İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. İnternet DNS Adresini Değiştirmenin 5 Değişik Yolu

İnternet DNS Adresini Değiştirmenin 5 Değişik Yolu

dns-adresi-degistirmenin-5-yolu

İnternette bazı sitelere konulan erişim engelleri, internet DNS adresini değiştirmenin 5 değişik yolu araştırması yapılmasına neden oluyor. Eğer sizler de internette gezinmenizi engelleyen bu yasaklardan sıkıldıysanız, yazımızın devamında farklı işletim sistemlerine yönelik olarak sunduğumuz ayar değişikliklerini uygulayabilirsiniz. Böylelikle internette engelsiz bir şekilde istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

DNS Ayarı Nedir ve Neden Değiştirilir?

DNS veya Domain Name Server, erişim engeli uygulanan sitelere ulaşmak için değiştirilmektedir. Kısaca DNS’nin ne olduğuna ilişkin bir tanımlama getirecek olursak, web tarayıcınıza yazdığınız adres DNS aracılığıyla sayısal IP adreslerine dönüştürülür ve bilgisayarınız web sitesinin sunucusuna IP adresi üzerinden bağlanır.

Servis sağlayıcıları genellikle DHCP aracılığıyla DNS sunucusunu otomatik olarak atamaktadır. Ancak her zaman atanan bu DNS sunucusunu kullanmak zorunluluğunuz olmadığını belirtmeliyiz. İşte bu noktada, DNS adresi değiştirme işlemleri devreye girmektedir.

DNS Değiştirmek İçin Kullanılabilecek Ayarlar

DNS ayarlarını erişim yasakları gibi genel bir nedenden ötürü değiştirmek istiyorsanız, o zaman Google Public DNS, Level3 veya Open DNS gibi servisler tarafından çalıştırılan genel DNS sunucularını kullanabilirsiniz. Özellikle birçok kullanıcı kolay hatırlandığı ve erişim engellerinde işe yarar çözümler sunduğu için Google Public DNS ayarlarını kullanmaktadır.

Bu yazının devamında, Google Public DNS tarafından sunulan internet DNS adresi değiştirme ayarlarını kullanacağız. Bahsi geçen diğer DNS sunucularının ayarlarını kullanmak istiyorsanız Open DNS için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220, Level3 için 209.244.0.3 ve 209.244.0.4 adreslerini kullanabilirsiniz.İnternet DNS Adresini Değiştirmenin 5 Değişik Yolu

Windows İşletim Sisteminde DNS Değiştirme

Windows işletim sistemli bilgisayarlardan DNS adresi değiştirme işlemlerinin adımlarını inceleyecek olursak;

 • Başlat> Denetim Masasına giriş yapın.
 • Açılan pencereden Ağ ve İnternet> Ağ ve Paylaşım Merkezi> Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir yolunu izleyin.
 • Yeni gelen pencerede bağlı olduğunuz internet bağlantısına sağ tıklayın ve açılır menüden ‘Özellikler’ seçeneğine basın.
 • Yeni açılan ağ ayarları penceresinde Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine tıklayın ve altta aktif hale gelen ‘Özellikler’ butonuna basın.
 • DNS ayarları alanlarından ikincisini aktif hale getirmek için ‘Aşağıdaki DNS Sunucu Adresini Kullan’ seçeneğini işaretleyin.
 • Kutucuklar aktif hale geldiği zaman ilk satıra 8.8.8.8 ve ikinci satıra 8.8.4.4 yazın.
 • Ayarları kaydetmek için ‘Tamam’ butonuna basıp çıkın.

Tüm bu işlemlerden sonra bilgisayarınızın DNS adresi değiştirilmiş olacaktır. Eğer bağlantı sorunu yaşarsanız, internet bağlantısını kesip tekrar bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

Mac OS İşletim Sisteminde DNS Değiştirme

Mac OS işletim sistemlerinde DNS ayarlarını değiştirmek için, izlemeniz gereken bazı adımlar vardır.

Bunlar ise;

 • Bilgisayarınızda Sistem Tercihleri> Ağ yolunu izleyin.
 • Açılan pencereden ağ seçimini yapın ve ‘Gelişmiş’ butonuna basın.
 • Gelen ekranda DNS sekmesine geçin ve ‘+’ işaretine basarak Google Public DNS adreslerini ekleyin.
 • İşlem tamamlandıktan sonra ayarları kaydetmek için ‘Tamam’ butonuna tıklayın.

Görüldüğü üzere Mac OS bilgisayarlarda DNS adresi değiştirmek bu dört işlem adımıyla oldukça kolaydır. İşlem tamamlandıktan sonra ağ bağlantısı sorunu yaşarsanız bağlantınızı yenileyiniz.

iPhone ve iPad’lerde DNS Değiştirme

Bazı Wi-Fi ağlarında atanan DNS ayarlarını iPhone veya iPad cihazınızdan değiştirebilmeniz mümkündür. Bunun için Ayalar> Wi-Fi yolunu izleyin. Açılan bağlantılar ekranından bağlı olduğunuz internet bağlantısını bulun.

Bağlantının yanında bulunan (i) butonuna tıklayın. Yeni gelen ekranda DHCP sekmesini seçin ve DNS seçeneğine ilerleyip tıklayın. Klavye açıldığı zaman bu alana Google Public DNS ayarlarını yazın. İşlem tamamlandığında ‘Tamam’ butonuna basarak ayarlarınızı kaydedin. İnternet bağlantınızı yenilediğiniz zaman DNS ayarlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.DNS Adresi Değiştirme

Android Cihazlarda DNS Değiştirme

Rootsuz Android cihazlarda Wi-Fi ağlarındaki DNS sunucu adreslerini değiştirebilmeniz mümkündür. Rootlu Android cihazlarda ise hem Wi-Fi hem de mobil ağlardaki DNS sunucularını değiştirmek mümkündür. Bunun için üçüncü taraf uygulamaları indirmeniz gerekebilir.

Rootsuz Android cihazlarda DNS ayarlarını değiştirmek için, Ayarlar> Wi-Fi yolunu izleyin. Bağlı olduğunuz ağa uzun basın. Bu işlem bazı cihazlarda, ağın sağ kısmında bulunan (>) işaretiyle ağ ayarlarına girmeniz ile sağlanabilmektedir.

Açılan ekranda ‘IP Ayarları’ başlığını görene dek kaydırın. Seçeneklerden DHCP seçiliyse, bunu Statik olarak değiştirin. Açılan yeni ayar başlığı altında DNS ayarlarını değiştirme imkanınız vardır. Satırlara Google Public DNS ayarlarını girin. İşlemi tamamladıktan sonra ‘Kaydet’ butonuyla ayarları kaydedin. İnternet bağlantınızı yenilediğiniz zaman değiştirdiğiniz DNS adresini kullanmaya başlayabilirsiniz.

DNS Adresini Programlar Aracılığıyla Değiştirme

DNS adresini ayarlar vasıtasıyla değiştirmek yerine, programlar aracılığıyla değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. DNS adresi değiştirme programları olarak öne çıkan iki farklı program vardır. Bunlar Windows işletim sisteminde kullanabileceğiniz DNSJumper ve Mac OS işletim sisteminde kullanabileceğiniz DNSExchanger programlarıdır.

Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen DNSJumper, DNS ayarlarını düzenli olarak değiştiren bir programdır. Windows işletim sistemlerinde DNS değiştirme işlemleri bir hayli uzun bir işlemler dizisini içerdiğinden, bu programı bilgisayarınıza indirebilir ve düzenli bir şekilde DNS ayarlarının değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Kurulum gerektirmeyen bu program, Türkçe dil desteğinin yanı sıra ücretsiz bir kullanım sunuyor. Böylelikle ping atılarak bulunan en hızlı DNS adreslerine bağlanarak internette özgürce dolaşabiliyorsunuz. Programın en avantajlı özelliği, DNS ayarlarını yedeklemesidir. Bu sayede istenildiği zaman yedeklenen ayarlara geri dönüş yapılabilir.

Mac OS işletim sistemlerinde kullanılabilen DNS değiştirme programı, DNSExchanger programıdır. Yasaklı sitelere giriş işlemi için DNS ayarlarını hızlı bir şekilde değiştiren bu program, popüler birçok DNS servisinden ayarları size sağlamaktadır.

Open DNS, Norton DNS, Google Public DNS ve Comodo DNS gibi birçok DNS sunucusunun hizmetini içeren programla kolaylıkla ayar değişikliği yapabilirsiniz. Kullanıcılar isterlerse manuel olarak DNS adresi ekleme işlemi de yapabiliyorlar. Türkçe dil desteği ve ücretsiz bir sürümle sunulan bu programı özgür internet için bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap