İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Borsada Hile Yapmak Mümkün Müdür?

Borsada Hile Yapmak Mümkün Müdür?

Borsada Hile Yapmak Mümkün Müdür3
2

 

Manipülasyon, bir güvenliğin fiyatını yapay olarak şişirmek veya azaltmak ya da kişisel kazanç için piyasanın davranışını başka şekilde etkilemek şeklinde borsa da hile yapmak mümkün. Manipülasyon çoğu durumda yasa dışıdır, ancak düzenleyiciler ve diğer yetkililerin tespit etmesi zor olabilir. Manipülasyon, manipülatör için bir pazardaki katılımcıların büyüklüğü ve sayısı arttıkça da zordur. Analistler ve diğer piyasa katılımcıları tarafından orta ve büyük çaplı şirketler olarak yakından izlenmediği için, kuruş stokları gibi daha küçük şirketlerin hisse fiyatını değiştirmek çok daha kolay. Manipülasyona çeşitli fiyat manipülasyonu, stok manipülasyonu ve piyasa manipülasyonu ve hile denir.

Hile piyasalarda çok şekil alır. İnsanlar bir yolu deflate bir menkul kıymetin fiyatını o gelenek olmuştur hangi olandan önemli ölçüde daha düşük bir fiyata küçük siparişler yüzlerce yerleştirerek gereğidir. Bu yatırımcılara şirkette yanlış bir şey olduğu izlenimi veriyor, bu yüzden satıyorlar, fiyatları daha da düşürüyorlar. Diğer bir manipülasyon örneği, birbirlerini iptal eden farklı aracılar aracılığıyla emir alma ve satma, ancak daha yüksek hacim nedeniyle, güvenliğe artan bir ilgi olduğu algısını vermektir.

İki Borsa İşlem Türleri

Bu yanlış sıraya koyma teknikleri, çoğu zaman, diğer kanalların sıkça karşılaşabileceği çevrimiçi kanallar ve mesaj panoları aracılığıyla yanlış bilgilerin yayılmasıyla birleştirilir. Dışardaki kötü bilgi barajı, tüccarların borsa da bir ticarete girip çıkmasını teşvik etmek için görünüşte meşru piyasa sinyalleriyle birleşir. Pompa ve dökümü yapay bir şişirmek için en sık kullanılan manipülasyon olduğu mikro kapak stoğu ve sonra torbayı tutmak için bırakarak daha sonraki takipçileri dışarı satmak. Pompanın ve çöplüğün tersi, daha az kullanılan kaka ve kepçedir. Kaka ve kepçe daha az kullanılıyor çünkü meşru bir iyi şirketin kötü görünmesini sağlamak, bilinmeyen bir şirketin harika görünmesini sağlamaktan daha zordur.

Bir Tür Yasal Manipülasyon

Borsada Hile Yapmak Mümkün Müdür 3

Para bozma manipülasyonu, sadece merkez bankaları ve ulusal hükümetler kendi içinde yer alabildikleri ve kendi içlerinde yasal otoriteler oldukları için, biraz farklı bir piyasa manipülasyon sınıfıdır. Bir para biriminin sahibi olmak, bu hükümetlerin akranlarına oranla paralarının değerini bastırmak veya şişirmek için kullandıkları pek çok eylemi meşrulaştırmaktadır.

Para birimi manipülasyonu yasalara aykırı olmamasına rağmen, parasını manipüle eden bir ülke, diğer ülkeler tarafından itiraz edilebilir veya ticaret ortakları tarafından geçirilen yaptırımlarla cezalandırılabilir. Dahası, Dünya Ticaret Örgütü (WTO)gibi uluslararası organlar, para manipülasyonu suçlamalarına karşı daha güçlü bir rol oynamaya teşvik edilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap