İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

indir 1 1
5

İnternetten alışveriş güvenliği

Günümüzde internet mağazalarının daha fazla avantaj sunması, internetten alışveriş yapanların sayısını bir hayli artırmış durumda. Bu artışla doğru orantılı artan olumsuzluklardan birisi de, internet dolandırıcılığıdır. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı bu yazımızda, güvenli alışveriş yapabilmek için gerekli olan tüm detaylardan bahsedeceğiz.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilecek hususlar

İnternetten alışveriş yaparken, genellikle peşin ödemeli alışverişler yapılmaktadır. Bizi asıl ilgilendirende, kart bilgilerimizi korumamız gerektiği için burasıdır. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında verdiğimiz ipuçlarına dikkat ederek, internet üzerinden dolandırılma riskini en aza indirebilirsiniz.

Sms Kodunu Aktif Edin

İnternetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmanın ilk yolu, kart güvenliğinizi artırmaktır. Bu kapsamda atacağınız ilk adım, internet alışverişleri için sms kodunu aktif etmektir.

Bu sayede siz internetten alışveriş yaptığınızda cep telefonunuza mesaj gelecektir. Bunun dışında kart bilgilerinizle başkası alışveriş yapmaya çalıştığında da, yine cep telefonunuza gelecek sms kodu olmadan işlem yapılamayacaktır. Bu sayede basit ama etkili bir önlem almış olursunuz. Bu özellik, her web sitesi için geçerli olmayabilir.

Harcama Limiti Belirleyin

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki bir diğer önemli tavsiyemizde, kartınıza harcama limiti belirlemenizdir. İnternetten alışverişlerde belirlediğiniz tutarın üzerine çıkılmasını engelleyecek bu sistem, en azından olası dolandırıcılıklarda kaybınızı azaltacaktır.

Sanal Kart Tanımlayın

Kart bilgilerin başkasının eline geçmesini engellemek için, bankanızın sunmuş olduğu sanal kart uygulamasıyla, kartınızı kullanmada alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede sanal kart bilgilerinizi vererek, gerçek kart bilgilerinizi gizlemiş olursunuz. Ayrıca sanal kartınız içinde limit belirleyebilir, dilediğiniz zaman banka internet şubesi üzerinden değiştirebilirsiniz.

Güvenilir Ödeme Yöntemlerini Tercih Edin

Mümkünse kredi ya da banka kartı yerine, İninal, Paypal ve Webmoney gibi, güvenli ödeme sistemlerini tercih edin. Bu sistemleri kullanarak da, kart bilgilerinizi vermeden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Ortak Ağ Kullanmayın

Kimlik ve kart bilgilerinizi korumak için, ortak bilgisayar ve kablosuz ağ kullanan yerlerden giriş yapmamaya özen gösterin. İnternet kafe gibi ortamlar, bunun için bir örnektir.

Kapıdan Ödeme Tercihiniz Olsun

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinde en risksiz olanı, kapıdan ödeme ile satış yapan yerleri tercih etmektir. Bu sayede kart bilgilerinizi, hiçbir şekilde satıcıya vermeniz gerekmez.

Bilindik Alışveriş Siteleri

Tercihleriniz arasında mümkünse, marka değeri olan bilindik alışveriş sitelerini tercih edin. Bu sitelerin online ödeme sayfaları, yoğun güvenlikte korunmaktadır.