İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. İyi Bir Arkadaş Nasıl Olunur

İyi Bir Arkadaş Nasıl Olunur

İyi Bir Arkadaş Nasıl Olunur

KÖTÜ GÜN DEĞİL İYİ GÜN DOSTU OLUNMALI

“İyi bir arkadaş nasıl olunur? ” diye sordunuz mu hiç kendinize? Nasıl bir arkadaş istiyorsam öyle de olmalıyım karşımdakine değil mi? Bunu düşünerek hareket edersek o zaman bırakın iyi arkadaşlığı; dostluğu, kardeşliği bile yakalayabiliriz bence.

Benim arkadaşım her zaman yanımda olabilmeli, madden olmasa bile manen. Beni anlayabilmeli, anlattığımı dinleyebilmeli. İçimdeki sırları keşfedebilmeli. Üzüntümle üzülebiliyorken mutluluğumda da gülebilmeli. Benimle en sevdiği şeyleri bile paylaşabilmeli.

Kusurlarımı gördüğünde yalnız benim olduğum bir alanda bunu benimle paylaşabilmeli.

Herkesin içinde incitici bir şekilde ifşa etmemeli. Arkamdan konuşulanları duyunca müdahale edip susturmalı ya da cevaplarını verebilmeli. Tutup onlara iştirak edip onları tasvip etmemeli. Hayallerime ortak olabilmeli, destek olmalı, beni kösteklememeli. Sırlarıma sahip çıkabilmeli. Dürüst olup asla yalan söylememeli.

Aramıza mesafeler bile girse gönlünden silmemeli. Hatırlamalı, aramalı, o mesafeleri yok edebilmeli. Sözüme itimat etmeli, tutup böyle dedi ama böyle değil işin aslı diye düşünmemeli. İçten pazarlıklı olmamalı. Seni asla yarı yolda bırakmamalı. Sadakat sahibi olabilmeli. Birilerinden duyduğuyla hareket etmemeli. Önce beni dinlemeli, sonra karar vermeli. Hatalarımı bir kerelik affedebilmeli. Sinsilik, kötü niyet içinde olmamalı. Dedikoducu, kibirli, hoşgörüsüz, alaycı, vurdumduymaz olmamalı. Halden anlamaz derecede duyarsız olmamalı. İnce düşünebilmeli. Hem kırılgan hem de kırıcı olmamalı.

Sizce tüm bu özellikler ikimizde de bulunursa zaten her şey mükemmel bir seyirde ilerlemez mi?

Yorum Yap

Yorum Yap