İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Birleşik Krallık Gezi Rehberi

Birleşik Krallık Gezi Rehberi

Birleşik Krallık1
2

(İngiltere) Birleşik Krallık Gezi Rehberi

Bizlerin genellikle İngiltere olarak bildiği Büyük Britanya’nın tamamıyla İrlanda Adası’nın Kuzey kısmını kapsayan Birleşik Krallık, 66 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Başkenti Londra olan ülkenin para birimiyse, İngiliz Sterlinidir. Birleşik Krallık gezi rehberi yazımızda, Birleşik Krallık gezilecek yerler hakkında tavsiyelerde bulunduk.

Stradford upon Avon

Birleşik krallık gezilecek yerler arasında yer alan bu şirin kasaba, aynı zamanda Shakespeare’in doğduğu yer olarak bilinmektedir. Tipik bir İngiliz kasabası olan yerleşim yeri, Avon nehrinde bulunan kuğuları ve doğal güzellikleriyle sizleri büyüleyecektir.

Warwick Kalesi

Ortaçağ İngiliz mimarisinin muhteşem örnekleri arasında yer alan kale, Birleşik Krallık gezi rehberi listemizde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir. Çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen, mimarisiyle sizi kendine hayran bırakmaya yetecek bir yapıdır.

Bath

Dünyanın en düzenli ve sıra dışı şehir yapısına sahip olan kent, kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Londra Kalesi

Ülkenin başkenti Londra’da bulunan kale, mimari ve tarihi özellikleriyle dikkat çekiyor. 1078 yılı gibi çok eski bir tarihe sahip olan ve günümüze kadar gelmeyi başaran kale, İngiltere gezi rehberi listemizde yer alan önemli tavsiyelerimizden birisidir. Tarihi boyunca cephanelik, akıl hastanesi, hapishane ve hazine binası gibi farklı amaçlarla kullanılan bina, Thames nehrine sıfır konumda yer almaktadır.

Westminser Sarayı

Tam 1100 odası bulunan saray, 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. İçerisinde Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası gibi farklı alanların bulunduğu saray, UNESCO koruması altındadır.

Windsor Sarayı

Kale burçlarının yanı sıra saray niteliğinin daha ağır bastığı yapı, 11. Yüzyılda inşa edilmiş olup muhteşem bir görüntüye sahiptir. Birleşik Krallık gezi rehberi listemize aldığımız saray, mükemmel bir mimariye sahiptir.

Aziz Paul Katedrali

Londra’nın ana kilisesi konumunda olan yapı, 1675 yılında yaptırılmış en eski ibadet merkezlerinden birisidir. 11 metre yüksekliğine sahip yapı, Londra’da en fazla ilgi gören tarihi yapılardan birisidir.

Kule Köprü

Thames Nehri üzerinde konumlu olan tarihi köprü, 1886 yılında yapılmıştır. Londra’nın en fazla ziyaret yerleri arasında yer alan köprünün, 244 metre uzunluğa sahip olduğu bilinmektedir.

Big Ben

Dünyaca üne sahip saat kulesi, yine başkent Londra’da yer almaktadır. Dünyanın en uzun saat kulelerinden birisi olan tarihi yapı, 96 metre yüksekliğiyle adeta bir gökdeleni andırmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap