İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Çocuk İstismarına Karşı Çocuklar Nasıl Uyarılır

Çocuk İstismarına Karşı Çocuklar Nasıl Uyarılır

ocuk İstismarına Karşı Çocuklar Nasıl Uyarılır
2

Günümüzde çocuklara karşı artan istismarlara engel olmak ne yazık ki çok zor. Bu gibi durumlarda çocukların istismara uğrayıp uğramadığını anlaması, ailelerini böyle bir durumda bilgilendirmesi gerektiğini anlatabilmek adına çocuk istismarına karşı çocuklar nasıl uyarılır sorusunu sormak gerekiyor.

Hangi Yaşta Uyarıyı Yapmak Gerekiyor?

Çocuklara istismar ile ilgili bilgi vermek istiyorsanız pedagoglar bunun için en ideal yaşın 4 ve üzerinde olduğunu söylüyor. Bundan öncesinde bu konudan bahsetmek çocuğun psikolojisi açısından ne yazık ki doğru olmuyor. Çocuk istismarı engellenebilir bir durumdur. Bunun için çocuğunuzun size açık bir şekilde konuşabilmelidir.

Çocuğa Anlatılması Gereken Başlıklar

İstismar sadece yabancılardan gelmiyor, çocukların anne ve babaları bile bu iğrençliğin içerisinde yer alabiliyor. O nedenle çocukların özel bölgelerini iyi bilmeleri, buraya olan bir müdahalede bunun yanlış olduğunu anlaması gerekiyor. Aynı zamanda banyo ve tuvalet bilincinin de sağlanması çok önemlidir. Bu sayede çocuk istismarının önüne geçilebilir. Çocuklar herhangi bir durumda anne ve babalarına gerekeni anlatırsa asıl suçlular bunun cezasını çekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap