İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Grip Aşısı Yaptırmanız İçin Geçerli Sebepler

Grip Aşısı Yaptırmanız İçin Geçerli Sebepler

grip-asisi-nasil-yaptirilir

Grip günümüzde hafife alınsa da maalesef ki hafife alınacak bir hastalık değildir. Bu durumun en büyük sebebi ise nezleyle karıştırılıyor olmasındandır. Grip, bütün dünyada yaygın olarak görülmesi ve insan ölümüne en fazla sebep olan nedenlerden birisidir. Birinci Dünya Savaşı’nda bile silahlı ölümlerin 5 katı kadar, neredeyse 100 milyon insan gripten hayatını kaybetmiştir. Peki, bu kadar ciddi bir hastalık neden hafife alınır ki? Çok basit nezle ile farkını öğrendikten sonra artık herkes bu hastalık için biraz daha dikkatli olacaktır. Peki, Grip Aşısı Yaptırmanız İçin Geçerli Sebepler nelerdir?

Grip Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Grip ve nezle birbirlerinden tamamen ayrı bir hastalıktır. Grip, oldukça ağır bir hastalık olmasıyla birlikte kişide yüksek ateş, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi en sık rastlanılan belirtileridir. Çoğu zaman vücut yatma ihtiyacı duymaktadır.

Nezle ise burun akıntısı, ateş ve hapşırma belirtileri ile nüksetmektedir. Grip hastalığına nazaran daha hafif bir hastalıktır. Halk arasında maalesef ki her iki hastalık birbiri ile karıştırılmasından dolayı grip epeyce küçümsenmektedir. Grip yüzde 1, salgınlar arasında ki hastalıklara oranla yüze 3’e varan oranda ölümler gerçekleşmektedir.Grip Aşısı Yaptırmanız İçin Geçerli Sebepler

Grip Aşısı Nedir ve Grip Aşısının Önemi

Grip aşısı, bağışıklık sistemini uyararak griple savaşma sırasında vücudunuzun dirençli bir duruma getirmektedir. Ülkemiz de kullanılan grip aşıları canlı virüs içermemektedir.

Grip aşısı yaptırma sürecinden itibaren aşı 6 ile 8 ay süreyle %75 oranında bir korunma sağlamaktadır. BU yüzden antijenik yapısını sıklıkla değiştirdiği için her yıl mutlaka yenilenmelidir.

Grip Aşısı Nasıl Temin Edilir ve Yapılır?

Tabii herkes grip aşısı nasıl yaptırılır diye merak ediyor. Grip aşısı reçetesiz bir şekilde eczanelerde bulunmaktadır. Fakat öncesinde bir hekimle görüşmekte fayda vardır. Grip aşısının ücretini devlet karşılamamaktadır. Her sene aşı yapılmalıdır. Grip aşısı nerede yaptırılır diye sorarsanız hekim kontrolü doğrultusunda iğne vurmayı teknik yolla tasdiklenmiş herkes bu aşıyı kendisi veya eczanede yaptırabilmektedir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Grip aşısı ne zaman yaptırılmalıdır konusu oldukça önemlidir. Doğru mevsimde yapmak daha iyi verim almayı sağlamaktadır. Ülkemizde genelde grip mevsimi Ekim ve Kasım ayı gibi mevsim geçişlerinde başlamaktadır. Ayrıca Aralık sonu veya Ocak başında da maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Bunun birlikte Mayıs ayına kadar ulaşmaktadır. Mevsimin başlangıcı ile hastalar tetiklenmektedir. Gribin başlıca neden daima soğuk havadır. Çünkü soğukta insanlar daha çok kapalı ortamlarda bulunur ve böylelikle hastalığa yakalanma oranları daha yükselmektedir. İşte bu zaman grip aşısı ne zaman yaptırılmalıdır sorunun cevabını söyleyebiliriz. Mevsim süresinde grip aşısı kendisini korumaya devam eder. Ancak ayını kaçırdım diye de aşıyı başka bir ayda yaptırmamak tamamen yanlış bir düşünce olduğunu da belirtmeliyiz.Grip Aşısı Yaptırma

Grip Aşısını Özellikle Kimler Yaptırmalı?

Grip aşısı oldukça önem arz eden bir aşıdır. Bu yüzden grip aşısı ülkemizde ve diğer ülkerde de risk grubunda olan kişilere özellikle önerilmektedir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü bu algıyı yıkarak, gripten korunmak isteyen herkese grip aşısını önermektedir. Risk grubundakiler;

 • 65 yaş üzeri grup,
 • 6 aylık veya 2 yaş arasında ki çocuk grubu,
 • Astım ve KOAH dâhil kronik akciğer hastalığına sahip olan grup,
 • Kalp yetmezliği ve kalp hastalığına sahip olan gruplar,
 • Kronik şekilde karaciğer hastalığına sahip olan gruplar,
 • Hamile bayan grubu,

Ayrıca bunlar dışında toplum içerisinde önemli mevkide olan kişilere de, grip sebebiyle yatağa düşmemesi açısından hem kişisel hem de kurumsal bir kayba yol açmaması açısından grip aşısı yapılmaktadır. Örneğin; sporcular, kritik görev yapanlar, performans sanatları gibi kişiler bu konuda biraz daha hassas gruptadırlar.

Grip Aşısı Kimler İçin Ücretsizdir?

Grip aşısı risk grubuna dâhil olan kitlelere ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu kişiler;

 • 65 yaş üzeri olan kişiler,
 • Hamile Bayanlar,
 • Kronik hastalığa sahip olan kişiler,

ve diğer bütün riskt grubu içerisinde olan kişilere grip aşısı ücretsizdir. Ancak 65 yaş üzeri olan gruplar için nüfus kaydı yeterli iken, diğer risk grupları için mutlaka doktor raporu istenmektedir.

Grip Aşısı Yaptırmanız İçin Geçerli Sebepler

Grip aşısı yaptırmanız için sebepler oldukça fazladır. Grip aşısı uygulandığı zaman insanlar nerdeyse %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlamaktadır. Bunun %10 veya %30 arasında ise herhangi bir etki göstermeyebilir. Özellikle yaşlı kitle de kalp krizi, felç veya ölümlere kadar giden hastalıkları önemli ölçüde riskini azaltmaktadır. Grip aşısı her ne kadar bağışıklık oluşturamasa da özellikle yaşlı kitlede gribe bağlı hastalıklarda oldukça etkilidir.Grip Aşısı

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Canlı bir aşı olmamasından dolayı, ciddi anlamda bir yan etkisi var diyemeyiz. Hatta herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. En sık görülebilen yan etkileri ise, aşının yapıldığı kolda ağrı, kızarıklık veya çok çok nadir olarak şişme meydana gelebilmektedir.

Grip Aşısı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Grip aşısı sonrası beslenme nasıl olmalıdır sorusu ile fazlasıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bu konuda kesinlikle proteinden zengin bir şekilde beslenilmesi gerekmektedir

Yeterli uyku ile alınması gereken besinleri şöyle sıralayabiliriz. Mutlaka soğuktan korunarak yeterli uyku alınmalıdır. Sonrasında açık hava sürekli teneffüs edilmelidir. Stresten mümkün olduğunda uzak kalınmalıdır.

C vitamini ağır basan narenciye meyveler yeterli kadar tüketilmelidir. Ayrıca protein açısından yumurta, süt ve yoğur gibi ürünlere bu zamanlarda biraz daha yüklenmek gereklidir. Her sabah yarım limon, bir miktar zerdeçal ve zencefil tüketmek iyileşme sürecini gözle görülebilir şekilde hızlandırmaktadır. Hatta sadece grip sonrası değil, kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda bile bu karışımı tüketmek oldukça iyi gelecektir. İnsan tabii ki öncelikle kendisinin doktoru olması gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap