1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Glutamin Nedir?

Glutamin Nedir?

Glutamin Nedir2

Glutamin ne demek ve niçin önemlidir, bu konu özellikle sağlıklı yaşamak için beslenme programına dikkat ettiğimizde karşımıza çıkar. Glutamin, vücutta birçok fonksiyona sahip önemli bir amino asittir. Protein yapı taşıdır ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Dahası, glutamin, bağırsak sağlığında özel bir role de sahiptir. Vücudumuz doğal olarak bu amino asidi üretir ve birçok gıdada da bulunur.

Glutamin İçeren Besinler

Glutamini yüksek kalitede içeren besinler elbette ki ettir. Bunun yanı sıra pirinç, mısır gibi bazı bitkisel glutamin besin kaynakları da vardır, fakat bunlar düşük kalitelidir. Aşağıdaki bazı besinler için glutamin oranları verilmiştir;

  • Yumurtalar: % 4.4 (100 gr yumurta başına 0.6 gr)
  • Sığır eti: % 4.8 (100 gr sığır eti için 1.2 gr)
  • Yağsız süt: % 8.1 (100 ml süt başına 0.3 ml)
  • Tofu: % 9.1 (100 gr tofu için 0.6 gr)
  • Beyaz pirinç: % 11.1 (100 gr pirinç başına 0.3 gr)
  • Mısır: % 16.2 (100 gr mısır başına 0.4 gr)

Glutaminin Faydaları

Glutaminin yararları özellikle bağışıklık sisteminde kendini göstermektedir. Beyaz kan hücreleri ve belirli bağırsak hücreleri de dahil olmak üzere bu hücreler için kritik bir yakıt kaynağıdır.

Ayrıca, bağırsakların içi ile vücudunuzun geri kalanı arasındaki bariyerin korunmasına yardımcı olur. Bu zararlı bakterilerin veya toksinlerin bağırsaklarınızdan vücudunuzun geri kalanına hareket etmesini önler. Ek olarak, bağırsaktaki hücrelerin normal büyümesi ve bakımı için oldukça önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap