İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ulaşım
  3. En Uygun Trafik Sigortası Hangisi

En Uygun Trafik Sigortası Hangisi

En Uygun Trafik Sigortası Hangisi
3

Trafik sigortası nedir?

Trafik sigortası yıldan yıla yapılan ve yapılması devletçe zorunlu hale getirilmiş bir sigortadır çünkü başınıza gelebilecek kazalarda karşınızdaki araca sebebiyet verdiğiniz hasarın tamamını ya da bir kısmını (suçluluğunuza göre) bu trafik sigorta şirketi karşılar. Trafik sigortasında genelde verilen hizmet açısından çok fark olmamasına rağmen fiyat farları bulunmaktadır. Bu farklar tamamen şirket politikaları, kar zarar hesaplamalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca zorunlu olan bu trafik sigortasını zamanında yaptırmazsanız her geçen gün veya ay ödeyeceğiniz meblağ artar. Bu yüzden sigortanızı zamanında yaptırmak önemlidir.

Trafik sigortası fiyatları neye göre belirlenir?

Trafik sigorta fiyatlarının belirlenmesinde arabanızın modelinin, fiyatının artık çok önemi kalmamıştır. Önemli olan aracın sahibinin yaşı ve hasarsızlığıdır. Bir başka deyişle araç sahibinin kazaya ne kadar meyilli olmasıyla ilgilidir. Yaşı 25 altında olan ve daha önce kaza yapmış kişilere yüksek ücretli trafik sigortası kesilir. Kimi şirketler 25 yaş altındakilere sigorta bile kesmez.

Uygun sigorta şirketleri

Aslında her sigorta şirketi, her vasıta seçeneğinde uygundur diye bir şey diyemeyiz. Zaten bütün vasıtalarda her zaman uygun fiyat veren şirketlerin de sonsuza dek dayanması mümkün değildir. Çünkü kaza durumlarında ödeme yaptıkları için sürekli uygun fiyat veren şirketlerin batmaması için bir sebep yoktur. Bu yüzden kimi sigorta şirketleri otomobillerde, kimi şirketler tırlarda, kimi şirketler traktörlerde, kimileri ise motosikletlerde uygun fiyat verir. Örneğin Allianz sigortanın genellikle teklifleri uygundur bilhassa otomobillerde. Son zamanlarda Quick adlı 0 yerli sermaye ile kurulmuş şirket de uygun fiyatlar vermektedir.

Kamyon sigortalarında Ray sigorta uygun fiyat vermektedir. Hizmet açısından da bu şirketler en araba dostu şirketler arasındadırlar. Motosikletlerde ise şirketler arasında çok fiyat farkı olmamakla birlikte Ergo şirketi bu alanda biraz daha öne çıkmaktadır. Doğa, Ankara, Axa ve Anadolu isimli Türk şirketler de bir o kadar güvenilir ve bir o kadar uygun fiyatlar verebilen şirketlerdendir. Ama bütün şirketler yılın her zamanı aynı uygunlukta olmazlar, bu da tamamen kazanmak istedikleri veya kaybetmek istemedikleri paralar ile ilgilidir.