İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. İchimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır
Trendlerdeki Yazı

İchimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır

İchimoku İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır

Piyasanın momentumunun ölçülmesine, piyasanın eğiliminin ölçülmesine, piyasanın destek seviyelerinin belirlenmesine ve piyasanın direnç seviyelerinin belirlenmesine olanak sağlayan teknik gösterge türüne İchimoku İndikatörü denir. İchimoku indikatörü, herhangi bir piyasanın birden fazla yönünü tek bir seferde ölçmek amacı ile kullanılan bir teknik gösterge türüdür. İchimoku indikatörü, 1930 yılında geliştirilen bir teknik gösterge türüdür. İchimoku İndikatörü, ilk kez 1968 yılında piyasaya sürülen bir teknik gösterge türüdür. İchimoku indikatörü, ilk kez 1990 yılında Tokyo borsasında işlem gören teknik gösterge türüdür. İchimoku indikatörü, günümüzde tüm borsalarda kullanılan bir teknik gösterge türüdür. İchimoku indikatörünün temel amacı, mum grafiklerinin kullanımını kolaylaştırmak ve fiyat hareketlerinin daha kolay bir şekilde algılanmasını sağlamaktır.

Direnç Seviyesi Nedir?

Piyasalarda mevcut olan fiyatların, kolay bir şekilde aşabildiği seviyeye Direnç Seviyesi denir. Direnç seviyesi, grafiğin dip noktasını gösteren bir seviyedir.

Destek Seviyesi Nedir?

Piyasalarda mevcut olan fiyatların, aşmakta zorlandığı ve kolay bir şekilde aşamadığı seviyeye Destek Seviyesi denir. Destek seviyesi, grafiğin zirve noktasını gösteren bir seviyedir.

İchimoku İndikatöründe Grafik Teorisinin Temel Unsurları Nelerdir?

İchimoku indikatöründe grafik teorisinin temel unsurları, kendi içerisinde 6 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Tenkan-Sen Unsuru

2)Kijun-Sen Unsuru

3)Senkou Açıklık A Unsuru

4)Senkou Açıklık B Unsuru

5)Kumo Unsuru

6)Chikou Açıklık Unsuru

1)Tenkan-Sen Unsuru Nedir?

İchimoku indikatöründe yer alan Tenkan-sen unsuru, son 9 günlük dönemde hesaplanan en yüksek değer ile en düşük değerin toplamının ortalaması alınarak hesaplanan teknik analiz gösterge türü unsurudur. Tenkan –Sen yöntemi ile hesaplanan değere Tenkan-Sen değeri denir.  İchimoku indikatöründe yer alan Tenkan-sen unsuru, piyasanın Pazar trendini gösteren bir teknik gösterge türü unsurudur. İchimoku indikatöründe yer alan Tenkan-sen unsuru, kırmızı çizgilerden oluşan bir teknik gösterge türü unsurudur. Kırmızı çizgilerin yukarı yönlü hareket etmesi, piyasa da bulunan pazarın artma eğiliminde olduğunu gösterir. Kırmızı çizgilerin aşağı yönlü hareket etmesi, piyasa da bulunan pazarın azalma eğiliminde olduğunu gösterir. Kırmızı çizgilerin yatay yönlü hareket etmesi, piyasa da bulunan pazarın değişim eğiliminde olduğunu gösterir.

2)Kijun-Sen Unsuru Nedir?

İchimoku indikatöründe yer alan Kijun-sen unsuru, son 26 günlük dönemde hesaplanan en yüksek değer ile en düşük değerin toplamının ortalaması alınarak hesaplanan teknik analiz gösterge türü unsurudur.  Kijun-Sen yöntemi ile hesaplanan değere Kijun-Sen değeri denir İchimoku indikatöründe yer alan Kijun-sen unsuru, piyasadaki fiyat hareketlerini gösteren bir teknik gösterge türü unsurudur. İchimoku indikatöründe yer alan Kijun-sen unsuru, mavi çizgilerden oluşan bir teknik gösterge türü unsurudur. Mavi çizgilerin yukarı yönlü hareket etmesi, piyasadaki fiyat hareketlerinin artma eğiliminde olduğunu gösterir. Mavi çizgilerin aşağı yönlü hareket etmesi, piyasadaki fiyat hareketlerinin azalma eğiliminde olduğunu gösterir.

3)Senkou Açıklık A Unsuru Nedir?

İchimoku indikatöründe yer alan Senkou Açıklık A unsuru, son 26 günlük dönemde hesaplanan Tenkan-Sen değeri ile Kijun-Sen değerin toplamının ortalaması alınarak hesaplanan teknik analiz gösterge türü unsurudur. Fiyatlar sonucunda oluşan aralığa Senkou aralığı

denir. Fiyatlar Senkou aralığının üzerinde ise birinci sıra, birinci destek seviyesini gösterir. Fiyatlar Senkou aralığının üzerinde ise ikinci sıra, ikinci destek seviyesini gösterir. Fiyatlar Senkou aralığının altında ise birinci sıra, birinci direnç seviyesini gösterir. Fiyatlar Senkou aralığının altında ise ikinci sıra, ikinci direnç seviyesini gösterir.

4)Senkou Açıklık B Unsuru Nedir?

İchimoku indikatöründe yer alan Senkou Açıklık A unsuru, son 52 günlük dönemde hesaplanan Tenkan-Sen değeri ile Kijun-Sen değerin toplamının ortalaması alınarak hesaplanan teknik analiz gösterge türü unsurudur.

5)Kumo Unsuru Nedir?

İchimoku indikatöründe yer alan Kumo unsuru, Senkou Açıklık A unsuru ile Senkou Açıklık B unsuru arasında kalan 26 günlük dönemdeki destek seviyelerini ve direnç seviyelerini gösteren teknik analiz gösterge türü unsurudur.

6)Chikou Açıklık Unsuru Nedir?

İchimoku indikatöründe yer alan Chikou Açıklık unsuru, son 26 günlük dönemde piyasa kapanış fiyatları ile hesaplanan teknik analiz gösterge türü unsurudur.

İchimoku İndikatöründe Zaman Teorisinin Temel Unsurları Nelerdir?

İchimoku indikatöründe zaman teorisinin temel unsurları, kendi içerisinde 2 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Sayısal Değerler Unsuru

2)Taitou-Suchi Unsuru

İchimoku İndikatöründe Dalga Hareketi Teorisinin Temel Unsurları Nelerdir?

İchimoku indikatöründe dalga hareketi teorisinin temel unsurları, kendi içerisinde 2 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Birincil Hareketler Unsuru

2)İkincil Hareketler Unsuru

İchimoku İndikatöründe Fiyat Teorisinin Temel Unsurları Nelerdir?

İchimoku indikatöründe fiyat teorisinin temel unsurları, kendi içerisinde 4 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Değer E Unsuru

2)Değer V Unsuru

3)Değer N Unsuru

4)Değer NT Unsuru

 

Yorum Yap

Yorum Yap