İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Fizik
  3. Görelilik Kanunu

Görelilik Kanunu

Görelilik Kanunu
3

Görelilik Kanunu Albert Enstein tarafından ortaya atılmıştır. Fizik ve evrenin algılanması ile alakalı olarak oldukça farklı bir boyut kazanılması ve yeni bir bakış açısı geliştirilmesi konusunda memnuniyet yaratmıştır. 1915 senesinde dile getirilen bu kanun Prusya Bilimler Akademisi kapsamında sunulmuştur.

Kütle ve Görelilik

Temel unsur kütle çekimi hususunun yanlış algılanması üzerine şekillenmektedir. Kütle çekiminin yanlış algılandığı ve aslında evrenin kütleler karşısında esneyen bir yapısı olduğu dile getirilmiştir. Bu esneyen yapı kütle çekimi olarak nitelendirilmektedir.

Kütle ile alakalı belirtilen bir diğer husus da uzay ve zaman bükebilme özelliğine sahip olduğudur. Dile getirildiği dönemde tartışmalar yaratmış olsa da hali hazırda deneysel veriler ile kanıtlanmış olduğunun da altı çizilmelidir.

Görelilik kanunu ile alakalı olarak dikkat çeken bir diğer nitelik de kütlenin ışık hızına kadar hızlanmasının sonrasında sonsuzluğa kadar erişim sağlayabileceği de eklenmesi gereken detaylar arasında yer alır. Bu şekilde evreni algılarken dikkate alınması gereken farklı bir boyut da işin içerisine katılmıştır. Teori üzerinde hala geliştirilmeler yapılmaya devam edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap