İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. İngiltere’De Ev Kiralayacaklara 9 Önemli Tavsiye

İngiltere’De Ev Kiralayacaklara 9 Önemli Tavsiye

ingiltere kiralık ev1
3

İngiltere de ev kiraları

İngiltere’ye okumak, sponsor şirket bularak çalışmak ya da Ankara Antlaşması sayesinde kendi işini kurmak için gidecek kişilerin attığı ilk adım kalacak yer ayarlamak oluyor. Geçici bir süreliğine İngiltere’de bulunacak kişiler oda kiralamak ya da otelde kalmak gibi çözüm yollarına başvururken, kalıcı olmaya niyetli kişiler ev kiralamak için girişimlerde bulunuyor. Ev kiralayacak kişilerin sonradan hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmaması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

1-İnternetteki fiyatlara aldanmayın.

Eğer İngiltere’ye bir sponsor şirket bünyesinde çalışmak için gittiyseniz, bir sorun yok demektir. Ancak eğer Ankara Antlaşması çerçevesinde kendi işinizi kurmak için İngiltere’de bulunuyorsanız internette yazan kiralık ev fiyatlarına aldanarak az bir sermaye ile yola çıkmayın. Çünkü, bir sponsor yardımı ile çalışmaya gelmediğiniz ve dolayısıyla sürekli bir gelir garantiniz olmadığı için 6 aylık kirayı peşin alıyorlar. Buna ek olarak 4-6 haftalık bir depozito, kişi başı 100-200 pounda arasında değişen komisyon ücreti de talep ediliyor. Yani eğer bir sponsorunuz yoksa ev kiralamak size minimum 10.000 pounda mal olacak demektir.

2-Türk bir emlakçı yardımı ile ev kiralayın.

Google’dan, forumlardan ya da bir tanıdık aracılığı ile bulabileceğiniz Türk emlakçılar ile iletişime geçmeyi deneyin. Ankara Antlaşması bünyesinde İngiltere’ye çok fazla Türk vatandaşı gittiği için, oradaki emlakçılar hemşerilerine yardımcı olmaktan çekinmiyor. Ev sahibi ile birebir konuşarak size kefil oluyor, böylece peşin vermek zorunda kaldığınız kiralardan sizi kurtarabiliyor.

3-Türk emlakçı bulamazsanız, bir kefilden yardım isteyin.

Türk emlakçı bulamamanız durumunda, sizden peşin istenecek kiralardan muaf tutulmak için bir kefil bulmalısınız. Size kefil olacak kişinin İngiltere’de ikamet ediyor olması ve banka hesabında en az 50.000 pound olması şart aranıyor. Eğer size kefil olacak bir tanıdığınız yok ise internetten bu işi belirli bir para karşılığında yapan kişilere ulaşarak size kefil olmasını isteyebilirsiniz. 6 aylık kirayı peşin vermek yerine çok daha cüzi bir miktarla kefil bulmak sizin için daha avantajlı olacaktır.

4-Mümkün olan en kısada sürede bir eve çıkın.

Ev arama süreniz uzadıkça otellere vereceğiniz para katlanarak artış gösterir. Otele vereceğiniz ücreti kendi kiranız için kullanmak daha karlı bir durum olacaktır. Bunun dışında, orada yaşamak için gerekli olan tüm işlemler için (banka hesabı açtırma, hastane kaydı vb.) sizden adres bilgisi istenecektir. Bir otel adresi ya da bir tanıdık adresi vererek tüm bu işlemleri yaptırdıktan sonra, kendi evinize çıktığınız zaman tüm bu adresleri değiştirmekle zaman kaybı yaşarsınız.

5-İngiltere’ye gelip evi görmeden kira sözleşmesi yapmayın.

Her şeyi önceden hazırlayarak kendinizi garantiye almak isteyebilirsiniz. Ancak, İngiltere’ye gelmeden ve size sunulan evleri kendiniz görmeden kesinlikle sözleşme imzalamayın. Uzakta olmanızı fırsat bilerek sizi dolandırmak isteyen kötü niyetli kişilere fırsat vermiş olursunuz. Bunun dışında, sürekli akan bir ev trafiği olduğundan ötürü, ev sahipleri ilanları sürekli yenileyecek fırsatı bulamayabilir. Yani internette gördüğünüz fotoğraflar kiralanacak evin yıllar önceki haline ait olabilir, böyle bir durumda gördüğünüzden çok daha kötü durumda bir evle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kamera açısında oynama yapılarak ev olduğundan daha büyük gösterilebiliyor. Umduğunuzdan çok daha küçük bir ev kiraladığınızı İngiltere’ye geldiğinizde anlarsanız her şey için çok geç olabilir.

6-Kiralayacağınız evi gezerken pencere kenarlarına muhakkak göz atın.

İngiltere’deki çoğu ev Victoria zamanından kalma olduğu için ve İngiltere’de yılın büyük kısmı yağışlı geçtiği için ciddi bir küf sorunu var. Evin ileriki zamanlarda rutubet problemi yaşayıp yaşamayacağından emin olmak adına evi gezerken mermerler, pencere kenarları gibi küf oluşabilecek alanlara muhakkak göz atın ve inceleyin. Sağlık açısından rutubetli ortamda kalmak iyi değildir.

7-Yaşamak için Londra dışında bir şehir seçmelisiniz.

Özellikle eğitim ve iş imkanlarının çeşitliliği sebebiyle İngiltere, her yıl önemli göçler alan ülkelerin başında geliyor. Başka bir ülkeden gelen kişilerin burada tutunana kadar düzenli ve ciddi bir gelirlerinin olması ne yazık ki çoğu zaman mümkün olmuyor. Yapılan harcamaların büyük bir kısmını da kiraların oluşturduğu göz önüne alındığında çoğu insan kiraların daha uygun olduğu yerlerde yaşamayı çıkış yolu olarak görüyor. Londra, hem başkent olması sebebiyle hem de kültür ve turizmin zirve yapmasıyla kiraların oldukça yüksek olduğu bir şehir. Eğer asgari ücretle çalışacaksanız Londra gibi bir şehirde tüm gelirinizi kiraya vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu olumsuz durumdan kaçınmak amacı ile Londra dışındaki bir şehri yaşam alanı olarak belirlemelisiniz.

8-İngiltere’de kiralar kuzeye doğru gidildikçe azalır.

Ülkenin genelinde bu kural geçerlidir. Kiraların düşmesi tüm şehirlerin yaşam standartlarının düşük olduğunu çağrıştırabilir ancak bu algı yanlış bir algıdır. Kalitenin düşük olduğu şehirler mevcut olsa da, orta derecede kalite standartlarına sahip şehirlerde oldukça uygun fiyatlı evlere rastlamak mümkündür. Mümkün olduğu kadar kuzey bölgesinde bir ev tutmaya çalışın. Ancak unutulmamalıdır ki Oxford ve Cambridge gibi kuzey şehirlerinde üniversitelerden ötürü kiralar yüksek tutulmaktadır.

9-İngiltere’de ev kiralamaktan ziyade oda kiralamak daha yaygındır.

İngiltere’nin büyük kısmında oda kiralama sistemi vardır. Yani bir evin içerisinde birden fazla kişi yaşar. İnsanlar ev kiralamak yerine oda kiralamayı tercih ederler, çünkü bu şekilde hem daha az kira öderler hem de kullanmadıkları odalar için para vermeleri gerekmez. Eğer yalnız yaşayacaksanız oda kiralamak size çok daha avantajlı bir durum sunacaktır. Ayrıca kişilerin aylık ödedikleri kira ücretinin içinde su, elektrik ve doğalgaz faturası, internet ücreti, aidat gibi kiraya ek tüm giderler vardır. Bu yüzden kiracıların bu giderler için ayrıca ödeme yapmasına gerek kalmaz.