İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. iPhone Modellerinde Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

iPhone Modellerinde Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

iphone-pil-omru-uzatma-yontemleri

iPhone cihazınızın size sunduğu batarya kullanım süresinden memnun değilseniz, iPhone modellerinde pil ömrü nasıl uzatılır? konusuna ilişkin bilgiler arıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, yerleşik batarya değişiminin yüksek maliyetleri sebebiyle iPhone cihazlarından daha uzun bir pil kullanım süresi almanın yollarını inceleyeceğiz. Böylelikle cihazınızı daha uzun bir pil ömrüyle yıllar boyunca stabil bir şekilde kullanmanız mümkün olabilecek.

Bataryayı Neyin Tükettiğini Anlamak

iPhone cihazlarda deneyebileceğiniz pil ömrü uzatma yöntemlerinden önce, iPhone pili neden biter sorusuna cevap bulmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle pili hangi uygulamanın veya hangi sistem modülünün tükettiğini öğrenmelisiniz.

Cihazınızda Ayarlar> Pil yolunu takip ettiğiniz zaman karşınıza çıkan alan, uygulama ve sistem modüllerinin pil tüketimine ilişkin bilgiler içermektedir. Son 24 saat veya son 7 güne ilişkin pil tüketimini iki farklı alanda görebileceğiniz bir şekilde yer verilen bu düzen, her bir uygulamanın ve sistem modülünün ne kadar pil harcadığını detaylı olarak sizlere gösterecektir.

iPhone cihazlarda pili en çok tüketen bazı uygulama ve sistem modülleri arasında;

 • Ekran,
 • Hücresel veri bağlantısı,
 • Hücre beklemesi,
 • Telefon beklemesi,
 • App Store,
 • iTunes,
 • Haritalar yer alıyor.

Eğer cihazınızda bu uygulama veya sistem modülleri tarafından fazla güç tüketimi sağlanıyorsa, yazımızın devamındaki yöntemleri uygulayarak pil ömründen kolaylıkla tasarruf edebilirsiniz.iPhone Modellerinde Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

iPhone Modellerinde Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

iPhone cihazlardaki sistem modüllerinin pil tüketimini kontrol edebilmenizin bazı yolları vardır. Batarya ömrünü uzatmak için uygulayabileceğiniz yöntemler ise;

 • Düşük güç modunu kullanmanız ve buna göre ayarlamalar yapmanız,
 • Konum servislerini devre dışı bırakmanız,
 • E-posta hesaplarındaki anlık bildirimleri kapatmanız,
 • Hücresel veri yerine Wi-Fi kullanmanız,
 • Uygulamaların arkaplanda otomatik yenilenme özelliğini devre dışı bırakmanız,
 • Şebekeye erişilemediğinde uçak modunu etkinleştirmeniz durumlarında iPhone cihazınızdan daha iyi bir batarya verimi elde edebilirsiniz.

iPhone pil ömrü nedir ve nasıl uzatılır konusunda uygulayacağınız bu yöntemler, yerleşik pillerin değişim maliyetinden de sizleri koruyacaktır.

Düşük Güç Modunu Kullanmak

Düşük güç modunu kullanmak, pil durumu %20 ya da altına düştüğü zaman size yardımcı olabilen bir özellik sunar. Bu moda geçildiği zaman arka plan uygulamalarının yenilenmesi ve otomatik yapılan indirmeler, düşük güç modu kapatılana kadar askıya alınmaktadır. Ayarlar> Batarya seçeneğinin altında yer alan ‘Düşük Güç Modu’ seçeneğinin yanındaki butonu aktif hale getirerek bu modu devreye alabilirsiniz.

Normal pil yüzdesi durumlarında da belirli uygulamaların arka planda güç tüketimlerini azaltmak için bu modu kullanmayı seçebilirsiniz. Fakat belirttiğimiz gibi, bu mod otomatik indirmelerin de askıya alınmasını sağlar. Bu yüzden normal pil yüzdesindeyken bu modu aktif hale getirmek, bekleyen indirmeleri manuel olarak yapmanızı gerektirecektir.

Pil yüzdesi normal durumdayken düşük güç modunu kullanmak yerine, otomatik ekran kilidinin devreye girme süresini veya ekran parlaklığı ayarlarını düzenlemeyi tercih edebilirsiniz. Ekran, iPhone cihazlarda pili en çok tüketen sistem modülüdür. Ekranın açık kalma süresini ne kadar azaltırsanız, iPhone cihazınızdan elde ettiğiniz pil ömründe de o oranda artış gözlemlersiniz. Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Otomatik Ekran Kilidi yolunu izleyerek ekranın uykuya geçeceği zaman sınırını azaltabilirsiniz.

Ekranın otomatik parlaklık moduna alınması, ortam ışığına göre aydınlatma miktarını belirlemeyi sağlar. Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Ekran Ayarları yolunu izleyerek bu ayarı bulabilirsiniz. Bu bölümde ‘Otomatik Parlaklık’ ayarının yanındaki butonu aktif hale getirdiğiniz zaman, ortamdaki ışığa göre ekran parlaklığının ayarlanması sağlanır. Böylelikle ekranın pil tüketimi de azaltılabilir.

Konum Servislerini Devre Dışı Bırakmak

iPhone cihazınıza yüklediğiniz veya cihazda yerleşik olarak var olan bazı uygulamalar, konum servislerinden ötürü pil tüketimini arttırmaktadır. Bu uygulamaları kullanmasanız bile, uygulamalar tarafından konum servislerine bağlanma istekleri gönderilmesi nedeniyle pil yüzdesinde düşüş yaşayabilirsiniz. Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri yolunu izleyin ve cihazınızı kullanırken hangi uygulamaların konum servislerine erişebileceklerine ilişkin ayar değişikliği gerçekleştirin.

E-posta Hesaplarındaki Anlık Bildirimleri Kapatmak

E-posta hesaplarındaki anlık bildirimlerin devre dışı bırakılması, iPhone pil ömrü uzatma yöntemlerinden birisidir. Ayarlar> Hesaplar ve Parolalar bölümünde belirteceğimiz ayar değişikliklerini uygulayarak pil ömrünü uzatabilirsiniz.

E-posta adreslerini cihazınız üzerinde kontrol etmeniz için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar gerçek zamanlı kontrol ve indirmeler ile 15 dakikada bir kontrol ve indirmelerdir. 15 dakikada bir kontrol ve indirme seçeneği, sunucunun daha az kullanılmasını ve pil ömründen tasarruf etmeyi sağlar.

Daha önce belirttiğimiz ayar yolunu izleyerek, e-postaların 15 dakikada bir güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer pil ömründen tasarruf etmek istiyorsanız, ayar değişikliklerinde ‘Manuel’ seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu durumda e-postalarınızı manuel olarak yenilemeniz ve kontrol etmeniz gerekecektir.

Hücresel Veri Yerine Wi-Fi Kullanın

iPhone cihazlarda pili en hızlı tüketen bağlantı tipi, hücresel veri bağlantısıdır. Hücresel şebekeye erişim sağlamaya çalışan cihaz daha fazla pil tüketimi gerçekleştirir. Özellikle cihazınızın şebekeye bağlantı sıkıntısı yaşadığı durumlarda, bu tüketim daha da artacaktır. Bu nedenle hücresel veri bağlantısı kullanmak yerine Wi-Fi bağlantısı kullanmayı tercih ederek pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Uygulamaların Arkaplanda Otomatik Yenilenme Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Cihazınızdaki birçok uygulama, onları kullanmasanız bile arka planda yenilenme özelliğine sahiptir. Ayarlar> Genel> Arkaplanda Uygulamaların Yenilenmesi yolunu izleyerek hangi uygulamaların arkaplanda çalışabileceklerine ilişkin ayar değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle uygulamalar arkaplanda sürekli yenilenmediği için, pil tüketimi azaltılacaktır.iPhone Pil Ömrü

Şebekeye Erişilemediğinde Uçak Modunu Etkinleştirmek

Daha önce de değindiğimiz üzere hücresel bağlantı sağlanamadığı zaman cihazlar bu bağlantıyı kurabilmek için güç tüketimini arttırmaktadırlar. Şebekeye erişilemediği zaman iPhone cihazınızı uçak moduna almanız, cihazınızın pil kullanım yüzdesini düşürecektir. Şebeke kapsamasında olmadığınız zaman cihazınızın ekranında yukarı doğru kaydırın ve uçak şeklindeki simgeye basarak uçak modunu aktif hale getirin.

Yorum Yap

Yorum Yap