İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Hipotermi nedir ? belirtileri ve tedavisi

Hipotermi nedir ? belirtileri ve tedavisi

Hipotermi nedir ? belirtileri ve tedavisi
1

Hipotermi nedir 

Kötü ısıtılmış evlerde yaşayan yaşlı insanlar hipotermiye karşı savunmasızdır.  Uzun süreli soğuk hava koşullarına maruz kalırsanız, açık havada veya ısıtılmamış bir evde, hipotermi olabilirsiniz. Yaşlı, çok genç, zayıf, ya da hasta iseniz daha büyük risk altındasınız.

Hipotermi nedir belirtileri nelerdir?

Şiddetli hipotermi olan kişiler titremeyi bırakmış olabilir. Yavaş nefes alma, yavaş kalp atışları ve komaya girebilir

Vücudun sıcaklığı normal 37 ° C’den 35 ° C’nin altına düştüğünde hipotermi oluşur. Vücut sıcaklığında 32 ° C veya daha düşük bir düşüş ölümcül olabilir. Hipotermiye ne sebep olur? 10 ° C’nin altında veya 20 ° C’nin altındaki sularda zaman geçirirseniz, hipotermi olabilirsiniz. Bazı tıbbi durumlar da insanları hipotermiye duyarlı hale getirebilir. Hipotermi belirtileri Hafif hipotermi olan insanlar soğuk hisseder.  Kontrolsüzce titreme, soğukkanlı, soluk görüntü olabilir.

Birisinin ciddi bir hipotermi olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir ambulans için yüz on iki yi arayıp ambulans  (112) çağırın.

Hipotermi tedavisi

hipotermi nedir

Birisinin hipotermisi olduğundan şüpheleniyorsanız:  ıslak giysilerini cıkarın.ısınmak için başını, boynunu, göğsünü ve kasıklarını battaniyeyle ya da sıcak su şişeleriyle ıslatın ya da onları sıcak tutun ama alkol almayın, endişelenmeyin. doğrudan ısı (sıcak su gibi) kullanın veya kuvvetlice ovalayın. Ölüye benziyorlarsa, öldüklerini düsünmeyın. Bir ambulans çağırın.

Hipotermi den korunma

Soğuk bir iklimde yaşıyor veya açık havada çalışıyorsanız veya soğuk havada kamp veya yürüyüş gezisi planlıyorsanız, hipotermi riskinizi şu şekilde azaltabilirsiniz: hava şartlarını kontrol etmek için, dışarıdaki sıcak hava koşullarında geçirdiğiniz zamanın sıcaklığını kontrol ederek, rüzgar geçirmez bir ceket giyme, eldiven.evinizin yeterince ısıtıldığından emin olduğunuz için sizi  donmaya karşı koruyabilir Çocuklarınızın kafalarını soğukta olduklarında koruduğunuzdan emin olun – çocuklar vücut ısısını yetişkinlerden daha hızlı kaybedebilirler.