İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İktidarsızlık Nedir ?

İktidarsızlık Nedir ?

iktidarsızlık
3

İktidarsızlık Nasıl tedavi edilir

İmpotans ya da erektil disfonksiyon, erkek cinsel organında yaşanan sertleşme bozukluğudur. Halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen bu durum erkeklerin kendilerini cinsel açıdan yetersiz hissetmesine neden olmakta, özgüven ve hayat kalitesine olumsuz etkide bulunmaktadır. Uzmanlara göre ülkemizde yaşayan 40-70 yaş aralığındaki erkeklerin %70’i iktidarsızlık problemleri yaşamaktadır, bununla birlikte son yıllarda iktidarsızlık şikayeti ile doktora giden genç erkeklerin sayısında artış gözlemlenmiştir. İktidarsızlıktan muzdarip erkekler çoğu zaman bir ürologa başvurmak yerine bu durumu gurur meselesi haline getirerek reddetmeyi tercih etmektedirler. Oysa modern tıbbın iktidarsızlık için geliştirdiği pek çok yöntem bulunmaktadır ve doğru teşhis ile iktidarsızlık tedavisi %95 oranında işe yaramaktadır.

İktidarsızlığın Sebepleri Nelerdir?

 

İktidarsızlık, fizyolojik ve psikolojik sebeplerden kaynaklanabilir.

 

İktidarsızlığın fizyolojik sebepleri arasında birtakım hastalıklar başı çekmektedir. Yüksek kolestrol, obezite, diyabet, prostat, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara sahip olan erkek bireyler risk grubunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Kan dolaşımında yaşanan bozukluklar da iktidarsızlığın temel etkeni olarak gösterilmektedir. Penise yeteri kadar kan gitmemesi, sertleşme sorunlarını beraberinde getirmektedir. Yaş ilerledikçe vücuttaki atar damarların sertleşmesi ve daralması, 60 yaş üzerindeki erkeklerde organik bir şekilde iktidarsızlığın oluşmasına yol açabilir. Bunun yanında alkol ve sigara tüketen, sağlıksız beslenen, egzersiz yapmayan genç erkek bireyler kan dolaşımları kötü etkilendiği için iktidarsızlık tehdidi altındadır. Peniste bulunan anatomik bozukluklar, ilaç kullanımı ve kronik hastalıklar da iktidarsızlığın fizyolojik sebepleri arasındadır.

 

İktidarsızlığın psikolojik sebepleri mutsuzluk, stres ve depresyon gibi çeşitli ruhsal problemler olarak gösterilebilir. Psikolojik kökenli iktidarsızlıkta aile, kültür, özgüvensizlik, travmalar ve aşırı baskı altında kalma gibi faktörler rol oynamaktadır. 30 yaşın altındaki erkeklerde görülen iktidarsızlığın altında genellikle psikolojik etkenler aranır.

 

İktidarsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

İktidarsızlık tedavisinin ilk aşaması kabullenme evresidir. Hasta, sertleşme problemi yaşadığını kabul etmeli ve bu sorunu çözüme ulaştırmak üzere bir üroloğun yolunu tutmalıdır. Ürolog tarafından sorulan sorular neticesinde iktidarsızlığın fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu teşhis edilir. Psikolojik kaynaklı iktidarsızlık terapi yoluyla çözüme kavuşturulabilir, fizyolojik kaynaklı iktidarsızlıkta ise yapılacak testler sonucunda bir tedavi haritası çizilir.

 

Sağlıksız yaşamanın tetiklediği iktidarsızlıkta; hastanın sigarayı bırakması, spora başlaması, kilo vermesi ve sağlıklı beslenmesi iki yıl gibi bir sürede büyük bir değişime yol açabilmektedir. Buna rağmen sertleşme sorunu yaşamaya devam eden hastalar için ağızdan ilaç tedavisine başlanmakta, ilaç tedavisinin de başarısız olduğu durumlarda farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında sertleşme sağlayıcı enjeksiyon, vakum cihazı ve ESWT (şok terapisi) bulunmaktadır.