İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. En İyi Hayvan Terbiyecisi Kimdir?

En İyi Hayvan Terbiyecisi Kimdir?

hayvan terbiyecisi1
2

Tarihin En İyi Hayvan Terbiyecileri

            Tarihte en iyi hayvan antrenörü olduğunu düşündükleri veya soran birine sorarsanız çok farklı cevaplar alırsınız. Bazıları televizyonda gördükleri bir köpek terbiyecisi veya bir şovda gördükleri bir aslan ya da at eğitmeni alabilirler. Diğerleri, dünyanın dört bir yanında terbiye ve atölye çalışmaları yapan ve takip ettikleri ve yıllarca öğrendikleri bir eğitmen seçebilirler.

            Gerçek şu ki, yunuslar, domuzlar ve papağanlar, domuzlar, papağanlar, ya da askeri misyonlar için albatros, ya da aslanlar, zürafalar ya da hayvanat bahçelerinde hayvancılık prosedürleri için filler hakkında konuşup konuşmamanız, tarihini bilen eğitmenler. Hayvan eğitimi, şimdiye kadar yaşamış en iyi eğitmenlerin kim olduğunu merak ediyorsanız Marian ve Keller Breland olduğunu, 47 yıldır en başarılı hayvan yetiştirme işi yaptığını kabul ediyor. Marian’ın ilk kocası olan Keller öldükten sonra Marian işine devam etti.

 Onlar Nereden Geldi?

            Marian ve ilk kocası Keller Breland, BF Skinner, çalışma koşullandırıcı babası için çalışan lisansüstü öğrenciler olarak başladı.. Skinner, II. Dünya Savaşı sırasında geçici olarak askeri bir projede çalıştığı zaman laboratuvarını kapattığında, Marian ve Keller programlarından çıkmak için yardım ettiler. İki yıl boyunca, Pelican füzelerine rehberlik etmek için güvercinleri eğitmeye yardım ederken, sınıfta oldukları zaman öğrendiklerinden daha fazlasını öğrendiler. Şekillendirmede yetenekli oldular – bir davranışa ödüllendirerek başlayacağınız bir süreç ve daha sonra, bir tıkırtıdan veya düdükten gelen benzersiz bir ton gibi ikincil güçlendirici veya köprüleme uyaranını kullanarak hedef davranışa daha yakın ve daha yakın davranışları sistematik olarak pekiştirin.

            İkincil takviye edici yiyecekle yeterince eşleştirildiğinde, hayvanı tam olarak doğru bir şey yaptığında ve yiyecek ödülü yolundayken tam olarak söylemek için kullanılabilir. Bunlar 1940’larda yeni olan kavramlardı. Bu zorlu olmayan tekniklerin ne kadar güçlü olduklarını fark ettiler ve savaş biter bitmez, hayvanlara ve daha sonraki insanlara yönelik problemleri çözmeye yardım etmek için işletici teknolojiyi kullanacakları bir işe gireceklerine karar verdiler. Görevleri, pozitif takviye kullanarak insancıl bir şekilde hayvanları eğitmenin daha iyi ve bilimsel bir yolunu göstermek olan Hayvan Davranış İşletmeleri’ni (ABE) kurdular.

 Eğitimli Hayvan

            Arkansas’ta ve ülke çapında gösteriler için eğitimli hayvanlar üretti. Eğitim işlerinin zirvesinde Brelands, reklamlarda ve satış konferanslarında kullanılan General Mills gibi şirketler için herhangi bir zamanda 1.000 hayvan yetiştiriyordu. Aynı zamanda, ABD Donanması ve Purina gibi, Florida ve Parrot Jungle adlı Marineland gibi gruplar için hayvan davranışları ve eğitim projeleri üzerinde çalışmışlar, burada geleneksel yunus ve papağan şovlarının ilkini geliştirdiler.

            1965’te ABD Deniz Kuvvetleri eğitiminin eski müdürü olan ve birkaç yıl boyunca Bretonlarla eğitim gören Bob Bailey, ABE’de bir eğitmen olarak ve teknik direktör yardımcısı ve hükümet programlarının başı olarak işe alındı. Aynı yıl, Keller Breland vefat etti. Bob daha sonra araştırma direktörü ve daha sonra yönetici VP ve Genel Müdür oldu. O ve Marian 1976’da evlendi ve Marian ABE Başkanı’nın pozisyonunu aldı.

            Bob ve Marian, 47 yıllık işten sonra 1990 yılında ABE’yi emekli ve kapattı. O zamanlar 140 tür hayvanı ve toplam en az 15.000 veya 16.000 hayvanı eğitmişlerdi. Sahadaki hayvanlara eğitim, veri toplama ve analiz metotlarını transfer ederek Keller ve Marian, uygulamalı davranış analizialanını geliştirdi (Bob’un bazen operant teknolojisini çağırdığı) . Bu teknoloji, ABE’nin hayvanları hızla ve güvenilir bir şekilde geliştirmesine ve eğitmesine izin vermiştir. Hiç kimse bu seviyeye ve eğitim genişliğine yaklaşmadı, ama sadece en özel eğitmenler bu tarihi hatırlıyorlar. Önümüzdeki iki blogda, okuyucular eğitmenlerin kendileri tarafından dinlenerek dünyanın en iyi eğitmenlerini tanıma fırsatı bulacaklar.