İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

ocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir
1

Çocuklara tuvalet eğitimi verilmeye 2 yaşından sonra başlanabilir. Ancak çocuk hazır değilse bu işi biraz ağırdan almakta fayda vardır.  Annelerin bebek bezini çıkardıktan sonra merak ettikleri en önemli soru çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusudur. Gelişim sürecinden önemli bir yeri olan çocuklarda tuvalet eğitimi zaman ve sabır isteyen bir iştir.

Çocukları Tuvalete Nasıl Alıştırırız?

Öncelikle yarım saatte bir tuvaletin var mı diye sormak gerekiyor. Saat başı tuvalete götürüp bir süre kalmasını sağlamalıyız. Acele etmeden sabırla tuvalet zamanlarında ona eşlik etmeliyiz. Bezi tuvalet eğitimi başladığında çıkartmak gerekiyor. Tuvalete gitmeyi keyifli hale getirmeye çalışmak da oldukça önemlidir.

Eğer çocuk tuvalet eğitiminden rahatsız olursa bir süre bu konuyu kapatmak da fayda vardır. Zamanla yeniden denemeye başlayabilirsiniz. Ama çocuk istemiyorsa kesinlikle zorlanmamalıdır. Bu durum ters tepebilir. Tuvalet sorunu oluşturabilir. Tuvalet eğitiminde çocuğun davranışlarını iyi gözlemlemeli ve beden dilinden tuvalet hallerini çözebilmeliyiz. Farklı tavırlar sergileyen çocuklar uzman doktora götürülmeli ve profesyonel destek alınmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap