1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. İş Sözleşmenizi Mutlaka Okumanız İçin 10 Neden

İş Sözleşmenizi Mutlaka Okumanız İçin 10 Neden

İş Sözleşmenizi Mutlaka Okumanız İçin 10 Neden

Yasalarımıza göre taraflar arasında sözleşme serbestisi kuralı geçerlidir. Yani bir iş buldunuz, çalışmaya başlayacaksınız, gerekli evrakları topladınız ve iş sözleşmesi imzalama aşamasına geldiniz. Alelacele önünüze konulan ve formalite olarak nitelendirilen iş sözleşmeniz ve bazı özel talimatları içeren ekleri ya okumadan yada hızlıca göz gezdirip imzalayan ve tüm şartları o an kabul eden kişi sayısı oldukça fazla maalesef. Çalışma barışının sağlanmasında, itilafa düştüğünüz zamanda size haklarınızı almada yardım edemeyen ve kuralların yasalar karşısında tanınmasında önemli rol oynayan iş sözleşmesini okumanız ve bir nüsha istemeniz için 10 önemli neden:

iş sözleşmesi nedir

 • İşe giriş tarihinizi, sözleşmenin başlangıç tarihini, maaşınızı resmi olarak kayda dökmüş olursunuz
 • Prim, ek ödeme, şirket aracı gibi size vaat edilenlerin orada yazılıp yazılmadığına bakar, gerekirse yazılmasını talep edebilirsiniz.
 • Belirli süreli mi, Belirsiz süreli mi (Sürekli) çalışan olacağınızı kesin görürsünüz. Zirâ bazen işe girişlerde kötü niyetlice Belirli Süreli İş Sözleşmesi konulabiliyor işçinin önüne.
 • Asıl işveren mi taşeron firma çalışanı olduğunuzu anlayabilir, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarınızın sorumlusunu görebilirsiniz.
 • Rekabet yasağı konulmuşsa bu konuda bilgi sahibi olur ve işverene istemeden de olsa yanlış adım atmayacağını bilirsiniz, bu konuda tazminat ödemek durumunda bile kalmazsınız. Sözleşme içeriğindeki rekabet yasağı önemlidir.
 • Eğitim vb. katılımlarının size rücu edilip etmeyeceği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz, yasalara aykırı bulduğunuz maddeye çekince (İhtirazi Kayıt) koyabilirsiniz.
 • İcap ederse başka bir lokasyona yada şehre görevlendirilip görevlendirilemeyeceğinizi bilir, anlarsınız.
 • Çalışırken hangi işi yapmanız istendiğinde yasal olarak ‘’Hayır’’ demeniz gerektiği yeri bilirsiniz. Hangi görev için o işyerine alındığınızı kağıt üstünde ıspatlarsınız. Görev tanımınızın içeriği de çok önemli.
 • İş sağlığı ve güvenliği konularında size sunulması gerekenler ve emniyetli çalışma kuralları çerçevesinde iş görmeniz gerektiğini bilirsiniz. İSG masraflarını işyerince yapılması gerektiğini bilir, iş sağlığı kurallarına mutlaka uymayı kural bilerek buna göre çalışırsınız.
 • Sizin işverene yükümlülüklerinizi görebileceğiniz gibi işverenin de size karşı ödevlerinin ne olduğunu anlayıp takip eder, hakkınızı aramada yasal dayanak teşkil edebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap