İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. En Etkili E-Ticarete Başlama Rehberi

En Etkili E-Ticarete Başlama Rehberi

E ticaret rehberi sizlerle işinizi kolaylaştıracak yöntemler E ticaretin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

E ticaret rehberi

Ticaret, yüzyıllardır devam eden ve gelişen, takas ya da para yoluyla gerçekleştirilen alım satım veya değişim düzenini ifade ediyor. Yaşamın her alanında doğrudan ya da dolaylı olarak deneyimlediğimiz ticaret olgusu, teknolojik gelişmeler ve teknoloji ürünlerinin yaygınlaşmasıyla başka bir boyuta geçti. Artık elektronik ticaret (daha yaygın ifadeyle e-ticaret) popüler ve birçok girişimci bu yönde adım atıyor. Biz de bu paylaşımımızda e-ticareti düşünen girişimcilere fikir vererek yardımcı olmak istiyoruz…

Sermayeniz Ne Kadar ve Riske Atar mısınız?

E-Ticaret için henüz başlamadan önce not etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle, kapitaliniz, yani sermayeniz ne kadar? Bu meblağı riske atmaya değer mi? Yani X TL ile işe girmek istiyorsunuz; ama bununla tarım yapmak, ev alıp kiraya vermek, vadeli hesapta tutmak, kafe açmak, e-ticaret yerine o ürünü fiziki bir noktadan (ve belki ek olarak internetten) satmak daha makul olabilir mi? Bu soruları kendinize sorup yanıtları not etmenizde fayda var…

Her işin belli bir riski vardır. Öyleyse e-ticarete girerken de paranızın tümünü kaybedebilecek olma ihtimalini değerlendirmeli ve mümkünse elinizdeki tüm parayı bu işe ayırmamalısınız. Ayırdığınız parayı da nasıl değerlendirmek istediğinizi düşünmenizde fayda var. Bu işe zaman ayıracaksanız, belki yıllar boyu bu işi severek yapacağınıza da inanmalısınız.

e-Ticarette birçok rakibiniz olacaktır. İlk etapta sabırlı olmalı ve tanınma süresince rekabet edilebilir rakamlarla satış yapmaya odaklanmalısınız. Bu süre zarfında belki de sadece zararınızı karşılayacak kadar kazanç etmeniz gerekebilir. Yani kısa sürede büyük paralar kazanma hayalinden uzak durmanızda fayda var.

Rakipleriniz Kimler?

 

Aklınıza gelen hemen her sektörde rakipleriniz olabileceğini unutmayın. Ayrıca, siz pazar araştırması yaparken etkin olmayan; ancak hemen hemen sizinle aynı dönemde etkin olabilecek rakiplerinizin de olabileceğini hesaba katın. Rakiplerinizi belirlerken de öncelikle pazar araştırması yapmanızda fayda var. Örneğin tekstil ürünleri satmayı düşünüyorsunuz… Peki bunu özelleştirmeyi düşünüyor musunuz? Yani elinize geçen her tekstil ürününü mü, belki bir ülke menşeli olanları mı, hem erkek hem kadın ürünlerini mi satacaksınız? Diyelim ki sadece erkeklere dönük ürün pazarlarsanız, rakamı az ama sabit bir kitle edinme şansınız olur mu? Düşündüğünüz sektöre ve rakiplerin durumuna göre bu soruların yanıtı evet olabileceği gibi, hayır da olabilir.

Rakipleriniz içerisinde holdingler varsa veya yıllardır ismi pelesenk olmuş firmalar, işiniz bir tık zorlaşabilir. Örneğin bu yazıyı okurken eve yemek sipariş etme kararı alırsanız, hangi siteye girersiniz veya cep telefonu almak için hangi sitelere bakarsınız?

Yasaları ve Yönetmelikleri İnceleyin

Bir tüzel kişiliğe kavuşacaksanız profesyonellerden yardım almalı ve hatta bir kısmıyla birlikte çalışmalısınız. Dönemsel, iş odaklı veya daimi istihdam etmeniz gerekebilecek birileri olabilir. Ön muhasebe, muhasebe, satın alma, sekreterlik, bilgisayar mühendisi ve benzeri unvanlarda birileriyle uzun bir yolculuğa girmeniz gerekebilir. Yakın zamanda cironuza ve ziyaretçi trafiğinize bağlı olarak sabit bir ön muhasebeci ve dışarıdan bir muhasebeci iş hayatınızda olmalı ve kaliteliyi hesaplı olarak satabilmek için satın alma departmanında bir kişi bulundurmalısınız. Siz de işin ucundan tutmalı ve hangi alanda iyiyseniz, o alanda yoğunlaşarak işinizi geliştirmenin yollarını aramalısınız.

Ödeme Yöntemleri ve Teslimat

 

Büyük olasılıkla e-fatura ve e-arşiv ile faturalandıracak ve satışınızı böyle belgelendireceksiniz. Bu mevzuatların hayata geçirilmesi için bir uzmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Öte yandan sanal pos konusunu da unutmamak gerekir. Hangi bankayla ya da aracı firmayla çalışacaksınız? Sormanız gereken ve aldığınız cevaplardan tatmin olmanızı gerektiren başlıca

sorularınız şunlar olmalı: Ne kadar ödeyeceksiniz? Komisyon oranı nedir? Satış yapıldıktan ne kadar sonra hesabınıza ödeme yapılacak? Güvenilirlik durumu nedir? Taksit olanağı nedir? Her kredi kartı ve banka kartıyla alım yapılabilecek mi, hangi koşullarda hangi karta ne kadar taksit yapılabilecek?

En az ödeme kadar bir diğer sorun da teslimat konusu… Siz ürünü kargoya verdiniz; ancak alıcı bulunamadı, kabul etmedi, değiştirdi veya iptal etti. Kargo tekrar size ulaştığında, gönderim ücreti kadar ek bir maliyet olacağını hatırlatmak isteriz. Bir kargo veya kurye firmasıyla anlaşmanızda fayda var. Teslimat fiyatlandırmasında da değerlendirebileceğiniz çeşitli yollar var. Örneğin X TL’den yüksek tutarlar için gönderimden ücret almayabilirsiniz ya da tüm gönderiler için standart bir ücret belirleyebilirsiniz. Tüm bu kararları ise kargo ve kurye firmalarıyla yapacağınız görüşmeler sonrasında almanızda fayda var.

Tanıtım

En dikkatli ve sabırlı olmanız gereken yerlerden birisi de tanıtım çalışmanız. Sosyal medyadan yerel radyo kanallarına, şehrinizdeki gazetelerden önemli noktalardaki billboard kiralamalarına kadar geniş bir yelpazede seçenekleriniz var. Bütçenizi ve hedef kitlenizi belirledikten sonra tanıtım etkinliklerine başlamanızda fayda var. Ayrıca bütçenizde tanıtım için X TL ayırdıysanız, bunun tamamını aynı kanala ayırmamanızı öneririz. Diyelim 400 TL tutarında bir bütçeyi tanıtıma ayırdınız. Sakın ola tüm paranızı bir sosyal medya kanalındaki reklamlar için üç günde harcayıp bitirmeyin. Onun yerine o bütçeyi ikiye bölün ve iki farklı ay, üç farklı kanalda tanıtım yapın. Bu ay A sosyal medya kanalında ve B yerel radyo kanalında bütçenizi değerlendirin. Gelen dönüşü hesaplayabilirseniz (diyelim ki B radyo kanalı verimli oldu), sonraki ay B yerel radyo kanalı ile C şehrindeki billboard seçeneğini değerlendirin. Farklı kişilere ulaşmak risk barındırsa da tanınmanız için daha verimli olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap