İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Çocuklarda Telefon Bağımlılığı Önleme

Çocuklarda Telefon Bağımlılığı Önleme

çocuklarda telefondan uzaklaştırma
3

Çocuklarda Telefon Bağımlılığı Önleme Gelişen teknoloji ve hızla artan imkanlar… Bütün bunlar insanlık tarihini gelişimine bakıldığında aslında oldukça önemli gelişmeler.

Çocuklarda Telefon Bağımlılığı

Lakin bazı durumlar oluyor ki kendimize amaçlarımızı gerçekleştirmesi için ürettiğimiz araçlar bir zaman sonra hayatta ki tek gayemiz haline dönüşüyor. 2019 yılına geldiğimizde ise bu durumu en net teknolojik aletlerde yaşıyoruz. Özellikle günümüzde hızla artan akıllı telefon kullanımı. Özellikle son yıllarda hızla gelişen ve ileri boyutlara taşınan akıllı telefon kullanımı artık hayatımız üzerinde büyük önem arz etmekte olan bir yere sahip.

Öyle ki birçok insan önemli birçok işini telefon üzerinden tek tıkla halledebilmekte. Aslına bakılırsa bu durum bize büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin birçok insan eskiden para yollamak için bankalarda veya postanede uzun kuyruklara girmek zorunda kalıyordu. Şimdi ise gelişen teknolojinin bize sunmakta olduğu akıllı bankacılık hizmetinden yararlanıyor ve birkaç dakika içinde havale işlemini gerçekleştirebiliyor. Baktığınızda bize zamandan oldukça fazla tasarruf ettirmekte olan bu yöntem oldukça faydalı. Ancak insanlar her şeyde olduğu gibi telefon kullanımını gerçekleştirirken kendilerine yarardan çok zarar sağlıyorlar. Zira akıllı telefonlarda bulunan birçok sosyal medya uygulaması ve oyun uygulamaları insanları bir girdap gibi içlerine çekip zamanlarının büyük bir kısmını telefon başında geçirmelerine sebep oluyor.

Aşırı Telefon Kullanımının Zararları

Aşırı telefon kullanımı gereğinden fazla olduğu takdirde insanlara büyük zararlar veriyor. Bunlara kısaca göz atacak olursak sizlerde ne kadar büyük tehdit altında olduğunuzun farkına varacaksınız.

  1. Asosyalleşme Problemi

Özellikle son dönemlerde akıllı telefon kullanım yaşı oldukça düştü. Öyle ki henüz daha yeni yeni konuşmayı sökmüş bir çocuğun elinde bile akıllı telefon görüyoruz. Bazı durumlar özellikle küçük yaş grubunda olan çocukların telefonları büyüklerden daha iyi kullandıkları ise su götürmez bir gerçek. Küçücük çocukların eline oyuncak olarak aldıkları bu telefonlar onların en güzel çağları olan eğlenme ve öğrenme çağlarını meşgul ederek onları toplumda soyutluyor. Bu durum ise çocuklarınızın geleceği açısından büyük tehditler oluşturuyor. Devamlı olarak telefona bağımlı olan bir çocuk gün içinde çok fazla resim, video ya da animasyona maruz kalıyor. Bu durum ise çocuklarınızın görsel hafıza bölümlerinin gereksiz bilgilerle dolmasına ve öğrenme alanlarının kısıtlanmasına yol açıyor. Bunun dışında ise çocuk dışarıda ailesiyle veya arkadaşlarıyla geçireceği vakti telefon ekranına bakarak geçirdiği için dış dünyadan kendini soyutlamaya başlıyor. Bir süre sonra çocukta dışarı çıkmama isteği ya da yaşıtı olan yeni kişilerle konuşmaktan çekinme gibi problemlere yol açıyor. Zamanının büyük bir çoğunluğu telefon başında geçiren çocuk devamlı yalnız kaldığı için çekingenlik ve asosyallik problemi yaşamaya başlıyor. Bu durum çocukların ileriki yaşamlarında da özgüvensizlik problemine yol açarak hayatlarını negatif ve yalnız bireyler olarak yaşamalarına sebebiyet veriyor.

Çocuklarınızı Oyalamak İçin Telefona Başvurmayın!

Birçok anne ve baba genel olarak çocuklarını oyalamak için özellikle yemek yedirirken çocuklarının eline telefon veriyor. Çocuk telefonla ilgilenirken ise yemek yedirmeye çalışıyor. Bu yöntem çocuğun yemek yeme problemini kısa süreli olarak çözse dahi uzun vadede büyük problemlere ve psikolojik sıkıntılara yol açıyor. Bu nedenle eğer sizlerde çocuklarınızı oyalamak için onlara telefon veriyorsanız acilen bu yöntemden vazgeçmelisiniz. Zira bu durum bir süre sonra sadece yemek yerken gerçekleşmiyor. Çocuk ağlamaya başladığında ya da sorun çıkarmaya başladığı zamanlarda ailelerin büyük çoğunluğu sakinleştirmek adına çocuklara akıllı telefon veriyor. Ne yazık ki çocuklarınız sizlerden daha akıllı sayın ebeveynler. Bir süre bu durumun farkına vardıkları zaman bunu size karşı bir koz olarak kullanamaya başlıyor ve önlerine sevdikleri bir yemeği dahi koysanız ağlamaya başlayarak telefonu elde etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer böyle bir problemle karşı karşıya bulunuyorsanız acilen bir çözüm üretmeli veya bilgili birinden yardım almalısınız. Zira bu durum ileride çocukta daha büyük zararlara yol açacaktır.

Aşırı Radyasyon Çocukların Zekalarını Öldürüyor!

Aşırı telefon kullanımı çocuklarınızı sadece bağımlı yapmakla kalmıyor üstüne üstlük zekalarını da öldürüyor. Birçok uzman bu konuda aileleri net bir şekilde uyarıyor. Devamlı olarak telefon kullanımı çocukların beyin hücrelerini direkt olarak öldürüyor. Zaten öğrenme yaşı ilk 6 yıl olan çocuklar bu süreyi telefonla geçirdikleri için beyin hücreleri büyük ölçülerde hasara maruz kalıyor ve hayal güçlerini fazlasıyla sınırlıyor. Yani ilk altı yaşına kadar çevresini inceleyip algılamaya çalışması gereken çocuk gerçek hayatı izleyip öğreneceği yerde başkalarının kurgulamış olduğu sınırsız sandığı ama sınırları belli olan bir dünyada hapis kalıyor. Devamlı olarak radyasyona maruz kaldıkları ve bunun sonucunda da beyin hücreleri öldüğü için gelecek yaşamlarında başarıyı yakalayacakları yerde başarısızlığın doruklarına çıkıyorlar. Aileler bu durumun önüne erken yaşlarda geçmez ise ilerleyen ve gelişen teknolojiyle birlikte bu durum daha sonraki zamanlarda önlenmesi imkânsız bir duruma dönüşecektir.

  • Dikkat Eksikliği, Odaklanma Problemi ve Öfke Sorunu

Dikkat eksikliği ve odaklanma problemi özellikle lise çağlarına gelindiğinde çocuklar için dayanılmaz bir sorun ve depresyon nedeni haline geliyor. Özellikle bu dönemlerde bu tarz sorunlarla karşılaşan çocuklar yoğun olarak maruz kaldıkları sınav temposu nedeniyle de zaten stres altına giriyorlar. Bu durum ise devamında başarısızlığı ve mutsuzluğu getiriyor. Aşırı telefon bağımlılığına sahip olan çocuklarda ise bu risk daha yüksek. Çünkü bütün odağını ve ilgisini devamlı olarak akıllı telefonlarda bulunan uygulamalara veren çocuklar başka olaylara ilgilerini kaybediyorlar. Özellikle de yeni bir şeyler öğrenmek ya da kitap okumak hiç ilgilerini çekmiyor. Zira kitapların onlara sunmuş olduğu uçsuz bucaksız dünya onlara yavan gelmeye başlıyor. Akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar onlara yapay bir hayal ortamı sunduğu için çocuk kendisi herhangi bir hayalin peşinde koşmuyor. Ya da devamlı olarak telefonu odak noktasına getiren bir çocuk başka bir konuya odaklanamıyor. Bunun en büyük belirtisi ise çocuklara seslenildiğinde bakmamaları. Öyle ki çocuk dikkatini aşırı bir şekilde telefona verdiği için sizin ona seslenmenize bile odaklanamaz hale geliyor. Bakıldığında basit bir problemmiş gibi görünen bu sorun ileriki zamanlarda çocuğun okul hayatını da akıl almaz bir şekilde etkileyerek onu kaçınılmaz bir başarısızlığa sürüklüyor.

Bunun yanı sıra günümüzde oldukça popüler olan şiddet içerikli telefon oyunları çocuklarınızın bilinçaltlarına işleyerek onları akıl almaz bir felakete sürüklüyor. Devamlı şiddet içerikli oyunlar oynayan çocuklar bu oyunlara özenerek günlük hayatlarında da aynı tavırları sergilemeye çalışıyorlar. Bu durum ise bir müddet sonra çocuğun karakterine işleyerek onu öfkeli ve kendini kontrol edemez bir birey haline sokuyor. Eğer çocuklarınızı erken yaşlarda bu gibi oyunlardan uzak tutmazsanız bu durum ileride daha büyük istenmeyen sorunlara yol açabilir.

Fiziksel Sağlık Problemleri

Aşırı telefon kullanımı çocuğunuzun sadece psikolojisini ve okul başarısını kötü yönde etkilemiyor. Aynı zamanda fiziksel olarak da kötü etkileri bulunuyor. Devamlı telefon başında olan çocuklar boyunlarını öne eğdikleri için bir süre sonra boyunları eğri bir hal alıyor. Boyunda ki bu eğrilik problemi ise bir süre boyun ağrısı problemini beraberinde getiriyor. Bu durum devam ettiği sürece ise kalıcı bir hal almaya başlıyor ve ilerleyen yaşlarda önlenmesi imkânsız bir hal alıyor. Özellikle çocuklarınız ergenlik dönemlerinden sonra gelişimlerini tamamladıkları için kalıcı bir durum haline gelen bu problem ömürleri boyunca sürüyor ve hem görüntü anlamında hem de fiziksel açıdan dayanılmaz bir durum oluşuyor. Bu sebepten dolayı erken yaşlarda telefon bağımlılığı problemi bir çözüme kavuşturulmalıdır.

  1. Tanımadıkları İnsanlarla Telefon Üzerinden İletişim Kurmak

Siz her ne kadar sosyal çevrede çocuğunuzu yabancı ve tehlikeli kişilerden korumaya çalışsanız da internet ortamında bunu yapmak daha zor. Zira internet üzerinden online oyunlar çocuğunuzun tanımadığı insanlarla bağlantı kurmasına ortam hazırlıyor. Öyle ki bu durum günümüzde maalesef cinsel tacize varan boyutlara ulaştı. Çocuğunuzla internet vasıtasıyla iletişime geçen tehlikeli ve sapık ruhlu insanlar çocuğunuzla iletişime geçerek onları istismar edebiliyor. Bu büyük tehlikeden çocuğunuzu korumak ise sizin elinizde. Eğer çocuğunuzun telefon başında ne kadar süre geçirdiğini ve hangi uygulamaları kullandığı bilmiyorsanız sizin çocuğunuzda emin olun ki bu tehdit altında bulunuyor. Bu nedenle lütfen çocuğunuzla ilgilenin ve bu tarz uygulamalardan uzak tutun. Onlarla konuşun ve bu tehlikelerden onların algılayabilecekleri biçimde bahsetmeye çalışın. Eğer kendiniz bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka bu konularda uzman bir doktordan yardım alın. Zira gelişen sosyal ortamlarda bu tip tehlikeli ve sapık insanlar oldukça fazla durumda.

Peki Bu Durumdan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Her şeyden önce ebeveynlerin öncelikle dikkatli olması gerekiyor. Çocukların üzerinde baskı kurmadan bir disiplin oluşturulmayı. Çocuk ağlamasın ya da yemek yesin diyerek kolay yöntemleri seçmek yerine kalıcı çözümler üretilmesi gerekiyor. Zira ebeveynler ne kadar kolaya kaçarsa çocuklarda aynı şekilde davranacak ve belirli bir süre sonra bu durumu fırsat haline getireceklerdir. O nedenle çocuğunuz ile birlikte kalite zaman geçirmelisiniz. Çoğunlukla iş temposundan ya da yorgunluktan buna vakit bulamıyor olabilirsiniz. Ama gerekirse bu konuda bir uzman yardımına başvurarak kendinize kalıcı yöntemler üretmelisiniz. Çünkü siz ne kadar çocuğunuzla ilgilenmezseniz aşırı telefon bağımlılığı bir o kadar önlemez hal alacaktır. Bir Sonraki Yazımız Belçika gezi rehberi