İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Dünyadaki Görülmesi Gereken 9 Sıra Dışı Nehir
Trendlerdeki Yazı

Dünyadaki Görülmesi Gereken 9 Sıra Dışı Nehir

Yangtze Nehri çin

Dünyada elbette görülmesi gereken birçok şehir, doğal güzellik, tarihi yapı vb. bulunuyor. Bunlardan bazıları da diğerlerinden ayırt edilerek sıra dışı unsurlar taşıyor. Sizler için bugün dünyada görülmesi gereken 9 sıra dışı nehri açıklayacağız.

1- Tuna Nehri (Avrupa)

tuna nehrine nasıl giderim
tuna nehri nerede

Avrupa sınırlarındaki en büyük ikinci nehir olan Tuna Nehri, 10 ülkenin sınırlarından geçmektedir. 2860 km uzunluğa sahip olan Tuna Nehri’nin üzerinde bulunan köprüler, insanlar için hayranlık uyandırıcı özelliklere sahip.

2- Nil Nehri (Mısır)

nil nehri hangi ülkede
nil nehri

Nil Nehri, Kuzeydoğu Afrika’da bulunan bir nehir ve kendisine sıra dışı özellik kazandıran nokta ise kuzeye doğru akması. Nil Nehri aktığı yönde üç tane göl oluşturmuştur ve görülmeye değer olan bu göller Victoria, Beyaz ve Mavi Nil olarak adlandırılıyor.

3- Amazon Nehri (Güney Amerika)

amazon nehri faydaları
amazon nehri nerede

İçerisinde barındırdığı su miktarı bakımından dünyanın en uzun nehri unvanını alan Amazon Nehri, kaynağını Peru’daki Alp Dağlarından alır. Havzası bakımından ise ülkemizden sekiz kat daha büyüktür.

4- Mekong Nehri (Güneydoğu Asya)

Mekong Nehri hangi ülkede
Mekong Nehri nerede

Kozmopolit bir görünüşe sahip olan Mekong Nehri, bulunduğu alanda tarım için önemli olarak görülmekte ve geçtiği yerlerde tarım için bu nehirden faydalanılmaktadır.

5- Ganj Nehri (Hindistan-Bangladeş)

Ganj Nehri hindistan
Ganj Nehri nerede

Hintliler için ayrı bir öneme sahip olan bu nehir, bu özelliğini kutsal sayılmasından alıyor. İnanışa göre nehirde yıkananlar Tanrıça ‘Ganga’ ile bağ kurarak günahlardan arınıyor. Ölen kişiler ise yakıldıktan sonra ölen kişilerin külleri bu nehre atılıyor.

6- Yangtze Nehri (Çin)

Yangtze Nehri çin
Yangtze Nehri nerede

Amazon ve Nil nehirlerinden sonraki en uzun nehir olma özelliğine sahip olan Yangtze, Asya kıtasının ise en uzun nehri unvanını taşıyor. Anlamı ise Çince uzun demektir.

7- Ren Nehri (Avrupa)

Ren Nehrine nasıl gidilir
Ren Nehri nerede

Fransa, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Lihtenştayn gibi ülkelerin sınırlarından akan ve Avrupa’nın en meşhur ve bilindik nehri olan Ren, tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bir nehirdir.

8- Doura Nehri (Portekiz-İspanya)

Doura Nehri hangi ülkede
Doura Nehri nerede

İber yarımadasındaki en uzun üçüncü nehir olan Doura’da el boyamacıları ve halı işlemecileri meşhurdur.

9- Neretva Nehri ( Bosna-Hersek)

Neretva Nehri hangi ülkede
Neretva Nehri nerede

Tarihi bir yapı olan Mostar Köprüsü’nün altından akan bu nehir, Avrupa’daki en temiz nehir olarak bilinmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap