İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri Mühendisliği Nedir?

endüstri mühendisliği
5

Endüstri Mühendisliği Nasıl olunur ?

Endüstri mühendisliği, üretim ve sanayi süreçleri ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisleri, üretim ve sanayi süreçlerini hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı hedefleyen çalışmalar yapmaktadır fakat bazı endüstri mühendisleri sanayi alanında yeni makineler ve sistemler üretmeye ve test etmeye devam ederler. Ayrıca, endüstri mühendisliği üniversitelerde yer alan en popüler bölümlerden biridir.

Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

endüstri mühendisliği
endüstri mühendisliği

Endüstri mühendisleri, üretim ve imalat süreçleri başta olmak üzere sanayi ile ilgili birçok sistemin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaya çalışır. Endüstri mühendisleri, hammadde akışını ve üretim sistemlerinde ihtiyaç duyulan enerji akışını düzenler. Söz konusu mühendislik alanı, imalat sürecini geliştirmek için bilgi sistemlerini kullanır. Endüstri mühendisi olmak için üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümünü bitirmiş olmak gereklidir. Genelde fabrikalarda ve inşaatlarda yoğun olarak çalışırlar.

Endüstri Mühendisliği ve İmalat

Günümüzde ABD’de yaklaşık 223 bin endüstri mühendisi çalışmaktadır. Söz konusu endüstri mühendisleri, çalıştıkları yerlerde üretilen ürünlerin geliştirilmesiyle yakından ilgilenirler. İmalat sektöründe endüstri mühendisleri, imalat aşamalarında ortaya çıkan sorunları saptar ve bu sorunların üstesinden gelmeye çalışır. Bu sorunlar; hammaddedeki bir sıkıntı, nihai maldaki bir problem veya imalat esnasında kullanılan demirbaşlarla ilgili bir sorun olabilir.

Bir endüstri mühendisi; personeli, malzemeleri ve enerji kaynaklarını koordine ederek olası kayıpları önler ve imalat sürecinin başarıyla geçmesini sağlar. Üretim faktörlerinden herhangi birinde değişiklik yaparak, herhangi bir ürünün üretim sürecini bütünüyle etkileyebilirler. Endüstri mühendislerinin en dikkat ettiği konuların başında üretim sürecinin para ve zaman maliyeti gelmektedir fakat fabrikaların ve üretim süreçlerinin tasarlanmasıyla ilgilenen endüstri mühendisleri de bulunur. Üretim tesisinin yeri ve üretim tesisine ulaşım yolları, üretim tesisinin etkinliği üzerinde önemli bir etkisi bulunur. Endüstri mühendisleri, otomatik kontrol ve bilgi sistemlerini kullanarak bir endüstrinin daha iyiye gitmesini sağlayabilir.

Günümüzde birçok endüstri mühendisi, tüketiciye yönelik olan malların üretimi konusunda çalışmıyor. Havacılık sektörü, günümüzde endüstri mühendislerinin yüzde 4’üne istihdam sağlıyor. Endüstri mühendislerine iş sağlayan bir diğer sektör de elektronik parça üretim sektörüdür. Bu sektör de endüstri mühendislerinin yüzde 4’ünü istihdam etmektedir.

Bir Endüstri Mühendisinin Maaşı Ne Kadar?

2014 yılında bir endüstri mühendisinin aldığı medyan maaş, yaklaşık 81,490 ABD dolarıdır. Birçok endüstri mühendisi, yönetici pozisyonunda işe başlar veya yöneticiliğe yükselir çünkü endüstri mühendislerinin sorumluluk alanı yöneticiliğin gerektirdiği sorumluluklarla benzeşmektedir. Diğer mühendislik alanlarında iş başı programlarını tamamlamış endüstri mühendisleri için birçok farklı iş fırsatı da bulunmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Hakkında Diğer Önemli Bilgiler

Bir endüstri mühendisinde olması gereken özellikler; yazı yazma becerisi, sağlam bir matematik bilgisi, eleştirel düşünme, iyi bir dinleyici olma, problem çözme, konuşma becerileri ve yaratıcılık şeklinde sıralanabilir. Endüstri mühendisleri, genellikle fabrikalarda bulunan ofislerde çalışmaktadır