İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hobi
  3. Burçlar Astrolojinin Neresinde Yer Alır

Burçlar Astrolojinin Neresinde Yer Alır

Burçlar Astrolojinin Neresinde Yer Alır
1

Burç Nedir?

Astroloji oldukça geniş bir disiplindir. Burç, astrolojiyle ilgilensin ilgilenmesin, hemen herkesin aşina olduğu bir kelimedir. Birine burcunu sorarız ya da burcumuz sorulur. Burada kastedilen Güneş burcumuzdur. Burçlar, gezegenler ve evler gibi, astrolojinin yalnızca bir parçasıdır. Astrolojide fazlasıyla önemli bir yere sahip olmakla birlikte, birinin tek başına Güneş burcunu bilmek o kişiyle ilgili çok temel ama kısıtlı bir bilgi sağlayacaktır. Astrolojide toplam 12 burç bulunur. Burçlar elementlerine (su, hava, ateş, toprak) ve modalitelerine (sabit, değişken, öncü) göre sınıflandırılabilir.

Bu sınıflandırmalar burçlar hakkında genel bir bilgi verir, bir çerçeve sağlar ancak her burcun kendine has özellikleri vardır. Aynı zamanda her burcun yönetici bir gezegeni bulunur. Örneğin İkizler ve Başak burçlarının yöneticisi Merkür’dür, Yengeç burcunun yöneticisi ise Ay’dır. Her burcun sorumlu olduğu konular ve belli bir teması vardır. Örneğin Akrep burcu mistisizm, cinsellik, tabu, bilinçaltı, başkalarının kaynakları gibi temalarla ilişkilendirilir. Akrep burcunun bulunduğu konumlarda bu temaların öne çıkmasını beklenebilir.

Burçlar Nasıl Yorumlanmalı?

Bir kişinin astroloji haritasında burç işleyişe ve çalışma mekanizmasına işaret eder, “Nasıl?” sorusuna cevap verir. Gezegenlerse bir fonksiyonu temsil eder. Örneğin Merkür iletişimle ilgili bir gezegendir. Merkür’ün Terazi burcunda olması çatışmadan kaçınan, uzlaşmacı ve diplomatik bir iletişim şekline işaret edebilir. Terazi genel olarak denge ve uyumla ilişkilendirilen bir burçtur ve bulunduğu konuma bu gibi özellikler getirir. Aynı Güneş burcuna sahip kişilerin birbirlerinden çok farklı karakterlere sahip olmasının sebeplerinden biri de budur.

Güneş kişiliğimizde büyük ve önemli bir yer kaplar ancak tüm fonksiyonları yönetmez. Aynı Güneş burcuna sahip kişilerin diğer gezegenleri farklı burçlarda olabilir. Her burç bulunduğu gezegene farklı anlamlar getireceğinden kişilikler de farklılaşır. Evler üzerinden örnek verecek olursak, 10. ev kariyer evi olarak bilinir. Onuncu evin Aslan burcunda olması yaratıcılıkla alakalı ya da göz önünde olmayı gerektiren bir işte kariyer anlamına gelebilir çünkü bu konular Aslan burcunun temsil ettiği konulardandır. Bir burcu yorumlarken, burcun genel konularıyla birlikte, o burcu diğerlerinden ayıran özelliklerine de bakmak gerekir.