1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İnme Belirtileri

İnme Belirtileri

nme Belirtileri
2

İnme nedir 

Günlük yaşamda sıklıkla görmezden gelinen normalde hiç önemsemeyeceğimiz bazı belirtiler göründüğünün aksine çok önemli bir hastalık olan inme belirtileri olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Vücudun belirli kısımlarında meydana gelen bölgesel uyuşukluk,
  • Seyirme
  • His kaybı
  • Bilinç değişikliği
  • Şiddetli baş ağrısı

Halk arasında ‘Felç’ ya da ‘İnme’ olarak bilinen bu rahatsızlığa nerede ve ne zaman yakalanılacağının bilinmemesi viral ya da bakteriyel bir rahatsızlık olmamasından kaynaklanmaktadır.

İnme’nin Vücuttaki Etkisi

Beyindeki kan akışının çeşitli sebeplerle bir anlığına bile olsa kesintiye uğraması veya beyin yapısı içerisinde bölgesel kanamaların gözlenmesi ile hücrelerde gerçekleşen geçici hasar, inmeye diğer ismiyle geçici felce sebep olur.

Bu hastalıktan korunmak için vücudumuzda meydana gelen inme belirtilerini iyi gözlemlemeli ve bunlardan birinin bile varlığında felç geçirdiğimizden şüpheleniyorsak mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırmamız şart. Nitekim inme gerçekleştiğinde hastanın tedavi şekli diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi son derece önemlidir. İlaçla da tedavi edilebilen inmenin geçirilme boyutuna ve şekline bağlı olarak cerrahi müdahale gerektiren boyutlara da ulaşma ihtimali vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap