1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Çad Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Çad Gezi Rehberi

Çad Gezi Rehberisizlerle merak ettiklerinizi yorum olarak belirte bilirsiniz

Çad Gezi Rehberi2

Çad gezi rehberi başlıklı bu yazımızda, ülke hakkında kısa bilgilerin yanı sıra Çad gezilecek yerler arasında bulunan en dikkat çekici yerleri sizlerle paylaştık.

Orta Afrika ülkeleri arasında bulunan Çad, uzun yıllar boyunca Fransa sömürgesi altında kalmıştır. 14,9 milyonluk nüfusu bulunan ülkenin başkenti N’Djamena olup, resmi dili Fransızca ve Arapçadır.

Çad Gezi Rehberi

Çad Gölü

Çad gezilecek yerler listesindeki göl, Nijer, Kamerun, Nijerya ve Çad ülkelerinin kesiştiği yerde bulunmaktadır. Bölgenin aldığı yağışa göre çevresi 10 ile 20 bin kilometrekare arasında değişen Çad Gölü içerisinde, birçok küçük adanın bulunması bu gölü daha fazla ilginç hale getirmektedir. Gölün derinliği ortalama 1,5 metre olan gölün içerisinde timsahlar, hipopotamlar ve birçok balık çeşidi bulunmaktadır. Ülkenin en değerli doğal alanları arasında olan Çad gölü, her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Çad Gezi Rehberi1
Çad Gezi Rehberi1

Zakouma Ulusal Parkı

Eşsiz doğa manzarasıyla Çad gezi rehberi listemizde yer alan Zakouma Ulusal Parkı, ülkeye gelen ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır. Mongo şehrinde bulunan ulusal parkın içerisinde filler, babunlar, bufalolar, zürafalar, antilop sürüleri, aslanlar gibi binlerce hayvan yaşamaktadır. 3 bin km2’lik bir alan üzerinde bulunan ulusal park, turistlerin ziyaret ettiği doğa ve vahşi yaşam alanlarının başında gelmektedir.

Tibesti Dağları

Tibesti sıradağları, lavlar ve kumtaşları ile oluşmuş bir dağ sırası olmasının yanı sıra, yaban koyunu, geyik ve monitör gibi farklı birçok canlı türünün yaşadığı yerlerdir.

Çad Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti N’Djamena’da bulunan Çad Ulusal Müzesi, 1962 yılında kurulmuştur. Müze içerisinde Taş devri çalışmaları, ok uçları, kuvars çalışmaları ve değirmen taşları gibi, tarihi özelliğe sahip farklı eşyalar sergilenmektedir.

Tarso Toh

Çad gezilecek yerler arasındaki Tarso Toh, aktif bir yanardağ olmasından ötürü turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Yüksekliği yaklaşık olarak 2 bin metreyi bulan yanardağ, büyük bir alana yayılmıştır. Her ne kadar çevresinde fazla doğa güzelliği bulunmasa da, yanardağı merak eden yüzbinlerce ziyaretçi burayı ziyaret etmektedirler.

Tousside

Yine ülkede bulunan yanardağlardan birisi olan Tousside, deniz seviyesinden 3 bin 315 metre yüksekliktedir. Orta kısmının simsiyah olduğu dağın etrafında bulunan lav akıntısının izleri, oldukça belirgindir.

Yorum Yap

Yorum Yap