İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mekanlar
  3. Hizmet Sektör Raporu Nedir?

Hizmet Sektör Raporu Nedir?

hizmet sektoru1
3

Hizmet Sektör Raporu 

Mal ve hizmet piyasasının var olduğu dünya ekonomisi içerisinde iktisadi verilere dayanarak ve iktisadi açıklamalar çerçevesinde Hizmet piyasasında sunulan hizmet raporları hakkında bilgilendirmeler yazı içerisinde yapılacaktır. Hizmet piyasası bir mal veya ürün kapsamında değil daha çok manen olarak gösterilen bir piyasa çeşididir. Elbette ki bu piyasalardaki firmaların kendilerini dünya kapsamınca tanıtmak istemeleri durumuna yönelik bir rapor hazırlamaları gerekmektedir. Bu verilerden yola çıkarak Türkiye ülkesini ele aldığınızda Türk kurumlarını inceleyerek işlemleri sürdürebilirsiniz.

Örneğin T.H.Y yani Türk hava yolları tarafından yayınlanan bir hizmet raporu arşivini incelediğinizde hizmet raporunun aslında firmanın bu hizmeti nasıl sağladığını, hangi yıllarda ne işler başardığını, firmanın hizmet kalitesini, firmanın üretim sürecini, firmanın genel kapasitesini, firmanın marjinal olarak ulaşmayı beklediği kesimi sizlere sunmaktadır. Bu rapordan elde edilecek bilgiler doğrultusunda firma araştırmaları, firma analizleri, firma tanıtımları ve dahi birçok şey yapılabilir. Hizmet sektör raporu olarak sunulan T.H.Y raporunda örneğin yapılan ürünler dahi tek tek incelenmiştir. Yani bu yapılan raporlar aslında firmanın tanıtımı gibi gözükse de firmanın varlığının yıllar içerisinde gelen değişimini dahi göstermektedir.

 Hizmet Raporu Neden Önemlidir?

            Hizmet raporu ülke içerisinde devlet kurumları tarafından da olmak üzere titizlikle hazırlanan bir kitapçık türüdür. Bu kitapçık rapor diye belirtilse de adeta bir kitap kadar uzun olduğu göze çarpıyor. Pekala, hizmet raporu neden önemli hale gelmiştir? Öncelikle firmaların kendi bünyelerince gelişimlerini takip edebilmeleri açısından bu rapor çok önemli bir yer kapsıyor. Ancak asıl önemli nokta ise bu rapor ile birlikte firma rakiplerinin raporlarını karşılaştırarak ne durumda olduklarının tespitine varabiliyorlar.

 Hizmet Raporu İle Maksimum Verim Sağlanır Mı?

            Maksimum verim bildiğiniz üzere hem firmalar için hem de ülkelerin ekonomik anlamda her zaman en çok istedikleri durumdur. Örneğin bir A otobüs firması 30 kişilik bir aracının hepsini doldurup seferlerini gerçekleştirmek istemektedir. Bu durumu rapor sayesinde açıklayabilmesi mümkün müdür? Elbette ki hayır. Ancak maksimum verimi yakalayabilmesi şu açıdan bir nebze de olsa önemlidir. Aynı örnek üzerinden A firması B firmasına nazaran yapılan rapor kıyası sonucunda daha geri kaldığını gözlemler ise kendini maksimum verim noktasına hizmet raporları kıyaslanması sonucu taşıyabilir.