İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Erkeklerin Kadınların Çalışmasına Bakışı

Erkeklerin Kadınların Çalışmasına Bakışı

Erkeklerin- Kadınların -Çalışmasına Bakışı-
4

 

Erkeklerin Kadınların Çalışmasına Bakışı

Yaşanılan zamanda, üstlenilen roller belirli kalıplar içerisine sıkıştırılmıştır. Kadının ev içinde erkeğin ise ev dışında hakimiyet sürmesi olağan bir durumdur. Yıllardır hatta yüz yıllardır beyinlere empoze edilen bu durumu değiştirmek imkansız olmasa da oldukça zordur. Kadının çalışma hayatına adım atmasını sağlamak ilk bakışta özellikle erkekler tarafından ılımlı karşılanmayacaktır. İşten eve geldiğinde kapıyı eşinin yada annesinin açmasına alışkın olan bir erkek, bu durumu yadırgayacaktır. Yorgun argın geldiği evinde ilgi alaka, sıcak yemek ve güler yüz bekleyecektir.

Kadınların Söz Hakkı Sahibi Olmaları

Kalıplaşmış rollerden çıkmaya çalışan ve kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak için çabalayan bir kadın, ilk olarak en yakınlarından tepki görür. Çünkü etrafındaki insanlar kadının geri planda kalmasına, verilene tamah etmesine alışıktır. Ekonomik olarak iplerin kendi ellerinde kalmasını isteyen bir erkek, söz hakkının da elinden alınmasını istemez. Çalışan bir kadının kendine özgüveninin daha çok olacağını bilir. Bu yüzden de hayatında yer almak isteyen eşini elinden geldiği kadar sabote etmek ister.

Ancak, günümüz şartlarında tek maaşla geçinmenin mümkün olmadığı düşünülürse kadının da ev ekonomisine katkı sağlaması gerektiği inkar edilemez bir gerçektir. Geçimin tek bir kişi tarafından sağlanabiliyor olması da kadını çalışmaktan alıkoymamalıdır. Her alanda başarılı olabilecek kapasiteye sahip kadınlar, hak ve özgürlüklerinin bilincinde olmalı, önüne sunulana tamah etmek zorunda olmadıklarının bilincinde olmalıdırlar.

Erkek de Zamana Ayak Uydurabilir

Zaman ilerledikçe ve düşünceler yerini yeniliklere bıraktıkça, kadının da iş hayatına geçişi normalleşmeye başlar. Bir iş yerindeki kadın sayısının erkek sayısına eşit olması gerektiğinin bilincine yavaş yavaş erkekler de varabilmektedirler. Yıllarca zihinlere empoze edilen, alışılagelen düşünceler artık geri planda kalmaya başlar. Bir kadın ne kadar iş hayatında ön planda olur ise olsun, eve geldiğinde de yemekle ve çocukla ilgilenmek zorundadır.

Günümüz şartlarında eşlerinin çalışmasına ses çıkarmayan erkekler, ev işlerinde de geri planda kalmaya devam etmektedirler. Kadının çalışma hayatına atıldığı ilk dönemdeki tepkiler, erkeğin ev işine yardım etmesi gereken bu dönemde de yerini almıştır.
Zamanla kadın ve erkekle eşitliği algılanılmalı her alanda iş paylaşımı yapılmalıdır. Aksi takdirde hem eve hem işe yetişmye çalışan bir kadın, çok yıpranacak ve yorulacaktır. Kısacası eskiye oranla kadının çalışma hayatındaki yerini garipsemeyen erkekler, bakış açılarını değiştirmeli, onlara da söz hakkı tanımaları gerektiğini anlamaya başlamışlardır.