1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Etkili Bir Vücut Şekillendirme Yöntemi Liposuction

Etkili Bir Vücut Şekillendirme Yöntemi Liposuction

liposuction nedir 1
1


Liposuction çok popüler bir yöntem olması dolayısıyla, televizyon programlarında ve internet üzerinde bu işleme dair birçok video, yazı ve yorum bulmak mümkündür.

Liposuction nedir?

Medyanın etkisiyle genellikle liposuction denilince zihnimizde canlanan resim, bir plastik cerrahın ince bir çubukla vücudun belli bir bölgesinden sarı renkli bir sıvı çekmesidir. Genel görüntü olarak doğru olsa da, bu resim liposuction işlemi ile ilgili doğru bildiğimiz bazı yanlışları benimsememize yol açmıştır. Üstelik bu görüntü birçok insanın gözünü korkutmaktadır. Aslında tıp eğitimi olmayan kişiler tarafından izlendiğinde çok basit cerrahi işlemler bile korkutucu görünebilir. Liposuction ile ilgili bilinmesi gereken ilk önemli şey, halk arasında yaygın imajının aksine cerrahlar için bu işlemin kolay ameliyatlar sınıfına girdiğidir.

Liposuction’ı anlatmaya, aslında liposuction’ın ne olmadığını anlatarak başlamamız gerekir. Halk arasında yaygın şekilde bilindiği gibi ‘yağ alma’ işlemi değildir. İşlem sırasında ‘fazla yağlar’ değil, ‘yağ hücreleri’ alınır. Bunu bilmek oldukça önemli, çünkü eğer yağ alınıyor olsaydı, işlemden bir süre sonra yağların geri gelmesi beklenirdi. Halbuki konu yağ hücreleri olunca işler değişiyor. Bu işlemi önemli kılansa işte bu fark.

Liposuction Yağı mı Yağ Hücrelerini mi Azaltıyor?

Vücudumuz, ergenlik döneminde yağ hücreleri üretmeyi bitiriyor. Dolayısıyla, karın bölgenizde kaç tane, bel-basen bölgenizde kaç tane yağ hücresi varsa artık hayatınıza o sayıyla devam ediyorsunuz. Yağ hücrelerinin dağılımı şişman ya da zayıf olmanızı değil, vücudunuzun şeklini belirliyor. Vücudun geri kalanına oranla kalçaları geniş olan biriyseniz, bu kalça bölgenizde daha fazla yağ hücresi olmasından kaynaklanıyor. Diyet yapmanız yağ hücrelerinin hacmini, yani kapladığı alanı bir ölçüde küçültüyor, ama yağ hücresi sayısını azaltmıyor. Bu yüzden bu bölgelerden genellikle diyet ve spor yoluyla kilo kaybetmek neredeyse imkansız oluyor. Yani bu bölgeler incelmeye dirençli oluyor. Bu yüzden de sık sık, ‘Diyet yapıyorum ama kalçalarım küçülmüyor.’ gibi cümleler duyuyor ya da bizzat bu durumu yaşıyorsunuz.

Liposuction işlemi, işte bu yağ hücrelerinin sayısını azaltıyor. Yağ hücrelerinin sayısı azalınca da, liposuction yaptırdığınız bölge artık hiçbir zaman eskisi kadar büyük olmuyor. Kilonuz değişiyor evet, fakat aslında temelde vücudunuzun şekli değişmiş oluyor.

Liposuction Ne Yapmaz?

Liposuction’ın ne olduğunu anlattıktan sonra, ne işe yaramayacağını da kısaca anlatmakta fayda var. Liposuction selülitlerinizi yok etmez, çukurları ve çatlakları gidermez. Niyetiniz sadece kilo vermekse, liposuction bunun için uygun olmayabilir. Zaten obez kişilere liposuction yapılmaz. Liposuction işlemi ile vücuttan en fazla 8 litre kadar yağ hücresi alınabilir. Liposuction’ın uygulanabilmesi için kişilerin diyet ve egzersizle uygulamanın yapılacağı bölgeden kilo kaybetmekte zorlanıyor olması gerekir. Peki bunun dışında herkes liposuction yaptırabilir mi? Elbette liposuction yaptırmayı düşünüyorsanız, sizin için en doğru cevabı

doktorunuz verecektir. Fakat genel olarak işlemin riskli olabileceği durumlar var. Eğer birden fazla doğum yapmışsanız, derinizin elastikiyeti kaybolmuşsa, sık sık kilo alıp veren biriyseniz, 60 yaşın üzerindeyseniz, kronik rahatsızlıklarınız varsa, liposuction işlemi yaptırmanız mümkün ama sizin özel riskleri olabilir. Bu nedenle ilk muayene sırasında tıbbi geçmişinizi detaylı olarak doktorunuzla paylaşmanız önemli.

Liposuction sadece kadınlara uygulanan bir yöntem değil. Günümüzde erkeklerin de, burun estetiğinden sonra en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi. Liposuction kadınlarda genelde, kalça, karın, basen ve bel bölgelerinde, ayak bileklerinde, diz içlerinde ve gıdı, sırt ve kol altlarına uygulanıyor. Erkeklerde ise gıdı, bel çevresi ve karın bölgelerine uygulanıyor.

Liposuction nasıl yapılır?

Biz her ne kadar son 20 yılda adını sıkça duymaya başlamış olsak da liposuction dünyada tam 35 yıldır uygulanmaktadır. Yöntem ilk olarak 1974 yılında İtalyan bir jinekolog tarafından bulunmuştur ve seksenlerin ortasında kozmetik amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. 35 yıldan bu yana da yöntem oldukça gelişmiştir. Bugün liposuction işlemi Amerika’da en çok uygulanan estetik operasyondur. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne göre (ASAPS) 2016 yılında Amerika’da 414 335 kişi liposuction işlemi yaptırmıştır.

Ne Zaman Liposuction Yaptırmalısınız?

Doğum yapan kadınlar, doğumdan yaklaşık bir yıl sonra liposuction yaptırabilirler. Bunun nedeni artık bir yılın sonunda kilo vermenin durmuş olmasıdır. Diyetle kilo vermekte olan kişiler için de, ameliyat kilo vermenin bittiği dönemde yapılmalıdır

Liposuction İşleminin Adımları

Sizin için uygun bir plastik cerrah bularak ilk muayenenizi olduktan sonra, doktorunuz işlem öncesi lenf drenaj masajı veya endomoloji önerebilir. Seans sayısını doktorunuz belirleyecektir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra bedeniniz liposuction’a hazır hale gelir.

İşlem hastanede yapılır. İşlemin yapılacağı gün, doktorunuz yağ hücrelerinin alınacağı alanları bir kalemle belirler ve öncesi fotoğraflarınız çekilir. Sedasyon yapılır ve lokal anestezi uygulanır. Sedasyon kişinin rahatlamasını ve yarı uyur halde olmasını sağlar. Böylece hem işlem sırasında ağrı acı hissedilmez hem de kişi sonrasında yemek yiyebilir ve su içebilir.

Sedasyon ve lokal anesteziden sonra tümesan tekniği kullanılarak alınacak yağ hücrelerine su verilerek hücreler şişirilir. Sonra 2-4 mm lik kesikler açılır ve o aklımızda yer eden Kanül adlı çubuklar yardımıyla gerekli yerlerden yağ hücreleri vakumlanır. Nereden ne kadar yağ hücresi alınacağı herkes için farklılık gösterir, dolayısıyla burada cerrahın tecrübesi ve bilgisi çok önemli hale gelir. Bir bölgeden gereğinden fazla yağ alınması daha sonra o bölgede çukurluklar oluşmasına neden olabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte farklı yöntemler olsa da, işlemin genel mantığı özetle bu şekildedir. Geliştirilen yeni yöntemler, yine bu genel mantık çerçevesinde uygulanır. Örneğin ultrasonlu yöntemde, yine kanüllere benzeyen bir çubuk alınacak yağ hücrelerinin olduğu bölgeyi tarar. Bu tarama işlemi yağ hücrelerinin yumuşamasını sağlar. İşlemin devamında cerrah yine kanüller yardımıyla yağ hücrelerini vakumlar.

İşlemin bir hastanede ameliyathane ortamında yapılması tercih edilmelidir. İşlem bir saat ile altı saat arasında sürebilir, bu süre işlemin yapıldığı bölgeye ve hastaya göre değişiklik gösterir. İşlem sırasında genel anestezi nadiren kullanılır. Sedasyon ve lokal anestezi kullanılması, hastanın kısa sürede hastaneden çıkmasına olanak verir ve hasta genel anesteziden kaynaklanabilecek risklerle karşılaşmamış olur. Böylece hastanede yatış gerekmez.

Ameliyat sonrasında hastaya korse giydirilir. Hasta bu korseyi yaklaşık bir ay boyunca giyer. İşlemden sonraki ilk haftada hastanın vücudu şişer, hafif sızlamalar ağrılar olabilir fakat bu ağrılar ağrı kesiciler yardımıyla kontrol altına alınabilecek türdendir. Hasta genellikle 2. gün pansumanları çıkarabilir ve banyo yapabilir. Kanüllerin girdiği yerlere işlem sonunda dikiş atılır ve bu dikişler genellikle bir hafta sonra kolayca alınır. Hasta 4. günün sonunda işine dönebilir. Spor yapmak içinse 3-4 hafta beklenmelidir.

Liposuction işleminin nadir de görülse bazı riskleri vardır. Bunların başında enfeksiyon riski gelir. Eğer ameliyattan 5-6 gün sonra yüksek ateş ile birlikte seyreden kızarıklık ve şişlik olursa, derhal doktora başvurmak gerekir. Antibiyotik tedavisiyle enfeksiyon kontrol altına alınır. Çok nadir de olsa hastalarda cilt kaybı görülebilir. Ameliyattan sonra yağ hücrelerinin alındığı bölgelerde his kaybı yaşanması normaldir. Ameliyattan sonra yavaş yavaş his geri gelmeye başlar ve yaklaşık 9 ay içinde tamamen geri gelir. Bu kişinin günlük hayatını etkileyecek düzeyde bir his kaybı değildir ve çok çok nadiren bazı hastalarda kalıcı olduğu gözlenmiştir.

Liposuction sonuçları ilk bir aydan sonra kendini göstermeye başlasa da, vücut 6-9 ay içinde tam şeklini alır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap