İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ulaşım
  3. Hibrid Otomobil Fiyatları ?

Hibrid Otomobil Fiyatları ?

Hibrid Otomobil Fiyatları
1

Hibrid Otomobil nedir

Ülkemizde bilindiği üzere her gün artan araba modelleri ve motor seçenekleri bulunduğu gibi her gün bir yenisi kullanılmaya başlanıyor. Bu araba motor seçeneklerinden bir tanesi de hibrid olanıdır. Nedir hibrid? diye açıklamak gerekirse iki farklı motor yapısına sahip yakıt tasarrufu sağlayan benzin ya da dizel yerine elektrik motoru ile çalışan araçtır. Bu araçlar çevre açısından gayet başarılı olarak anılmakta. Sonuçta her iki motora sahip bir araca sahipsiniz.

Hibrid Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrid arabalar normal elektrikli arabalara göre daha avantajlı olup, iki motor seçeneğini bünyesinde barındırdığından dolayı yoğun olarak trafiklerde az yakıt tüketmek için önemli bir unsurdur. Ayrıca hibrid araçları şarj etme gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi motor kendi şarjını kendi üretiyor.

Hibrid Arabaların Dezavantajları

Hibrid arabaların avantajları olduğu kadar, bazı dezavantajları mevcut,
Normal arabalara göre maliyeti biraz daha yüksektir. Sonuçta zor durumda bırakmayacak ikici bir motor seçeneğine sahip. Sistem yeni bundan dolayı her hangi bir arıza onarım gibi işlemlerin diğer otomobillere göre maliyeti yüksek çıkma ihtimali var. Bu araçlar trafikte kullanışlı olmasına rağmen, hız konusunda o kadar da iyi değil. Kısacası hız konusunda fazla bir şey beklemeyin derim.

Hibrid Araba Vergileri Ne Kadar?

Ülkemizde kullanılacak olan elektrikli ve dizel otomobiller için vergi indirimleri yapılmış olsa da, hibrid arabalar için tam anlamı ile bir vergi indirimi söz konusu. Hibrid arabaların çevreye diğer arabalara göre daha az zarar vermesinden dolayı, birçok ülkede teşvik edilmesinin en önemli sebeplerin başında gelmektedir.

Fiyatına gelecek olursak Hibrid model araçlar marka ve model yılına göre göre değişiklik göstermek olduğu gibi fiyat konusunda da farklılıklar mevcut. Genel anlamda ortalama bir fiyat söylemek gerekirse ülkemizde şuan en çok kullanımda olan Toyota C-HR Hybrid aracın fiyatı paket olarak değişmekte olup fiyatlar 150,000 ile 180,000 arasında değişmektedir. Bu rakamlar ülke bazında bakıldığı zaman ortalamanın biraz üzerinde kalıyor. Hibrid araçlar yeni olmasından dolayı ülkemizde uygulanan fiyatlar ilerleyen zamanlarda daha da düşeceğine inanıyor ve iyi sürüşler diliyorum.