İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Hamilelik belirtileri Nelerdir ? Nasıl anlarız ?

Hamilelik belirtileri Nelerdir ? Nasıl anlarız ?

Hamilelik belirtileri Nelerdir ? Nasıl anlarız ?
5

Hamilelik belirtileri Nelerdir

Gebelik, kendini vücutta bazı değişikliklerle ya da şikayetlerle belli eden ve her kadında farklı ilerleyen uzun bir süreçtir. Bu sürecin en başında anne adayında meydana gelen gebelik belirtileri aşağıda madde madde özetlenmiştir.

Bu belirtiler, bazı anne adaylarında gözle görülebilir şekilde fark edilirken bazılarında süreç çok hafif atlatılabilmektedir. Ayrıca bahsi edilen şikayetler hamilelik belirtisi olabileceği gibi başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu yüzden hamilelik şüphesi olan adayların bir hamilelik testi yapması ya da uzman bir doktordan bilgi alması daha yararlı olacaktır.

Adet Gecikmesi


Geciken adet dönemleri, gebelik başlangıcın en büyük işareti olmakla beraber; stres, kaygı, mevsimsel değişikler, ilaç kullanımı ve bazı kadın hastalıkları sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik sürecine giren bir kadının vücudunda artık yumurtlama olmayacağından dolayı adet kanaması da görülmeyecektir.

Sık Sık İdrara Çıkma İsteği

Sürekli gelen idrara çıkma ihtiyacı ve idrar renginde meydana gelen koyulaşma da bir diğer gebelik belirtisidir. Ancak yukarıda söylendiği gibi idrarda meydana gelen bu değişikler enfeksiyon kapıldığına da işaret olabilir. Özellikle renkteki koyulaşmanın yanında, idrar yaparken sancı ya da kasıklarda yanma hissi ekleniyorsa bu enfeksiyon riskini artırır.

Mide Bulantısı ve Kusma İhtiyacı

Hamilelik belirtiler ile kendini hissettirir. Özellikle sabahları ve aç karnına hissedilen yoğun bulantı ve ardından gelen kusma isteği de anne adaylarında en sık rastlanılan gebelik belirtilerindendir. Anne adayını oldukça zorlayan bu süreç, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bel ve Kasık Bölgelerinde Ağrı

Rahme yerleşmeye çalışan bebek, anne adayının vücudunda özellikle bel bölümünde yoğunlaşan ağrılara sebep olabilmektedir. Şişkinliğin de eşlik ettiği bu ağrılar, çoğunlukla adet sancısı ile karıştırılıyor.

Ani Duygusal Tepkiler

Hamilelik anne adayının hormonal sisteminde ani yükselme ve düşüşlere sebep olan bir dönemdir. Bu hormonsal değişiklikler annede ani duygu patlamalarına neden olabilir. Birdenbire görülen aşırı duygusallık ve ağlama krizleri bu tepkilere örnek olarak gösterilebilir.

Kokulara Karşı Duyarlılık

Hormon sisteminde meydana gelen değişiklik ile gebelik dönemine giren anne adayları bazı kokulara karşı, gündelik yaşamlarında olmadıkları kadar hassas olabilmektedirler. Bu kokulara parfüm, balık, yemek gibi akla gelebilecek herhangi bir şey örnek gösterilebilir.