İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Büyüme Hormonu Eksikliği Nedir Detaylı Tedavi yöntemleri

Büyüme Hormonu Eksikliği Nedir Detaylı Tedavi yöntemleri

Büyüme Hormonu Eksikliği Nedir ? Hormon bozukluğu olmaması için neler yapmalıyız detaylar makalemizde.

Büyüme Hormonu iğnesi

Büyüme hormonu eksikliği, eksik olan hormonun yerini alarak tedavi edilir. Bu amaçla, biyoteknolojik olarak üretilmiş, insan büyüme hormonu kullanılır.

Büyüme hormonu bir proteindir ve mide suyu ile parçalanır, tablet biçiminde almak mümkün değildir. Bu nedenle büyüme hormonu, diyabetin insülinine benzer şekilde deri altı yağ dokusuna günde bir kez enjekte edilme yoluyla alınmaktadır. Tedavinin başlamasından 6 ile 12 ay sonra, büyüme başlar.

Büyüme hormonu eksikliği tedavisi deneyimli bir çocuk endokrinologunun (hormon uzmanı) elindedir. Bu, çocuğun boyutunu ve ağırlığını sürekli olarak izler ve çok nadir olası yan etkileri kaydeder (örneğin eklem problemleri, enjeksiyon bölgesindeki alerjik reaksiyonlar, kas ağrısı, baş ağrısı veya bulantı ). Bununla birlikte, uygun dozajda, bu gibi yan etkiler nadirdir.

Tedavi ne zaman başlamalı?

Büyüme hormonu eksikliği olan çocukların erişkinlikte normal şekilde büyümesini sağlamak için erken tanı ve tedaviyi almak gerekir. Tedavi büyümenin başlangıcına kadar devam edecektir. Ciddi büyüme hormonu eksikliği olan hastalarda, tedaviyi yetişkinlikte bile daha düşük bir dozda sürdürmek gerekli olabilir. Bunun için, büyümenin tamamlanmasından sonra ve tedaviyi duraklattıktan sonra, yeni bir test yapılır.

Yorum Yap

Yorum Yap