1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamileliğin Erken Döneminde Kanama Neden Olur

Hamileliğin Erken Döneminde Kanama Neden Olur

Hamileliğin Erken Döneminde Kanama Neden Olur
2

Gebeliğin erken döneminde kanama, yani gebeliğin ilk üç ayında, her beş kadından birinde ortalama olarak ortaya çıkmaktadır. Erken Dönemde oluşan kanamalar genel olarak tehlike durumunda olduğunuzu göstermezler. Hafif, ağrısız kanama genellikle zararsızdır, ancak hamilelik sırasında meydana gelen herhangi bir kanama gibi, hemen bir jinekolog tarafından teşhis edilmelidir.

Hamileliğin Erken Döneminde Kanama Neden Olur
Hamileliğin Erken Döneminde Kanama Neden Olur

Erken Gebelikte Kanama Nasıl Tespit Edilir?

Tüm kanama türleri için mutlaka bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Merkezi bir tanısal önlem olarak ultrason muayenesi önemli bir rol oynar. Gebeliğin ultrason ile tespiti, gebeliğin altıncı haftasından itibaren mümkündür. Bazen embriyonun kalp atışı bu zamanda görülebilir.

Ayrıca, gebelik hormonu beta-HCG’nin ölçülmesi, bazı şüpheli teşhislerde yardımcı olabilir. Beta HCG, gebe kaldıktan sonraki beşinci günden itibaren oluşur ve gebeliğin ilk üç ayında gebeliğin korunmasından sorumludur. Sağlıklı bir hamilelikte, kandaki beta-HCG düzeyleri iki günde iki katına çıkar ve hamileliğin sekizinci ve onuncu haftaları arasında maksimum seviyeye ulaşır. Ondan sonra yavaş yavaş tekrar düşerler.

Kanamada Erken Teşhis Ne kadar Önemli?

Ağır kanama ve yanında ağrı olması durumunda derhal bir kliniğe gitmeniz önerilir. Kanama rengi ile erken dönem gebeye bazı bilgiler vermektedir. Bunlar;

  • Periyodik olarak parlak kırmızı kanama

Parlak kırmızı, ağır kanama derhal hastaneye gitmek için sebep olmalıdır. Bu hamilelik sırasında herhangi bir zamanda geçerlidir.

  • Koyu kahverengi kanama

Olası mukus karışımından dolayı kahverengi kanamaya “eski kan” ismi verilmiştir. Çoğu zaman, bunlar zayıf bir adet dönemi olarak görünür. Gayet normaldir ama bir doktora görünmekte her zaman yarar vardır.

  • Kanama ve ağrı

Kanama ve ağrı olaylarının bir arada olması durumunda acilen bir doktora görüşülmesi önerilir. Düşük olma ihtimali mevcuttur.

  • Hafif kanama

Sadece arkasında ciddi bir sebep olmadığından emin olmak için test edilmesi önerilir.

Düşük Yapmayı Önlemeye Yardımcı Olmak İçin Ne Yapabilirim?

Yaşlılık dönemine girmiş kadınların, kromozom bozukluğu olanların, oositlerdeki artış nedeniyle düşük yapma riski altında oldukları doğrudur; Bununla birlikte, yapılan araştırmalar çoğu zaman düşük için net bir neden göstermemektedir.

Bu nedenle, düşükten kaçınmak için genel bir öneri yapılamaz. Mevcut literatürde “normal” bir yaşam tarzı mümkün olduğunca tavsiye edilmektedir, bu nedenle fiziksel veya psikolojik nitelikteki gereksiz streslerden kaçınılmalıdır.