İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Birinci Dünya Savaşı Filmleri Nelerdir?

Birinci Dünya Savaşı Filmleri Nelerdir?

birinci dünya savaşı resimleri
3

birinci dünya savaşı nedir,nezaman çıkmıştır,neden çıkmıştır,başlama tarihi ve bitme tarihi gibi bir çok merak ettikeriniz bu makalede.

Birinci Dünya Savaşı Filmleri Nelerdir

            Avrupa merkezli küresel bir savaş olan Birinci Dünya Savaşı 1914-1918 yılları arasında gerçekleşmiştir. Avrupalı devletlerin sömürgecilik faaliyetleri, hammadde ve pazar arayışları, Fransız İhtilali’nin doğurduğu milliyetçilik akımı, Rusya’nın sıcak denizlere inme hayali gibi pek çok sebep savaşın çıkmasında etkili olmuştur. Zamanın büyük güçleri İttifak ve İtilaf devletleri arasında gerçekleşen savaş ardında milyonlarca ölü ve yaralı bırakmıştır. Büyük yıkımlara sebep olan birinci dünya savaşı pek çok filme de konu olmuştur. Frantz, Arabistanlı Lawrence, Zafer Yolları, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok ve Büyük Geçit filmleri Birinci Dünya Savaşı’na ışık tutan yapıtlardan birkaçıdır.

  Arabistanlı Lawrence

            Birinci Dünya Savaşı’na dair Osmanlı Devleti ve Araplar arasındaki ilişkileri irdeleyen bir film olan Arabistanlı Lawrence, Osmanlı yönetimine karşı ayaklanan Arap kabilelerini ve onları tuzağa düşüren İngiliz casus Thomas Edward Lawrence’ın hikayesini anlatmaktadır. Yedi dalda Oscar ödülü kazanan filmin yönetmenliğini David Lean yapmıştır.

 Zafer Yolları

            Stanley Kubrick yönetmenliğindeki film, Birinci Dünya Savaşı’nın toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini konu almasının yanı sıra askerler arasındaki şahsi çıkarların ve kişisel hırsların savaşın gidişatındaki önemini de vurgulamaktadır. Mevki ve rütbe için oynanan kötü oyunların birçok insanın hayatını tehlikeye atması savaşın arka planını gözler önüne sermektedir. Filmin kadrosunda Kırk Douglas, Ralph Meeker, Adolphe Menjou gibi isimler yer almaktadır.

 Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

            Erich Maria Remarque’nin All Quiet on The Western Front adlı kitabından uyarlanan film Birinci Dünya Savaşı sırasında öğretmenlik yapan Profesör Kantorek ve öğrencileri arasında geçmektedir. Kantorek öğrencilerine savaşa katılmanın önemini ve asker olmanın öneminden bahsederek birçok öğrencisinin Alman ordunsuna katılmasına sebep olmuştur.

 Frantz

            Birinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu kayıpların insanlar üzerindeki etksini işleyen film, Birinci nişanlısı Frantz’ı Dünya Savaşı’nda kaybetmiş olan Anna ile Frantz’ın mezarını ziyaret eden esrarengiz Fransız genci Adrien arasında geçmektedir. Savaşta sevdiklerini kaybeden insanların hayatlarına devam etmekte zorlanmasını ve geçmişten kopamamlarını konu alan yapıt François Ozon tarafından çekilmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Pierre Niney, Paula Beer, Marie Gruber, Anton von Lucke gibi isimler yer almaktadır.