1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur

C vitamini diğer bilinen adı ile askorbik asit olan vitamin türüdür. C vitamini suda çözülebilen bir vitamindir. Bazen besin bazen de dışarıdan alınan takviyeler yardımı ile vücudun C vitamini ihtiyacı giderilebilir.

Portakal, limon, mandalina gibi çok bilinen ve tüketilen turunçgiller,

Kivi, çilek, kavun ve yaban mersini gibi meyveler ve

Kırmızı lahana, roka, brokoli, ıspanak, yeşil ve kırmızı biber gibi sebzeler içerilerinde bulunan mineraller bakımından C Vitamini konusunda oldukça zengin besinlerdir. İnsanlar vücutlarında ihtiyaç duydukları C vitamini ihtiyaçlarını bu besinler ile karşılayabilecekleri gibi dışarıdan takviye yolu ile de bu ihtiyaçlarını giderebilirler.

C vitamini Faydaları

C vitamininin geçmişten beri soğuk algınlığına iyi geldiği, soğuk algınlığını önlediği söylenir. Fakat günümüzde yapılan birkaç ufak çaplı araştırmalar vesile ile bu durumun soğuk algınlığına herhangi bir faydası saptanabilmiş değildir

. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kişileri kronik rahatsızlıklardan korur.

. Yüksek tansiyonu düzenleyici etkisi ile kalp krizi riskini azaltır.

. Bol Bol tüketilen C vitaminine sahip besin maddeleri hafızayı güçlendirir.

. Ciddi anlamda bir antioksidan görevi gören C vitamini dokuların onarımında önemli bir rol oynar.

. Anemi, gut, diyabet gibi hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur ve kişiyi bu hastalıklara karşı korur.

C Vitamini Eksikliğinde Yaşanan Durumlar

İçeriğinde C vitaminini bol miktarda barındıran besin ürünlerinin az ya da hiç tüketilmemesi kişide kaçınılmaz olarak C vitamini eksikliğine neden olabilir. Özellikle dengesiz beslenen, diyalize giren, sorunlar yaşayan, alkol ve sigara kullanan kişilerde C vitamini eksiklikleri bol miktarda görülebilir.

C vitamini eksikliğine maruz kalmış insanlarda yoğun olarak yorgun bir bünye, zayıf bir bağışıklık sistemi ve buna bağlı olarak yakalanılan hastalıklar, oluşan yaraların yavaş ve geç bir şekilde iyileşmesi gibi olumsuz durumlar görülebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap