1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Çağrı Merkezi Açmak İçin Neler Gerekir

Çağrı Merkezi Açmak İçin Neler Gerekir

Çağrı Merkezi Açmak İçin Neler Gerekir

Çağrı Merkezi İşletmeciliği

Dünyamız kocaman bir iletişim yumağı gibi desek, yanılmış olmayız. Şu anda Türkiye’nin batısında bir şehrinde oturan birisi, Japonya’dan tanıştığı birisiyle evlenebilmektedir. İnsanların yanlarından ayırmadıkları tek iletişim aracı, telefonlarıdır. Çağrı merkezi açacaklar için; işletme yeriniz ve sermayeniz hazırsa, bu iş koluna geçebilirler. Çağrı merkezi işletmesi için neler gerekebilir, onlara bir bakacağız?

Bahsettiğimiz iş kolu üzerinden yüzlerce insan hizmet verilmektedir; bankalar, internet siteleri, satış sonrası müşteri memnuniyeti gibi çok sayıda sektör, çağrı merkezi işletmeciliğiyle, müşterilerine ulaşabilmektedir. Çağrı merkezi piyasa büyüklüğünüzü baktığımızda, çalışan sayısı 100 bin rakamlarını aşmıştır. Sektörün parasal hacmi ise, 6 milyar TL ulaşmıştır. Anlayacağınız, çağrı merkezi işletmeciliği oldukça cazip bir sektördür; sizlerde, bu sektörde yer alarak, kara ortak olabilirsiniz.

Sizin bulunduğunuz sektör daha çok Müşteri hizmetlerine ve müşteri memnuniyeti konusunda faaliyet göstermektedir. Satış yapılan alanlara bir bakalım; Tele Pazarlama, Tele Satış, Teknik Destek ve benzeri konularda hizmet verebilmektedirler. Çağrı Merkezi İşletmeciliği; kimilerinin gözünü korkutabilir, fakat iş eğlenceli, faydalı ve aynı zamanda karlı bir iş koludur.

Çağrı Merkezi İçin Neler Gerekir?

Çağrı merkezi işletmeciliği için, en önemli çalıştırılacak personel seçimidir. İşletmenizin büyüklüğüne göre, çalıştırılacak personel sayısı da artacaktır. Ve ofisinizin, genişleyen iş potansiyelinize cevap verecek ölçüde olması önemlidir. Çağrı merkezi işletmeciliği için; personel sayısından ziyade, genişleyecek iş potansiyelinize uygun ofisin olması gerekecektir. İş yeriniz için; belediyeden gerekli izinleri almanız (ruhsat ve benzeri..), bir muhasebecinizin olmasında da fayda olacaktır. İşletmenizi kurduktan sonra; Çağrı merkezi işletmeciliği için gereken ofis ekipmanlarının teminini sağlamanız gerekecektir. Ofis için; Masaları, masaüstü bilgisayarları veya laptopları, koltukları, internet bağlantısı, çağrılar için kulaklıkları, çağrı merkezi için bilgisayar yazılımının temini gerekecektir (yazılımlar piyasadan temin edilebilir).

Çağrı merkezi işletmeciliği için; koyacağınız sermaye tutarı ve ofis, personel giderleri, büyüyebilir ve genişleyebilir ölçüde düşünülmelidir. Oluşturduğunuz ofis büyüklüğüne göre; ekipmanlar yeterli, elinizin altında bulunması önem arz etmektedir.

Yukarıda yazıları, sırasıyla yaptıysanız, sonraki adıma geçebilirsiniz. Öyleyse, anlatmaya devam edelim ve diğer aşamaları anlatalım.

Çağrı Merkezi İşletmeciliği Nasıl Olmalı?

İşletmeniz için bir iş planı oluşturmanızda fayda olacaktır. Burada; çalışma alanınız ve hangi alanlarda faaliyet gösterecek bir işletme kuracağınızı planlamalısınız. İşletmeniz; tele marketing yaparak mı genişleyecek veya başka bir alanda (müşteri memnuniyeti gibi vb.) hizmet verecektir. Bunun baştan tespit edilmesi gerekir.

Tele marketing için başka bir çalışma yapılmalı, müşteri memnuniyeti için (bir banka için olabilir, bankayla anlaşma yapılması gerekir) başka çalışmalar yapılacaktır. Burada, çalışacağınız alanı belirlemeniz önemli olacaktır.

Tele Marketing Yaparak

Çağrı merkezi işletmeciliği için; işletmenizi kurdunuz, sonrasında Tele Marketing alanında ilerlemek istediniz. Yani, ürün tanıtımı ve satışı yaparak bu işe girdiniz, diyelim. Tele Marketing için; satacağınız ürünü belirlemek ve müşterilere ulaşmanız önemli olacaktır. Ürün tanıtımlarını telefonlar üzerinden sağlayacağınızdan, piyasadan müşteri numaralarını temin edebileceğiniz firmalarla temasa geçebilirsiniz.

Tele Marketing, günümüz insanlarının ilgisini çeken başkaca bir pazarlama yöntemi olmasıdır. Ürün gamının geniş olması, işletmeniz açısından önem taşımaktadır. Satacağınız ürünler için; sağlık bakanlığı onaylı veya sertifikalı ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sayede, çağrı merkezinizin karlılığını artırabilirsiniz. Tele Marketing ile dolandırıcılık haberleri günümüzde çoğunluktadır; bu yüzden bilinir bir firma olmanız ve piyasaya girdikten sonra tanınır olmalı, insanlara güvenilir bir firma olduğunuzu göstermelisiniz.

Tele Marketing, pazarlama yöntemidir. Burada sizin personelinizin, insanları ikna etmeleri ve firmanızın ürünlerini almalarını sağlamaları gerekecektir. Personelinizin bu konuda eğitimlerden geçirebilir, onlara iletişim ve ikna kabiliyetlerini geliştirmelerinde yardımcı olacak, uzman kişilerden eğitimleriyle, personelinizin iş geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Tele Marketing, başlı başına bir pazarlama işi ise, personelinizin de bu işte uzman olması kaçınılmazdır.

Müşteri Hizmetleri İçeren Bir İşletmeyle

Çağrı Merkezi İşletmeciliği, Türkiye piyasasında, daha çok müşteri hizmetleri alanında açılmaktadır. Bu amaçla kurulacak işletme için, bir banka ile anlaşma yapılabilir veya bir beyaz eşya firmasıyla bu sektörde iş tanımı genişletilebilir. Burada insanlar sizin işletmeniz vasıtasıyla hizmet almaktadırlar, bu sebeple personelinizin eğitimlerini buna göre şekillendirmeniz gerekecektir.

Müşteri hizmetleri sektörünün diğer sektörlerden farkı vardır. Bunlardan en önemlisi de; personelin işin eğitimini alması ve ikna yeteneklerinin, ona göre geliştirmesinde yatmaktadır. Personelin periyodik eğitimlerle desteklenmesi, Çağrı Merkezi İşletmeciliği için olmazlardandır. Piyasada değişik firmalar vardır; bu sektörde öne çıkmak için savaşmak gerekir, yani donanımlarınızın yeterli olması gerekir. Yeni yapacağınız sözleşmeler içinse, süre konusuna dikkat etmeniz gerecektir. Öngörülen sözleşme süresi, azami 5 yıl olacaktır. Sektör için iş isteyenlere bakalım; bankalar, perakende şirketleri, web siteleri (teknoloji gibi); çeşitlenebilir firmalar olabilir.

Personel İstihdam Etmek

Çağrı Merkezi İşletmeciliği için en önemli oyuncular yani işi devam ettirenler, o işi yapan personellerdir. Personel seçiminde, daha önce bu sektörde çalışmış kişilerin seçilmesi önemlidir.

Dediğimiz gibi, yeni bir sektördür (Çağrı Merkezi İşletmeciliği), genişlemeye müsaittir. Yatırım yapacaklar için oldukça iştah açan bir sektördür; günümüz insanlarının ihtiyaçlarını karşılarlar ve karlılık konusunda da sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Kendinizi ve sermayenizi bu iş koluna koyabilir, yeni bir yatırımın tadını çıkarabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap