İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. İnsan Kendini Nasıl Tanır?

İnsan Kendini Nasıl Tanır?

İnsan Kendini Nasıl Tanır?

İnsanın kendini tanıması, kendini bulması ve daha sonra kendini bulması anlamına kazanç. Kendinizi tanımayı başladığınız zaman, yaşamınız süresince atıp atabileceğiniz en şatafatlı adımlardan birini atmış olursunuz. Kendi özünüze yetip adım atabilirsiniz. Kendi işlerinizi daha basit halledebilirsiniz. İnsanın kendini tanıması güçtür ama bu yolda ortaya koyacağınız mücadele netlikle kayda bedeldir. Kendini tanımak isteyen ama bunu bir cinsli muvaffak olamayan biri misiniz? Kaygılanmayın. Bu yazıyı okumayı tamamladıktan sonra bu yolda neler yapabileceğinizi bilebileceksiniz. Size kolay adımlarla kendinizi tanıma mevzusunda neler yapabileceğinizi anlatacağım.

İnsan Kendini Nasıl Tanıyacak?

İnsan kendini nasıl tanıyacak sorusunu belirli ana başlıklar da ele alacağız. Ana başlıklar içerisinde size yardımcı olabilecek muhtelif alt başlıklar yer alacaktır. Şayet işinize yaramayacağını düşündüğünüz madde olur ise okumayıp es geçmeyi tabi ki düşünürsünüz. Yalnız kesin olmayı belirli bir dakikanı ayırıp edinmiş bilgi birikimini kendinize tasvire mevzusunda size aşırısıyla yardımcı olabilir. Karşınıza çıkacak ilk başlık daha şuurlu olma mevzusunda size yardım olabilecek pratik bilgilerden oluşacaktır. İkinci ana madde de öz hayatınızın derinlerine inip sen olan kendini keşfetmeyi ve kazanmayı muvaffak olabileceksiniz. Üçüncü ana başlığımız ise bakış açını farklılılaştırma ve iyileşmeye yönelik bilgilerden oluşmaktadır. Son ana başlıkta ise iyi ile bereketli olanı tutma ve bu mevzuda ısrarcı olma merkezli ipuçları yer almaktadır. Yazının sonuna geldiğinizde kendinizi tanımaya yavaştan başlayıp ve özünüz karakteriniz için neyin iyi olduğunu daha sağlık bir karar verebileceksiniz. İnsanın kendini tanıması gerçekten güçtür. Samimilik, gayret, süre, aralıksız ve süre gerektirir. Bunların hepsi bir insan için en bedelli kaliteler arasındadır. Kendinizi tanımaya hazırsanız okumaya devam edebilirsiniz.

1.Bilinçlenme Kademesi

Bilinçlenme safhası sizi çok daha iyi tanımak için atman gerektiren ilk adımlardan biridir. Bu adım gayet kolay ve basittir. Gerçekleştirmek gereken ise karakterinize yol göstermek olacaktır. Özünüzü daha sağlıklı tanımak istiyorsanız atabileceğiniz daha değişik adımlar olabilir ama en iyisi bilinçlenme evresiyle başlamaktır. Bugüne zamana kadar yerine getirmiş bütün gayenizi aklınıza getirmiş olun işte hedefleri bir yere not edin. Ardından belirlemiş olduğunuz gayeleri not alın. Hedefinizi tam anlamıyla yoluna koyup sonrasın da hayatınız içerisinde yaşandığınız olan en son olayı düşünün. Bu durumlarda sizi en fazla etkileyecek ve davranımınızı şekillendiren olaylar neler ise bunları da not edin. Anekdot faktörüz gerekenleri bir kenara yazdıysanız şimdi en başından itibaren okumaya başlayın. Okurken kesinlikle bir şeylerin farkına varacaksanız. Evet, gayeleriniz ve elde ettikleriniz dahil olmak üzere yaşamda yaşanan her şey geleceğinizi, düşüncelerinizi ve tutumlarınızı etkilemektedir. Anekdot ettiğiniz her şey gerçeğinde sizi oluşturan faktörlerdir. Bilinçlenme safhası meseleleri ve vaziyetleri netleştirme düzeyidir. Yaşadığınız hadiseler sizin bir daha o güzergahta bir atılım yapmanıza mani olup kendinizden bütün yarar alabilmenize mani olabilir.

 

Geçmişinizi netleştirmeniz için azıcık süreniz olacaktır. Bu netleştirme çabanız netice verecek ve minik bir şey olarak gözüken ama hakikatte sizi etkileyen vakaları tespit edebilmenizi sağlayacaktır. Negatif hadiseler mevzusunda ise onların neticelerine değil onlardan ne bildiğinize odaklanmanız gerekir. Herkes geçmişinde negatif bir ekip hadiseler yaşamış olabilir, bu kısımları büsbütün şekilde görmezden gelmemeli veya bunlara tamamen takılmamak size yardımcı olmamaktadır.

 1. Başkasının Düşüncesinden Kurtulun
 2. Bilinçlenme düzeyinin ikinci düzeyinde ise kendinizi değişiklerinin düşüncelerinden uzaklaştırmalısınız. İnsanların büyük bir kısmı eş yapıda yaşama sahiptir. Mektebi tamamlamak, iş bulmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak, torun sahibi olmak biçiminde devam eden bu yapı her bir kimse tarafından her ferde nasihat edilir. Bu öneriyi alan herkes hemen yapıya ayak yalana çalışarak kendisini cemiyete kabul ettirmeye çalışır. Kendinize güvenin ve inanın. Başkasının size söylediklerine göre hareket ediyorsanız sorun bellidir. Sizin kendi özünüze saygı duymuyorsunuz demektir. İlk kısım da ki sorun ortadan kaldırmış olmalısınız. Kendinize hissinizi doğru görüp inanmak gerekmelidir. İlk şey dönem içinde yaşanacağı bilmeniz için biraz daha sabırlı olmanız gerekmektedir.
  1. Hayatınıza Yeni Bir Sayfa Açın

  Bilinçlenme evresinde son adıma geçmeden evvel kendinize en büyük iyiliği yapın ve yaşamınızda beyaz bir sayfa açın. Bu beyaz sayfanın basitçe karalanmasına izin vermeyin. Kötü alışkanlıklarınızı bırakın. Bilinçlenme safhasının son adımında ise artık kendinize çeki düzen vermek gerekir. Yapılması gereken ise gününüze erken başlayarak günü doğru şekilde zamanı iyi kullanarak tamamlamak, mazeretlere sığınmadan gün içerisinde yapmanız gerekenleri yapmaktır. Yaşamınızı bir kumpasa oturttuğunuz zaman amaçlarınızı gerçekleşmesi, kendinizi tanıyıp geliştirme mevzusunda daha fazla kadere sahip olabilirsiniz.

  1. Kazanma Arzusu

  Bilinçlenme arzusu güçlü bir şekilde geçtiyseniz artık kendi özünüzü tanımış çok yakın olabilirsiniz. Hem kendini tanımayı başarmış olmuş dahi olabilirsiniz. Fakat kendinizi tanımış olduktan sonra çok şeyin biteceğini asla düşünecek dereceye gelmemelisiniz. Yeni amacınız kazanma evresine geçiştir. Kendinize değer vermelisiniz. Kazanma düzeyinin ilk adımı gün içerisinde emin vakitle tek başınıza kalmak ve düşünmektir. Yürüyüşe çıkıp hem spor yapmak ayrıca kendinize düşünme zamanı oluşturmalısınız. Yapmanız gereken belirlidir. Her zaman dinlediğiniz seslerden, hengamelerden ve tesirlerden uzak durmalısınız. Uzak durduğunuz bu vakit zarfında ise tasarılarınızı yapmalısınız. Bir şeyin hoş olduğunu düşünüyorsanız ve size pozitif katkıları olacaksa, başkaları ne düşünürse düşünsün bu şeyi gerçek hayata sunmalısınız. Karşınıza çıkacak bu gidişat en fazla neşe aldığınız şey olacak ve yaşamınızı büyük miktarda etkileyerek sizde itici bir etmen olarak misyon alacaktır.

   

   

   

  1. Destek Verecek İnsan Edinin

  Kazanma düzeyinde işinizi en çok basitleştirecek şey size takviye olabilecek birilerini bulabilmektir. Bu profesyonel bir destek psikolog, hayat koçu veya akıl öğretmeni vb. olabileceği gibi sizi yakından tanıyan bir birey iyi bir arkadaş vb. olabilir. Devamlı olarak danışabileceğiniz ve yanılgılar yaptığınızda size takviye olup doğruyu gösterebilecek bireyler kendinizi tanıdıktan sonra kazanma düzeyinde aşırısıyla size katkı sağlayacaktır. Gerçek manada hayatınızın bir kazanının olmasını istiyorsanız sizi mutlu edebilecek iş sahibi olmanız gerekir. Bir işte çalışıyorsanız fakat yeteri kadar mutlu veya hoşnut değilseniz o işi bırakmayı düşünebilirsiniz. Elbette hayat tasarınızı bu cins kararı makul biçimde düzenlemelisiniz. Aklınızdaki işi bırakıp mutlu olunabilecek farklı bir işe geçmelisiniz. Aradığınız fırsat olabilir fakat bunu ekonomik vaziyetinizi zora sokarak gerçekleştirmekten kaçınmalısınız. Bilinçlenme safhasının ardından kazanma safhasına geçiş yaptıktan sonra bundan sonra yavaştan karakterinizi çok daha yakınından tanımış, yaşamınızı kavramış ve kariyerniyetlerinizi ayrıntılı bir şekilde tanımlamış olmalısınız. Bir sonraki düzey bakış açınızı değiştirip gelişiminize ve ilerlemenize mani olacak etmenlerden kurtulmayı içermektedir.

  1. Bakış Açını Değiştir

  Bakış açınızı değiştirmek sandığınız kadar basit olmayabilir. Gerçekten uzun müddet kendinizle bile çaba faktörüz gerekebilir. Fakat verdiğiniz çaba sizi neticesinde doğru noktaya eriştirecektir. Yaşamınızda yer alan her insanı beğenmek ve onunla kesinlikle yakın ilişki kurmak zorunda değilsiniz. Ancak kimseye karşı kendinizi kilitleyip kalmayın ya da kimseye ön yargıyla yaklaşmayın ilk olarak olumlu düşünün sonrasında karşıdaki karakteri tanıdıktan sonra kararınızı verin acele etmeyin bakış açınızı normal düşüncenize göre değiştirin.

Yorum Yap

Yorum Yap