İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kimdir ?
  3. Devlet Bahçeli Kimdir? Devlet Bahçeli’nin Hayatı

Devlet Bahçeli Kimdir? Devlet Bahçeli’nin Hayatı

maxresdefault e1543679456348
4

Devlet Bahçeli’nin Hayatı

Türk siyaset tarihinin en önemli isimlerinden birisi olan Dr. Devlet Bahçeli, 1948 yılında Osmaniye’de dünyaya gelmiştir. Devlet Bahçeli’nin hayatı maddi açıdan varlık içerisinde geçmiş olsa da, özellikle şehit aileleri derneklerine yaptığı yardımlarla bilinmektedir. Maddi varlığına rağmen lüks yaşamdan uzak duran Devlet Bahçeli’nin hayatı, genel hatları ile aşağıdaki gibidir.

Devlet Bahçeli kimdir

Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde dünyaya gelen Bahçeli, Osmaniye yöresinin en geniş ve zengin ailelerinden birisi olan Fettahoğulları’ndandır. Fettahoğulları ailesi, Osmaniye bölgesinin en bilindik Türkmen aşiretlerinden birisidir.

İlköğrenimini Osmaniye’de başarılı bir şekilde tamamlayan Devlet Bahçeli, ikisi üvey olmak üzere 4 kardeşten birisidir. Üniversite eğitimine kadar özel okullarda eğitim alan Bahçeli, Üniversiteye kadar olan eğitiminin önemli bir bölümünü büyük başarılarla tamamlamıştır.

Üniversite Hayatı

1967 senesinde, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okumaya başladı. Bu dönemlerde Alparslan Türkeş’in okullardaki seminerlerine katılan Bahçeli, o dönemlerden itibaren Türkeş’in liderliğine hayranlık duymaya başlamıştı.

Bu hayranlıktan sonra, okuduğu akademide Ülkü Ocaklarını kurmuştur. 1970 ve 1971 yılları arasındaysa, Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevi yaptı. Aktif siyasetle birlikte akademik çalışmalarını sürdüren Devlet Bahçeli’nin hayatı, üniversite dönemlerinde yoğun bir tempoda geçmiştir. 1971 yılında akademiden mezun olduktan sonra, aynı okulda İktisat bölümünde asistanlık görevinde bulunmuştur.

Bu süreçten sonra bir süre öğretim görevlisi olarak devam eden Bahçeli, bir yandan da siyasetle ilgilenmeye devam etmiştir.

Siyasi Hayatı

Devlet Bahçeli’nin hayatı geneline baktığımızda, en önemli dönemin siyasette tam olarak aktif olduğu dönem olduğunu söyleyebiliriz.

Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in çağrısıyla öğretim üyeliği görevinden ayrılan Bahçeli, 19 Nisan 1987’de MÇP Genel Sekreterliği’ne getirildi. Uzun yıllar MÇP ve sonrasında MHP Genel Merkez yönetiminde görev alan Bahçeli, Türkeş’in vermiş olduğu tüm görevleri başarıyla tamamladı. Alparslan Türkeş’in vefatından sonra, 6 Temmuz 1997 yılında MHP Genel Başkanlığı görevine seçildi. 1999 Genel Seçimlerde MHP 2. Parti seçildi ve DSP-ANAP-MHP üçlü koalisyonunda Başbakan yardımcılığı görevinde bulundu.

Bu süreçte terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi sonrasında yaşanan süreç, hükümet arasında anlaşmazlıklara sebep oldu. Israrla Öcalan’ın asılması gerektiğine vurgu yapmasına rağmen hükümet ortaklarının infazın bekletilmesi gerektiğini düşünmesi üzerine, hükümetten çekilme kararı aldı.

Halen MHP Osmaniye milletvekili olarak mecliste bulunan Devlet Bahçeli, MHP Genel Başkanlık görevine devam etmektedir. Devlet Bahçeli’nin hayatı boyunca, hiç evlilik yapmadığı bilinmektedir.