İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Burun Estetiği Ve Sonrası Yapılması Gerekenler ?

Burun Estetiği Ve Sonrası Yapılması Gerekenler ?

Burun-Estetigi-Sonrasi
2

Burun Estetiği nasıl yapılır

Burun estetiği operasyonu hastalar için oldukça kolay ve ağrısız bir operasyondur. Fakat operasyonu gerçekleştiren hekimler için aynı kolaylık söz konusu değildir. Bunun nedeni burun estetiği operasyonunun teknik olarak oldukça zor ve zahmetli bir işlem olmasıdır. Burun estetiği operasyonu beklide insan vücudu üzerinde yapılan klinik operasyonların en ince ayrıntıya sahip olanıdır. Burun estetiği operasyonunda teknik olarak birbirinden farklı iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlar kapalı teknik ve açık teknik olarak isimlendirilmektedir. Son yıllarda açık teknik operasyonu daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise burnun anatomisini orta çıkararak burundaki problemleri daha iyi gözlemleyebilmektir.

Burun Estetiğinde En Çok Açık Teknik Tercih Ediliyor

En yararlı teknik olarak tavsiye edilen açık teknik operasyonu ile burnun iskeletine şekil verilirken burnun derisine genellikle pek fazla değişiklik yapılmamaktadır. Hastaların şikâyetleri göz önünde bulundurularak yapılan burun estetiği ile burnun iskelet yapısındaki probleme bakılarak burun kemeri alınır. Burun üzerindeki eksik kısımlar doldurulur ve burundaki ring bölümler yani kıkırdaklar düzeltilir. Burun ucu normal anatomiye uyacak şekilde yukarıya, aşağıya veya sağa, sola rotasyon yapılabilir. Bu işlemin yönüne kesinlikle hastanın kendisi karar vermektedir. Burun kökünde bir basıklık veya çıkıklık varsa düzeltilir. Yani hastadaki mevcut iskeletsel sorunlar natürel bir sonuç elde edilecek şekilde düzeltilerek hasta burnundan memnun hale getirilir.

Burun Estetiğinin Tedavi Süreci

Burun estetiği operasyonu sonrası yapılan burnun üzerine yerleştirilen plastik kalıp 6 ile 10 gün arasında uzman tarafından çıkartılmaktadır. Plastik kalıpların ardından hastanın burnuna 3 ile 5 gün arasında ince bantlar takılmaktadır. Ancak bu süreçler hastanın yapısına ve doktorun tercihine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Son olarak bantlarında çıkmasının ardından hasta sanki burun estetiği ameliyatı geçirmemiş gibi sosyal hayatına devam edebilmektedir. Burun üzerinde bazı şişlikler ve morlukların geçmesi ise yaklaşık 2 ay kadar zaman almaktadır. Tam olarak burnun eski halini alması ve ameliyattan hiç iz kalmamış olması için 5 ile 8 ay kadar beklemek gerekmektedir. Tüm bunlar hastanın deri yapısına ve anatomisine göre farklılık göstermektedir. Kalın derili hastalarda bu iyileşme süresi daha fazla uzama gösterdiği gibi burun üzerinde ince deri bunulan hastalarda morlukların ve şişliklerin geçmesi daha çabuk gerçekleşebilmektedir. Hastalar ameliyattan 3 hafta sonra sosyal hayatlarına dönebilmektedir. Fakat olası bir çarpma veya daha basit kazların olmaması için kendilerini korumaları ve çevrelerindeki insanları bu operasyon hakkında uyarmalarında ciddi fayda olacaktır.

Burun Estetiği 18 Yaşından Küçük Hastalara Yapılmamaktadır

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi burun estetiği operasyonlarında da herhangi bir riskle karşılaşmak söz konusudur. Alanında en başarılı uzman estetikçilerin bile yaptığı operasyonlarda çeşitli riskler oluşabilmektedir. Her 10 hastadan birinde risk oluşumu söz konusudur. Burun estetiği operasyonuna karar vermeden önce operasyonu yapacak uzman doktor kadar bu istatiksel rakamları da göz önünde bulundurmanızda fazda olacaktır. Ayrıca 18 yaşından küçük hastalara kesinlikle burun estetiği operasyonu yapılmamaktadır. 18 yaşından küçük hastalara sadece acil durumlarda müdahale edilmektedir.