İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Hollanda’Da Yatırım Olanakları

Hollanda’Da Yatırım Olanakları

Hollanda’Da Yatırım Olanakları2
2

Hollanda da yatırım olanakları Avrupa’nın kuzeyinde yer alır. Batısında büyük komşusu Almanya, güneyinde ise Belçika bulunmaktadır. Başkenti Amsterdam; resmi dilleri ise Felemenkçe, İngilizce, Papiamento, Frizcedir. Ülkede ABD doları ve Euro kullanılmaktadır. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan Hollanda yer yer sıfır metrenin yani deniz seviyesinin altında kara parçalarına sahiptir. Deniz tarafından İngiltere ile komşu olan Hollanda oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahiptir.

Hollanda Avrupa’da yer alan en özgür ülkelerdendir. Ayrıca sosyal devlet anlayışının gelişmiş olması, eğitiminin kalitesi, gibi pek çok sebepten ötürü stabil, sakin ve yatırım koruyucu bir ekonomiye sahiptir. 2002 krizini sağlam atlatan yegâne ülkelerdendir. Bu özellikleri nedeniyle Hollanda yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu yazımızda sizlere Hollanda’da kazanacağınız yatırım fırsatlarından, olası kazanç ve kayıplardan, avantajlardan bahsedeceğiz. Yazımızın devamında bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Yatırımınız yapmadan önce başka sitelerden ve uzmanlardan da okumlar yaparak tavsiye almanızı salık veririz. Böylece olası kötü senaryoları minimize etmiş olursunuz. İyi okumalar!

Türkiye’den Hollanda’ya yatırım son dönemlerde oldukça yaygınlaşmış durumda. Burada halka açık şirketler, KOBİ’ler ve start uplar türünde pek çok iş ve yatırımcı yer almaktadır. Hollanda’nın yatırımcılar tarafından seçilmesindeki en önemli etken öncelikli olarak jeopolitik konumu. Hollanda Türkiye’ye oranla çok daha sakin bir coğrafyada yer alıyor. Ayrıca geniş bir alım satım kaynağına sahip olan Avrupa’nın neredeyse tam ortasında yer almakta bu da Hollanda’da iş sahibi olanların hem lojistik bütçelerinden kar elde etmelerine hem de hızlıca piyasaya ürün aktarmalarına yarıyor. Hollanda’yı bu denli yatımcılar için cennet yapan bir özellik de denize olan yakınlığı, önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Hollanda İngiltere ile deniz komşusu, bu durum Hollanda’yı diğer ülkelere göre daha öne geçiriyor.

Hollanda özgürlükler ülkesi dedik ve bu konuda haklıyız. Ama aynı zamanda kanunlarıyla tüketiciye de üreticiyi de aynı şekilde koruyabiliyor ve her şey için basit, açık ve net anlaşılır kuralları var. Özellikle şirketler ve vergi hakkındaki yasaları sayesinde Hollanda yatırımcılar için adeta bir cennet.

Şirketlerin birbirleri ile ortaklık yapması, yeni fikirlerle şirketlerin kurulması, başka alternatif ülkede yatırımlar yapılmasının önü çok açık ve güvence ile korunuyor. Avrupa Birliği’ne üye olması sebebiyle Hollanda yatırımcılarına ciddi avantajlar sunuyor.

Hollanda hep bahsettiğimiz gibi kuralların içselleştirildiği özgür bir ülke. Yani kurallara bağlılık cezalarla değil etik ve vicdani sorumluluklarla gerçekleşiyor. Bununla beraber yıllardır oturmuş siyasi düzeni ile Hollanda’da evrak işleri denilen paper work hızlıca hallediliyor ve devlet olsun özel olsun tüm kurumlara hızlıca ulaşılabiliyor. Pek çok güvence altında dedik. Buna haklar da dahil, haksızlık gördüğünüzü düşünüyorsanız hakkınızı aramamanız için hiçbir sebep yok.

Hollanda’yı yatırımcılar için özel kılan bir diğer konu ise veri ve vergi muafiyetleri. Hollanda Avrupa Birliği’ndeki tüm diğer ülkelerden açık ara daha düşük vergilere sahip, doğal olarak bu da yatırımcıların Hollanda’yı seçmesine neden oluyor.  Ekonomik stabilliği ve güvenli siyaseti sayesinde de yüzün üzerinde ülke ile ekonomik anlaşmalar imzalayan Hollanda yatırımcılarına geniş bir çalışma ve büyüme ağı sağlıyor. Vergi ertelemeleri, vergi indirimleri, ortak çalışma indirimler, nitelikli eleman vergi indirimleri ile Hollanda yatırımcılar için bir cennetten farksız. Hollanda’yı özel yapan konumundan bahsetmiştik ek olarak hızlı vize seçenekleri sayesinde diğer Avrupa ülkelerine oranla Hollanda daha çok tercih edilmekte, şirketler için yazılmış kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler çok çok basit düzeyde ve kâğıt işleri son derece kolay halledilebiliyor. Bu bağlamda Hollanda yatırımcının canını sıkan ve yoluna taş koyan bürokratik pek çok engeli kaldırmış ya da hızlandırmış durumda.

Türkiye’den Hollanda’ya yatırım için gidenler ise çoğunlukla klinik ve hastaneler gibi sağlık sektörlerini tercih ediyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Hollanda’nın sağlık sistemi dünya üzerinde sorunsuz işleyen birkaç tane sağlık sisteminden biri. Hal böyle olduğundan hem sağlık hem ekonomik faaliyetlerinin birleştiği hastane sektörü daha çok tercih ediliyor.

Türk yatırımcının tercih ettiği diğer sektör ise gıda ve yiyecek sektörü. Özellikle büyük markaların bayiliklerini alma yoluyla buralarda iş imkânı oluşturan yatırımcılar Simit Sarayı, Tavuk Dünyası, Mado, Tatlıses ve Komagene Çiğköfteleri, Güllüoğlu gibi büyük firmaları tercih ediyor. Tercih edilen bir diğer yatırım alanı ise tahmin edileceği üzere lojistik. Hollanda hem İngiltere, hem de kara Avrupa’sına yakın konumu sayesinde lojistik firmalarının sıklıkla ve çok sayıda iş imkânı bulduğu bir ülke. Ayrıca Hollanda’nın deniz taşımacılığının ana vatanı olduğu ise yüz yıldır bilinen bir gerçeklik, deniz taşımacılığı için de yüksek karlılık aynı karada olduğu gibi geçerli dediğimiz gibi İngiltere’yle arasındaki kısa deniz mesafesi sayesinde Kanada ve Amerika gibi daha geniş pazarlara da ulaşmanız mümkün.

Hollanda Avrupa Birliği ülkeleri arasında yabancı yatırımcıların tercih ettiği ilk ülke olmanın yanı sıra dünyada en çok tercih edilen altıncı ülkedir. Yabancı yatırımcıyı destekleyen Hollanda ekonomisi bu konuda teşvikler de sağlamaktadır. Şirketlerin çoğu çok uluslu yapıya sahiptir ve yurtdışında da ciddi borsa değerleri vardır. Bu sıralar dünyada yatırım azalsa da Hollanda’ya yapılan yabancı yatırımlar neredeyse iki kat artmış ve gayrisafi yurtiçi hasıla yüzde seksen birden yüzde yüz üçe çıkmıştır.

Hollanda’da yatırım yapmayı tercih edenler genelde yüksek iş gücüyle maliyeti ile karşılaşmaktadır. Bunun sebebi yasal olarak üretici ve tüketici kadar iş gücünü ve ürünü üreteni de koruma altına almış olması ve emek sömürüsüne karşı çıkmış olmasıdır fakat yatırımcılar ulaşım, Pazar büyüklüğü, iş gücü niteliği, stabil ekonomik ve siyasi iklimi, çok dilli oluşu gibi özellikler nedeniyle Hollanda’yı tercih etmektedir. Bu durum bahsettiğimiz ve zarar gibi görünen iş gücünü korumayı karlı bir hale çevirmektedir.

Hollanda özellikle Ar-Ge ve inovasyona çok ağırlık vermektedir. Burada çok düşük faizlerle krediler ve vergilerle yatırımcıları adeta davet etmektedir. Yabancı yatırımcıya köstek değil destek olmayı benimseyerek ekonomisini geliştirip genişletmektedir.

Üniversiteler ve piyasa omuz omuza çalışmakta ülkede ihtiyaç bulunan iş gücü sektör gerçeklerine göre okullarda yer bulmaktadır. Hayalci değil gerçekçi adımlar atılmaktadır.

Türkler dışında da yabancı pek çok yatırımcısı bulunan Hollanda ekonomisinde en çok tercih edilen sektörler ise şöyle sıralanabilir:

 • Gıdacılık
 • Tarım ve hayvancılık
 • Nakliyat ve lojistik destek
 • Yüksek teknolojili ürünler
 • Bahçecilik ve peyzaj
 • Sağlık ve yaşam ürünleri
 • Kimyasallar ve petrol türevi ürünler
 • Oyunculuk, mimarlık gibi yaratıcı iş sektörleri

Ayrıca Hollanda hükümeti yatırımcılarıyla birebir ilgilenmek ve işlerini hızlıca halletmek adına one stop shop’lar oluşturmuştur. Burada yatırım, vergi, hukuki süreçleri gibi pek çok yatırım işleriyle ilgili bilgi ve destek alabilirsiniz. Hollanda hükûmeti yatırımcılarını mutlu ederek gerçekten ekonomisini ayakta tutmaktadır. Hem yaşama hem yatırım açısından Hollanda’nın Avrupa’da yer alan en iyi ülke olduğunu söyleyebiliriz. Bu tabi ki biraz sübjektif bir yorum. Siz de Hollanda ile ilgili yaşam, turizm, sağlık, eğitim gibi pek çok farklı konuda hazırlanmış yazılarımızı okuyarak kendi fikrinizi oluşturabilir ve belki yeni bir ülkeye yolculuğa çıkabilirsiniz. Keyifli okumalar.