İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hünnap Meyvesi Nedir ? Faydaları Nelerdir?

Hünnap Meyvesi Nedir ? Faydaları Nelerdir?

hünnap nedir
1

Hünnap Meyvesi Nedir ?

Hünnap ülkemizde çilek, muz, karpuz kadar bilinen ve tüketilen meyvelerden değildir. Ancak insan sağlığına olan faydaları sayesinde her geçen gün adını daha fazla kişiye duyurmaktadır. Bazı bölgelerde innap veya çiğde olarak da adlandırılır. Çin’de alternatif tıp yöntemi olarak görülen hünnap halk arasında ölümsüzlük meyvesi ve tanrı hediyesi olarak da anılır. İlkbahar aylarında çiçeklenen meyve ağacı sonbahara doğru olgunlaşmış olur ve sonbahar boyunca taze taze tüketilmek üzere raflarda yerini alır. Yılın geri kalan zamanlarında da farklı biçimlerde tüketilmek üzere karşımıza çıkar. Meyve boyut olarak küçük olsa da vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Şimdi bu küçük meyvenin saymakla bitmeyen faydalarına göz atalım.

 

İçerisinde A ve C vitamini fazlaca bulunmaktadır. Kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum açısından da oldukça verimlidir.

Sindirim sistemine faydalıdır, kabızlık sorunu yaşayanlar için tavsiye edilir.

Bünyesinde barındırdığı C vitamini ve antioksidan sayesinde kanser ve karaciğer hastalıklarına karşı koruyucudur. Hastalık sahibi kişiler içinde iyileştirici roldedir.

İçerdiği kalori miktarı çok az olduğu için kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir meyvedir.

Yine içerisinde bulunan fosfor sayesinde kemik sağlığına ve dişlere iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için düzenli tüketilmesi halinde vücudu hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur.

Hünnap nerelerde bulunur ve nasıl tüketilir?

Bu meyve genel olarak ılıman iklim koşullarında yetişir. Ülkemizde Marmara ve Akdeniz bölgesi hünnap için oldukça uygun bölgelerdir. Pazarlarda ve manavlarda taze halde bulunabilir. Her meyve gibi yılın yalnız bir dönemi taze bulunan bu meyvenin faydalarından sürekli yararlanmak istiyorsanız kurutulmuş haliyle çerez olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda reçel olarak kahvaltılarınızda veya çay olarak sağlıklı bitki çaylarınız arasında da hünnabın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap