İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi3
3

Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırpların birlikte yaşadığı Bosna Hersek, yaklaşık olarak 4 buçuk milyon nüfusuyla önemli bir turizm merkezi olarak görülmektedir. Bosna Hersek gezi rehberi başlıklı bu yazımızda, Bosna Hersek gezilecek yerler hakkında bilgilerde bulabilirsiniz.

Bosna Hersek Gezi Rehberi1
Bosna Hersek Gezi Rehberi1

Bosna Hersek Gezi Rehberi

Başçarşı

Bosna Hersek gezilecek yerler arasında bulunan Başçarşı, tarihi dokunun en yoğun olduğu yerlerden birisidir. Saraybosna’da bulunan Başçarşı, şehrin kalbi olarak nitelendirebileceğimiz önemli yerlerden birisidir. Osmanlı tarafından 16. Yüzyılda kurulan Başçarşı, çevresinde bulunan tarihi yapılarla sizi tarihin derinliklerine sürükleyecek özelliklere sahiptir.

Saat Kulesi

1762 yılında yaptırılan saat kulesi, 30 metre yüksekliğinde olup Saraybosna’da bulunan tarihi mekanlardan birisidir. Dönem içerisinde hasar görmüş olsa da yeniden restore edilerek açılan saat kulesi, Osmanlı’nın Saraybosna da bulunan önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Latin Köprüsü

Bosna Hersek gezi rehberi listemizde yer alan Latin Köprüsünün en dikkat çeken özelliği, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasında etkili olan Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin, bu köprü üzerinde suikaste uğramasıdır. Her ne kadar küçük bir köprü olsa da tarihi özelliği büyük olan Latin Köprüsü üzerinde, doğa manzarasına karşı resim çektirebilirsiniz.

Saraybosna Katedrali

Bosna Hersek Gezi Rehberi2
Bosna Hersek Gezi Rehberi2

1889 yılında yaptırılan Saraybosna katedrali, önündeki papa ll. Jean Paul heykeliyle, ayrıca dikkat çekmektedir. Katolik mezhebine bağlı halkın hala ibadetleri için kullandığı bina, Bosna Hersek gezilecek yerler arasında, yoğun ziyaretçi almaktadır.

Mostar Köprüsü

Ülkenin Mostar şehrinde bulunan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencileri arasında yer alan Mimar Hayrettin tarafından yapılmıştır. 30 metre uzunluğunda 24 metre yüksekliğinde bulunan Mostar Köprüsü, 4 metre genişliğe sahiptir. Sırp katliamları sırasında büyük hasar görmesinin yanı sıra, Hırvat tankları tarafından da tamamen yıkılan köprü, UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle birlikte, 1997 yılında yeniden inşa edilmiştir. Köprünün inşa edilmesinde Türkiye’nin desteği de, önemli rol oynamıştır.

Umut Tüneli

Yine Saraybosna’da bulunan umut tüneli, Sırp katliamları sırasında Boşnak halkının askerlerle birlikte kazdığı 840 metre uzunluğunda bir tüneldir. Bu tünel sayesinde halka gıda yardımı yapılmakta ve yaralıların bölgeden tasfiye edilmesi sağlanmaktaydı. Günümüzde sadece 20 metrelik kısmı turistlerin ziyaretine açılan umut tüneli, yapılış amacı nedeni ile oldukça anlamlı yerlerden birisidir.

Alperenler Tekkesi

Bosna Hersek Gezi Rehberi3
Bosna Hersek Gezi Rehberi3

Bosna Hersek gezi rehberi listemizde yer alan alperenler tekkesi, ülkenin Mostar şehrinde bulunan ve tarihi Safranbolu evlerine benzerliğiyle dikkat çeken bir yapıdır. Bu yapının tarihi olmasının yanı sıra en önemli özelliklerinden birisi de, Buna Nehri’nin kaynak noktasında yer almasıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap