İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Çok Uyumanın Zararları

Çok Uyumanın Zararları

fazla uykunun zararları 2
1

Çok uyumanın zararları nelerdir,sağlıksal sorunlara yol açarmı kalp krizini tetiklermi bu konular hakkında merak ettikleriniz sitemizde.

Çok Uyumanın Zararları

Günümüzde herkes uykuyu seviyor. Gece geç yatan sabah uykusunu almadan kalkan kişiler günlük hayatta zorluk çeker. Çok fazla uyumak insan vücudunu dinlendirmiyor, zarar veriyor.

Çok uyumak neden zararlı 

Uzmanlar uyku süresini şöyle açıklıyor. Yetişkin bireyler 7-9 saat, 14-17 yaş arası çocuklar veya ergenler 10 saat uyuması gerektiğini söylüyor. Bu saatler dışında fazla uyuyan kişilerde sağlık sorunları oluşabilir. Düzenli uyku, insan vücuduna enerji ve dinamiklik verir.

Depresyon Artar

Yapılan bir araştırmada çok fazla uyumanın depresyonu arttırdığı söyleniyor. Özellikle genç kızlarda fazla uyku depresyonun yanında farklı sorunlara yol açar.

Zekâ Geriliği

Beyin fonksiyonları ters şekilde çalışır. Ters çalışan beyin fonksiyonları zeka geriliğine yol açar. İlerleyen dönemlerde yaşlanma sürecini hızlandırır.

Obezite

Yemek yedikten sonra bir işle meşgul olmayan ve kısa süre içinde uyuyan kişilerde sağlık sorunları oluşur. Yemeklere dikkat etmemek ve devamında fazla uyumak obezite ile birlikte şeker hastalığına neden olur.

Baş Ağrısı

Fazla uyku, beyindeki nörotransmitterlerin dalgalanmasına neden olur. Bu durumda da baş ağrısı meydana gelir.

Hamilelik

Kadınlarda 8 saat uyuyan biri ile 10 saatten fazla uyuyan biri karşılaştırıldığında, 8 saat uyuyan kadın hamilelik dönemini daha rahat geçirir. 10 saat veya fazla uyuyan kişinin hamilelik dönemi riskli geçer.

Kalp Hastalığı

Fazla uyku kalpte çeşitli hastalıklara neden olur. Nefes darlığı meydana gelir. Bu durumda temiz ve refah bir yerde uyumaya özen gösterin.

Erken Ölüm

Ölüm ne zaman gelir bilemeyiz. Bilim adamlarının 2014 yılındaki araştırmaya göre, çok fazla uyuyan kişilerde bilinmeyen nedenlerle ölümler meydana gelir.

Yorum Yap

Yorum Yap