1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Genel Kültür Öğreten Diziler

Genel Kültür Öğreten Diziler

Genel Kültür Öğreten Diziler
1

Genel kültürümüzü hangi diziler ile geliştirebileceğimizi öğrenmeden önce genel kültür nedir bunun tanımını yapmamız gerekir. Genel kültür basitçe herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen fakat bilinmesi durumunda çoğu durumda bizi bilgili ve eğitimli gösteren kültür dağarcığına verilen isimdir. Bu bazen okuduğumuz bir kitaptan görüp öğrendiğimiz bir şey olabilirken bazen sadece yolda yürürken gördüğümüz az bilinen bir restoran ve bazen de koparıp elimize aldığımız bir çiçek ismi olabilir. Hayatın her alanında karşımıza çıkan ve bizi besleyen bu bilgilerin tümüne verilen ad olarak da ifade edebiliriz.

Nasıl Geliştirebiliriz?

Genel kültürümüzü nasıl geliştirebiliriz sorusuna yanıt vereceğimiz bu başlıkta seçeceğimiz ve konuşacağımız yol dizi izleyerek genel kültürü geliştirmek olacak. Bilindiği üzere önceleri internet bağlantıları çok nadirdi ve bu bağlantıya sahip olanlar da günümüzdeki kullanım şekliyle kullanamıyorlardı. Bu nedenle televizyonda erişme imkânı olan dizileri ve filmleri izlemek zorunda kalıyordu. Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe internet hemen hemen her evde ve hatta her ortamda kullanılabilir olmaya başladı. Bu beraberinde küreselleşmeyi ve tüm dünya ülkelerini, dillerini tek bir ortamda birleştirmeye başladı. Önceleri televizyonda izlediğimiz dizilerde Türkiye’de çekildikleri yerdeki yaşamı, konuşulan dili bize öğreten ve kültürümüzü geliştiren görüntülere mecburken şuan internet sayesinde birçok dilde ve ülkede kültürümüze katkı sağlayabilecek yapımları görebiliyoruz.

Peaky Blinders


1919 yılında İngiltere’de geçen hikâyesiyle bu dizi sanayi devrimi sırasında oradaki yaşama dair sunduğu perspektif ile genel kültürü besleyen bir yapımdır. Dilinin ve konuşulan aksanının getirisi ile İngilizceyi geliştirmek için de birebir olduğu söylenebilir.

Mr. Robot


Distopik bir dünya oluşturan bu dizi ise içinde kullanılan bilgisayar, bilişim terimleri ile teknoloji ile alakalı genel kültür sayılacak bilgileri öğrenmemize fırsat sağlar. Yine konuşulan dil sebebiyle İngilizce dinleme yeteneğini de geliştireceğini söylemek yanlış olmaz.

Spartacus


Geçtiği tarih itibariyle Roma İmparatorluğu sistemleri, yaşayışı, ordusu hakkında bizi bilgilendiren bu dizide hikâye olarak MÖ 73-71 arasında Trakyalı bir gladyatör olan Spartaküsün hayatı sunuluyor. Dilinin İngilizce olması dolayısıyla yabancı kelime dağarcığına katkı sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap