
 6. Elma
 7. Lahana
 8. Sinameki
 9. Zeytinyağı
 10. İncir
 11. BAC gurubundaki vitaminleri içeren besinler
 12. Lifli gıdalar

Kabızlık Neden Oluşur?

Kabızlık psikolojik ve bedensel olarak bizi rahatsız eden bir durumdur. Kabızlık oluşması sebebi ile 2 günde bir dışkılamamız gerekirken bu sayı haftada 3 veya 1’e kadar düşebilecek dışkılama güçlüğüdür. Kabızlığın oluşma sebebinde en büyük etken beslenme alışkanlıkları tuvalete çıkmayı zorlaştıracak besinler yeteri kadar sıvı tüketmemek, sık hareket etmemek, var olan tuvaleti tutarak tuvalet ihtiyacını gidermemek, süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmek, hormonel rahatsızlıklar ve rektal kaslarda oluşan işlev bozuklukları gibi bir çok sebepten kabızlık meydana gelir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık belirtileri öncelikle rektal bölgede oluşan baskı dışkı olduğunu hissiyatı ancak tuvalete çıkamama dışkıyı yaptığımız zaman normalinden az olması dışkılarken zorlanmak tuvalete gereğinden az çıkmak ve dışkımızın çok sert olması sebebi ile rektal bölgeye verilen acı.

Yorum Yap

Yorum Yap