İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Bulgaristan Kısa Tarihi

Bulgaristan Kısa Tarihi

Bulgaristan Kısa Tarihi
2

Bulgaristan tarihi, kültürel ve demografik bağlantımız devam eden balkan ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz ile bu denli iç içe olmasının ve kültürel bağlantıların devam etmesi ise Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. Ülkenin nüfus yapısına hala Türk kökenli olan gruplar bulunmaktadır.

Bulgaristan Tarihi Hakkında İpuçları

Türkçe bilmese dahi kendini Türk olarak tanımlayan bir grup da Pomaklardır. Bu gibi birçok farklı topluluğa ev sahipliği yapan Bulgaristan dönem dönem yayılmacı politikaları ile Balkan ülkeleri üzerinde toprak anlaşmazlıklarına düşmesi ile de sık  sık gündeme gelmiştir. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde Birinci Balkan Savaşı sırasında en iddialı devletlerin başında Bulgaristan gelir. Daha sonraki süreçlerde komünist rejimin hakim olduğu dönemler de yaşanmıştır.

Bulgaristan kısa tarihi incelenirken bu detayların her birine ziyaretiniz sırasında rastlama imkanını elde edeceğiniz de belirtilmelidir. Bir yanda Osmanlı döneminden kalan camileri görürken bir diğer yandan da komünist yönetimin devlet binalarını görebilirsiniz. Sizin için etkileyici ve yabancılık çekemeyeceğiniz bir gezi olacağından net biçimde emin olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap