İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. ‘Ev Eksenli Kadınların Evde Yapabileceği İşler’

‘Ev Eksenli Kadınların Evde Yapabileceği İşler’

'Ev Eksenli Kadınların Evde Yapabileceği İşler'
3

ev kadınlarının yapabileceği işler

Kadınlarımız, kimi zaman çok isteseler dahi çeşitli sebeplerden ötürü aktif iş yaşamının içerisinde bulunamıyorlar. Bu noktada kadınların, sermaye gerektirmeyen birtakım iş alanlarında evden para kazanmanın yollarını kendileri yaratmaları mümkün. Yetenekleri ve istekleri doğrultusunda evden yapabileceği işlerle kadınlar, bilgi ve deneyimlerini katlayarak kolayca para kazanabilir, ev ekonomisine katkı sağlayabilirler.

 

Çocuk Bakıcılığı

Evde para kazanmak için yapılacak işler listesinin ilk sırasına çocuk bakıcılığı yerleştirilebilir. Çocuk bakıcılığı günümüzde özellikle çalışan kadınlar için hayati önem taşıyor. Yarı ya da tam zamanlı olarak yapılan bu işin kazancı diğer benzer işler ile kıyaslandığında çok daha yüksektir. Burada kazancınız yapacağınız anlaşmaya ve çalışma süresine bağlı olarak değişmektedir. Ama çocuk bakmak başlı başına sorumluluk arz eden, kendi evladını yetiştirir gibi ihtimam göstermesi bir iş olduğu gerçeği de asla göz ardı edilmemelidir.

 

Terzilik Yapmak

Evde para kazandıran el işleri arasında yüzlerce yıldır süregelen bir iş olan terzilik geliyor. Tamamen el emeği göz nuru olarak yapacağınız bu iş için mutlaka terzilik alanında eğitiminiz olması gerektiğini biliyorsunuz. Bu işin de kazancı eğer işinizi iyice oturtur ve belli bir müşteri sayısına ulaşır ise oldukça iyidir.

Dantel Örerek Para Kazanmak

El sanatlarından para kazanmak için en ideal işler arasında geldiği rahatlıkla söylenebilir. Evlenecek olan kızlara muhtelif türden hazırlanacak dantel perdeler, masa örtüleri, sehpa setleri son derece iyi para kazandırır. Lakin böylesi bir işte  temiz ve titiz çalışmak, işine gereken özeni göstermek son derece önemlidir. Sabırlı, titiz bir insansanız  böylesi bir iş tam sizin içindir.

Örgü Örmek

Evde el işi ne yapabilirim diyorsanız alın size yanıtı. Örgü örmek çoğu kadın için aynı zamanda bir tür terapidir. Son yıllarda örgüye artan talepler de göz önüne alındığında kazak, kaşkol, yelek, ceket gibi muhtelif türden gerek yazlık, gerek ise kışlık örgüler örerek para kazanmanız işten bile değildir. Oldukça karlı ve zevkli olan bir iştir. Sermaye gerektirmez. Biraz hayal gücü, biraz çevre, biraz kendi reklamınızı yaparak aile bütçenize katkı sunabilirsiniz. Reklam olayında sosyal medya hesaplarını kullanabilir, örnek ürünlerinizi tanıtım amaçlı olarak ilgili yerlere koyarak ürün tanıtımınızı yapabilirsiniz.

Ütü Yapmak

Evde yapılabilecek sermayesiz işler grubunda ilk sırada gelen bir iştir. Hiçbir sermaye ve bilgi  gerektirmeden bu işi kolayca yapabilirsiniz. Ütücülük, günümüzde son derece geçerli olan bir iştir. Bu alanda işveren firmaların aranıp bulunması, onlarla görüşülerek anlaşma yapılması yeterlidir.  Burada da dikkat edilmesi gereken husus ütüye gereken özen ve dikkatin gösterilmesi gerektiğidir. Sonuçta ütü ince bir iştir ve özellikle pantolon çizgilerine dikkat etmek gerekir. Keza en ufak bir yanma vb. durum olmadan titizlikle çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Reçel Yaparak Para Kazanmak

Evde para kazandıran hobiler arasında gösterilecek olan iş kolları arasında gösterilebilir. Eğer çok iyi reçel yaptığını düşünüyorsanız o zaman bu iş tam size göre. Bu işi yaparken baştan reçeli yapmanız ve hemen akabinde bunu tanıtmanız gerekir. Tanıtım aşamasında tanıdık iş yerlerine götürebilir, eşinize dostunuza söyleyebilir ya da sosyal medya hesaplarından duyurabilirsiniz.

Ev Yemekleri

Elbette zahmet, zaman, bilgi ve emek isteyen ev yemeklerinden rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Bu iş sipariş bazlı bir iş olduğundan öncesinde yapılıp bekletilmemelidir. Taze olması son derece önemli olan bir faktördür. Keza diğer gıda ürünlerinde olduğu gibi bu alanda da mutlaka kaliteli malzeme, doğru oranlarda kullanılmalıdır. Bu işi yaparak para kazanmak isterseniz yakın çevrenize duyurabilir, bu konuda ürün satan iş yerleri ile görüşerek oralara ürünlerinizi koyabilir, sokaklarda el ilanı ve broşürler dağıtabilirsiniz.

Mum Yapma

Evden nasıl para kazanabilirim sorusuna verilebilecek olan bir başka yanıt da bu. Kimi firmalar evlere mum yapma işi göndermektedir. Siz evde yaptığınızı mum başına para kazanarak ciddi paralar kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Bu alanda iş veren firmalara ulaşmak için çevrenize sorabilir ya da İnternet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Lakin öncesinde şartlarını ve ödeme koşullarını öğrenmenizde fayda vardır.

Paketleme İşleri 

Ev eksenli olarak yapabileceğiniz işler arasında çok değişik türden paketleme işi gelmektedir. Hemen her tür ürünün paketlemesi yapılmaktadır. Firmalar bu işi genel olarak kendi bünyelerinde yaptırmayıp dış proses olarak başkalarına yaptırmaktadır. Böylesi olan işlerin en başında düğme paketleme işi vardır. Hiçbir özel deneyim ve bilgi gerektirmemektedir. Ürünler size koli ile gelmektedir. İçinde de nasıl paketleme yapabileceğinize dair bilgiler yer almaktadır. Seri bir halde yapıldığı zaman kazancı oldukça iyidir.
Doğal ev yapımı sabunlar son yıllarda oldukça revaçta. Bir sabun firması ile anlaşarak bu işi rahatlıkla yapabilmeniz mümkündür. Kazancı diğer benzer işlere göre biraz daha iyidir. Kimi zaman da bu alanda kişi kendisine gönderilen sabunları paketleyerek de para kazanabilmektedir.
Paketleme alanında yapılan bir diğer iş kına paketleme işidir. Size gelen malzemelerle kınaları size bildirilen oranlarda paketleme yaparsınız, her bir paket başına kazanç elde ederseniz. Firmalar genelde size gönderdikleri koli tamamen paketlendiğinde parça başı ücret ödemesi yapmaktadır. Bilgi ve deneyim gerektirmez, doğru oranlarda paketlemek ve gereken özeni göstermek yeterli olan koşullardır.
Paketleme alanında yapılabilecek en kolay işlerden birisi  davetiye paketleme işidir. Her yaşta, herkes tarafından yapılabilir. Size gönderilen davetiyeleri paketler ve  kolilere yerleştirerek teslim edersiniz.
Paketleme işinde önemli olan husus işin zamanında ve eksiksiz olarak teslim edilmesidir. Firma seçimi yaparken de mutlaka bu hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle büyük kentlerde bu alanda çalışan çok sayıda firma olduğundan seçilen firma konusunda referans araştırması yapılmalı ve koşullar öğrenildikten sonra böylesi bir işe girilmelidir. Gündelik yaşamınızı ihmal etmeden birkaç saat ayırarak evinizin mutfak vb. giderlerini rahatlıkla karşılamanız mümkündür.

Pasta Yaparak Para Kazanmak

Evde organik pasta yapmak, her kadının kendi içindeki usta aşçıyı ortaya çıkaran bir durumdur. Tek katlı ya da çok katlı pastalar yapılabilir ve yaptığınız pastalardan para kazanabilirsiniz. Butik tarzda yapılabilecek olan bu işi eş dost kanalı ile yapabileceğiniz gibi, İnternet üzerinden açacağınız sayfalar üzerinden sipariş  bazlı olarak da yapmanız mümkündür. Şeker hamuruyla yaratıcı gücü ortaya çıkarak çok iyi paralar kazanabilir. Burada da dikkat edilmemesi gereken husus hijyen kurallarına uymak, kesinlikle kaliteli malzeme kullanmaktır.

Takı Tasarımı Yapımından Para Kazanma

Boncuklarla ve diğer takı yapma malzemeleri ile kolyeler, küpeler, bilezikler yaparak bu işten çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz takıları bu tür ürünler satan yerlere verebilir ya da bizzat pazarlara giderek veya İnternet ortamı üzerinden de satarak rahatça para kazanabilirsiniz.

Kataloglar ile Satış Yapma

Bugün pek çok kadın yerli yabancı muhtelif kozmetik markalarının kataloglarını çevrelerine göstererek satış yapmaktadır. Sizin belli çevrenizin olması tek önemli olan kriterdir. Lakin bu işi uzun vadede yapmak istiyorsanız mutlaka ürünleri iyice tanımalı, ürünleri satarken de müşterinin tüm sorularına yanıt verecek düzeyde bilgi sahibi olmalısınız. Emin olmadığınız bir ürünü asla satma yoluna gitmemelisiniz. Yine bu işi yaparken yanınızda daima ürün testerlarını bulundurmanız gerektiğini göz ardı etmemeniz gerekir.

Çeviri Yapmak

Eğer herhangi bir dili iyi düzeyde biliyorsanız çeviri yapabilirsiniz. Ekstra sermaye gerektirmez. Dil bilmek yeterlidir. Üstelik bu işe sadece İngilizce olarak bakmamak gerekir. Almanca, Arapça gibi dünyanın pek çok dilinden çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Bu işi yapabilmeniz için dışarıya çeviri gönderen firmalar ile anlaşma yapabilir, kendi tanıtımınızı sosyal medya hesapları üzerinden duyurabilirsiniz. Bir kere bu işte iyi olduğunuzu kanıtladıktan sonra müşteri sürekliliğini rahatlıkla sağlamanız mümkündür.

Oyuncak Yaparak Para Kazanmak

Ama tahtadan, ama örerek, ama bez bebek yaparak kendi bilginiz, yeteneğiniz doğrultusunda çok değişik ı-oyuncaklar yaparak kolayca para kazanabilirsiniz. Günümüzde yükselen yeni trend doğal maddelerden yapılan oyuncaklar olduğu için böylesi bir işten kolayca para kazanmanız mümkün. Ürünlerinizi satışını artırmak için farklı tanıtım yöntemleri uygulayabilirsiniz. Diğer ürünler de olduğu gibi eşe dosta duyurulabilir, sosyal medyaya yaptığınız ürünleri koyabilirsiniz, bu tür ürünler satan yerlere numune bırakabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Biraz el becerisi, biraz bilgi ile adım adım işlerinizi büyütmeniz mümkün. Üstelik çok sermaye de gerektirmiyor. Dahası evde kalan kumaşlarla, iplerle bile çok rahatlıkla bu işi kotarabilirsiniz.

Nakış Dantel Anglez Yapma İşi

Türk el sanatları içinde ayrı bir yere sahip olan nakış işi son derece özel bir iştir. Keza aynı şekilde tamamen el emeği göz nuru olan dantel anglez de en eski Türk sanatları içinde gelmektedir ve birçok çeyiz mağazası bu tür işlere ciddi anlamda talep göstermektedir. Bu noktada kendisini bu işte yetkin olarak gören insanlar rahatlıkla bu işi yapabilir. Yaptıkları ürünleri çeyiz mağazalarına götürerek, internet üzerinden satışa sunarak kazanç elde edebilirler. Burada iki türlü yöntem izlenebilir. İlki sadece emek eksenli olarak kazanç elde edilmesidir. İkincisinde ise kişi yapacağı ürünün malzemelerini de kendisi alır ve malzeme artı emek parası alır.

Keçecilik Yapma

Keçe olayı yıllardır olan bir kavram olmasına rağmen, son yıllarda keçeden yapılan her türlü ürün son derece rağbet görmeye başladı. Keçeden yapılan bebekler, keçe çantalar, keçeden yapılan kalemlikler, bardak altlıkları son derece revaçta. Dahası bu konuda bilmeyenler için açılan atölyeler de bu işi yapmak isteyenleri teşvik ediyor. Burada da iki temel yöntem izlenebilir. Kişi evde kendi keçesini kendi yaparak üretimlerini gerçekleştirebilir. Bir diğer metot ise dışarıda satılan keçelerin alınarak ürün üretilmesidir. Son yıllarda keçe yeleklerin, keçe çantaların çok moda olduğu göz önüne alınır ise çok iyi kazançlar elde edilebilir. Kişi yine bu ürünleri ister otantik ürün satan mağazalara verebilir. İster ise kendisi eşe dosta satarak kazanç elde etme yoluna gidebilir. Lakin burada dikkat edilmesi gereken en temel husus kullanılacak yere göre keçenin seçimidir. Mutlaka doğru keçe doğru yerde kullanılmalıdır.

Ebru Ürünler Yapma

Yine Türk el sanatları içinde ebru sanatı diye bir kavram olduğunu bilmeyen yok gibidir. Ebru birçok yerde birçok biçimde kullanılan bir sanattır. Kitap ayıraçları, bluz üzerine, kitap yüzeyi, tablo gibi birçok şeye ebru uygulanabilmektedir. Bu noktada da özellikle çevrenizde otantik giyinen insanlar var ise bu insanlara ebru olan giysiler hazırlayabilirsiniz. Burada yapacağınız tek şey bu alanda beklentisi olan insanlar ile iletişime geçerek onların istediği ürünlere istedikleri tarzda ebrular yapılmasıdır. Ayrıca kişi kendi ebru ürünlerini yaparak farklı satış kanalları üzerinden de kazançlar elde edebilir. Aruz edilir ise internet sitesi üzerinden kişi kendi web sayfasını, sosyal medya sitelerini açarak kazanç elde edebilmesi mümkündür.

Ahşap Boyama İşi 

Evde kadınların en kolayca yapabileceği işler arasında ahşap boyama işi gelmektedir. Ahşaptan yapılan tepsiler, özel ürünleri boyayarak evinizin kendi bütçesine katkı sunabilirsiniz. Burada önemli olan seçilecek olan boyanın doğru olması ve işin doğru bir biçimde yapılması gerektiğidir. Öğrendikten sonra yapılması oldukça kolay ve zevkli olan bir iştir. Kazanç olarak da doğru yerden malzemeler alınır ve sürekli hale getirilir ise kazancı oldukça iyi olan bir iştir.

Kağıt Telkari İşi 

Telkari sanatı Türk el sanatları içinde son derece önemli bir sanattır ve son yıllarda kağıt telkari işi son derece hız kazanan bir iş haline gelmiştir. Bu noktada da kağıt telkariden yapılan işlere son derece ciddi bir talep olduğundan bu alanda yapılan işlere de ciddi bir talep vardır. Kişiler sipariş bazlı olarak çalışabileceği gibi, ürünleri kendileri sosyal medya siteleri üzerinden kendi sayfalarını açarak da böyle bir işi rahatlıkla yapabilirler.

Kaligrafi Yapmak

Kaligrafi için bir tür güzel yazı yazma sanatı olarak da adlandırılabilir. Bu noktada kişiler matbaalar ile anlaşarak ya da bu alanda iş yapan firmalar ile görüşerek bu işi yapabilirler. Tamamen emek eksenli olan bir iştir. Kaligrafi yapılması çok kolay olmayan bir iş olmakla beraber öğrenildikten sonra keyif veren yapması oldukça zevkli olan işler arasındadır. Ama diğer işler ile kıyaslandığında kazanç olarak süreklilik arz eden bir iş olmadığından son derece tematik bir yapısı olduğundan bu işi yapan, yaptıran az sayıda firma vardır ve bunlarla doğru ilişkiler kurmak, işini temiz ve düzgün yapmak son derece önemlidir. Lakin tüm bunlara rağmen süreklilik sağlanır ise kazancı azımsanmayacak kadar çoktur. Kadınların temiz ve titiz çalıştığı düşünülür ise bu işin ev kadınları için biçilmiş kaftan olduğu da bir net ge söylenebilir.

İğne Oyası Yapma İşi

İğne oyası işi incelikleri olan titiz bir iştir. Türk el sanatları içinde en eski olan zanaatlerden bir tanesi olan iğne oyası adından da anlaşılacağı üzere iğne ile yapılan dantel çeşitleridir. Bu dantel çeşidi çok değişik biçimlerde kullanılabilmektedir. Masa örtüsü, yemeni kenarı, sehpa örtüsü, şal kenarı, peçete kenarı olarak kullanılabilir. Bu noktada kadınların çeyizlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğundan çok ciddi talepler de gelmektedir. Üstelik çeyiz ve tesettür ürünler satan mağazalarda iğne oyasına çok ciddi talepler gelmektedir. Kişi bu işi yapmak istiyor ise bu ürünleri satan bir firma ile görüşerek tam olarak ne istediğini öğrenebilir ve ondan sonra iğne oyası yapılacak olan ürünlere evde kendisi iğne oyası yapabilmektedir. Masa örtüsü, sehpa örtüsü gibi ürünler yapılacak ise tam olarak ne istendiği öğrenildikten sonra bu iş yapılabilmektedir. Böylesi bir işi yapacak olanların son derece temiz ve titiz çalışması önemlidir. Ayrıca el emeği göz nuru bir iş olduğundan kesinlikle kaliteden ödün verilmeden titiz bir biçimde çalışılması gerekmektedir.

Çeyiz Ürünleri Hazırlama

Günümüzde artık kadınların da aktif iş yaşamına girdiği göz önüne alındığında artık bu alanda da dışarıdan insanlar hizmet alımına gitmektedir. Evlenecek olan genç kızlar çeyizlik ürünleri  dışarıda bu işi profesyonel olarak yapan kişilere yaptırmaktadır. Siz de kendinizi bu alanda yetkin hissediyor, genç bir kızın düğün hayallerine ortak olmak istiyorsunuz gönül rahatlığı bu işi yaratıcılığınızı da kullanarak yapabilirsiniz. Sadece emek eksenli bir iş olduğundan hazırlanan çeyiz başına para alınmaktadır.