İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hobi
  3. Ceviz Yetiştiriciliği Yapmak

Ceviz Yetiştiriciliği Yapmak

Ceviz Yetiştiriciliği2
3

Ülkemiz zengin doğasıyla her tür ağacın yetişmesine olanak veriyor. Ceviz ağacı üretimi de bunlardan biri olma yolunda. Dolayısıyla insanların ceviz ağacı üretimi de günden güne daha çok ilgisini çekiyor. Bu da ceviz ağacı üretici sayısını gözle görülür şekilde artırıyor.

Burada, sizlere, ceviz yetiştiriciliği için gereken şartlar anlatılacak, size yol göstermesi amaçlanacaktır; burada ceviz için gerekli arazi ve iklim koşulları, ürün potansiyeli yüksek ağaç için neler gerekir ve en önemlisi kar oranınız ne olacak onlara bakacağız.

Ceviz Yetiştiriciliği İçin Neler Gerekir?

Ceviz üretim işine başlamak isteyenlere, devlet desteklerini öneririz. Devlet çiftçilere girişim ve eğitim desteğini verecektir. Destekleme başvurusunda bulunabilirsiniz başkaca tarım il veya ilçe müdürlükleri size yol gösterecektir. Ceviz yetiştiriciliği işine girmek isteyenlerin mutlaka bir projelerinin olması gerekecektir, bu, kredi almak isteyenlere daha da kolaylık sağlayacaktır. Başvurunuz onaylandığında, ceviz ekilecek arazinin toprak analizi yapılacaktır. Ekim yapacağınız alan, dikim sıklığınız, su ve elektrik durumuna göre sizlere verilecek kredi tutarı da etkilenecektir.

Kredi aldıktan sonra, ödeme için, 15 yıllık bir geri ödeme yapılabilir. Ceviz ekeceğiniz arazinin dönümü başına sizlere 1000 TL bir destek kredisi verilir. Proje aşamasında harcadığınız diğer tutarlar (masraflar) karşılığında bu tutar sizlere ödenir. Bu işi kendi yapacak çiftçi adayları için dikkat etmeleri gerekenler şöyle: Ekim yapılacak arazinin ceviz dikimine uygun olup olmadığı, arazi konumunun önemi büyüktür, kuzeye bakıp bakmaması, rüzgar durumu, arazinin bulunduğu coğrafi konumun önemi çok çok önemlidir. Ceviz yetiştiriciliği için toprak özelliği, toprak bileşenleri, eğimi, sulama maliyetleri, tohum kalitesi ve fidan çeşitliliği gibi birçok özelliğe dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ceviz Yetiştiriciliğini Yapmak İçin Aranan Şartlar

Gelişen dünya üzerinde bilgi hızla yayılır. Ceviz yetiştirmek isteyen ama bu konuda bilgisi olmayanlar bile, bir uzman ile birlikte bu işe kolayca başlayabilirler. İlk başta bir arazi seçiminin yapılması gerekir. Bunun için bölgenizde bulunan Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli bilgileri ve belgeleri alabilirsiniz. Hatta Orman Bakanlığı uygun görmesi halinde, sizlere, 49 yıllığa kadar ücretsiz bir arazi tesis edebilmektedir. Burada çiftçilere yeni alacakları fidanlar için tümünün yarı bedeli Bakanlık tarafından karşılanmakta. Ceviz ağacının yetişme süresi ortalama 5 yıl alabilmektedir. Buradan hareketle, ekim yapanlar için yatırdıkları paranın geri dönüşü 5 yıl sonra başlayacaktır.

Hangi Tür Arazi Tipi Gerekir?

Ceviz ağaçları için yeterli derinlik, drenajı düzgün olan toprak yapısı gerekir. Ekilen arazinin su baskınlarından ve suyu biriktiren alanların dışında bulunması uygun olacaktır. Özellikle arazi için yamaç ve dik alanlardan kaçınılmalı, daha çok vadiye yakın ve yumuşak yerler uygun olacaktır. Soğuk ceviz için istenen bir şey değildir. Ceviz ağacının yetişmesi için, köklerinin 2 veya 3 metre derine genişleyecek bir toprak yapısının olması gerekir.

Ceviz Ağaçları Nasıl Dikilir?

Ceviz ekimi yapılacak araziyi bulduğunuzda, bir dönüme 40 adete yakın bir fidan dikmeniz tavsiye edilir. Fidan fiyatları yıldan yıla değişiklik gösterecektir. Biz fiyatını 30 TL düşünelim ve 40 adet diktiğimize göre, bize maliyeti 1200 TL olarak çıkabilecektir. Burada diğer maliyetler, sulama ve bakım maliyetleri de ekstra olarak eklenecektir. Bir ceviz ağacı, 6 yaşından sonra ceviz vermeye başlar. Ağaç tahmini 40 kg ile 70 kg arası değişecek miktarda ürün verebilecektir. Ceviz için tahmini fiyatımız 19 TL olursa, 40 ceviz ağacı için toplam alacağımız tutar 30 bin gibi bir rakama ulaşabilir, altı da olabilir.

Ceviz Yetiştirirken Yapılacaklar Listesi Neler?

Ceviz ağaçları için bir dinlenme süreci olur, bu da, Ocak ayındadır. Yine burada ağaç için; göztaşı ve ilaçlama işlemi şubat ayı içerisinde %2 lik bir oranla yapılacaktır. Organik gübre ve sulama içinse, Mayıs ayı uygundur. İlaçlama ve sulama içinse, Haziran ayı en uygunudur. Temmuz ayı geldiğinde sulama haftada iki (2) güne çıkarılabilir. Süreç devam eder; Ağustos’da sulama devam eder, Eylül’de sulama sona erdirilir, fasılalı sulamaya geçilir, Ekim’de fasılalı sulama ısrarla sürdürülür ve bu sulama işi Kasım ayında son bularak organik gübreye geçilir, son olarak Aralık ayında arazinin temizliğine geçilebilir.

Ceviz Yetiştirmenin İncelikleri Nelerdir?

Ceviz yetiştirdiğiniz arazinize bakarak anlayabileceğiniz gibi, sık dikilen bir alanla seyrek dikilen alanın bakımı bir olmaz olamaz. İki arazinin de sunacağı verim miktarı değişik olacaktır. Ceviz yetiştiriciliği yapanların eleman temininde fayda olacaktır, araziye bakacak olan elemanlar olacaktır; bakımı yapacaklar ve size yansıyacak maliyetleri en aza indireceklerdir. Bu sayede araziniz size gereken miktarda ürün (ceviz) sunacaktır. Bu da kar marjınızı artıracaktır. Burada doğru fidan seçiminiz, arazinizin konumu, kullandığınız ilaçlar ve gübreler konusunda yanlış seçimler yapmamanız gerecektir. Günümüzde her konuda olduğu gibi Ceviz yetiştiriciliğinin ceremesi olduğu gibi sefasını sürmek sizlerin elindedir. Şimdiden herkese kolaylıklar ve bol kazançlar dileriz.