1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bireysel Emeklilikte İptal Nasıl Olur ?

Bireysel Emeklilikte İptal Nasıl Olur ?

Bireysel Emeklilikte İptal Nasıl Olur
2

Bireysel Emekliliğin faydaları

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’e, tüm şirketlerin geçmesi otomatik olarak gerçekleşecek. 2018 yılında sistem iyi gibi görünse de, çalışan kesimleri zorlamaktadır ve çalışanlar sistemden nasıl çıkılacağını merak etmektedirler. Yazının amacı Bireysel Emeklilik Sisteminin nasıl iptal edileceğini açıklamaktadır. Sistem çalışan istemese de otomatik olarak yapılıyor. Çalışan tüm insanlar için sistemden çıkmak için bir bekleme süresi vardır. Bu süre sisteme girişlerinden itibaren 2 aydır ve bu süre içinde başvuru yapılmalıdırlar.

 

İptal işlemi yapıldığı anda, işlemi yapan sigorta şirketine ulaşır ama bu işlemin sigorta şirketi tarafından ne zaman “İptal” edileceği, firmanın sözleşmesinde yazanlara bağlıdır. İptal işlemini almasının ardından, sözleşmede takip eden 10 iş günü içerisinde bunu işleme alacağını belirtmektedir. Geçen süre içinde çalışan tarafından ne kadar BES’te kalınmışsa, o kadar süre ücretinin iade edileceği söylenebilir. Bu tutarın içinde, yatırım gelirleri de vardır. BES’in iptalinden bahsettik. Bireysel Emeklilik Sisteminin neden zorunlu olduğunu anlatalım.

Bireysel Emeklilik Nedir ?

Bireysel Emeklilik Sisteminin, çalışana ek bir emeklilik yaratmak amacıyla yapıldığını bilmemiz gerekir. Ayrıca 45 yaş altı kişilerin yararlandığı ve kamu, özel ayrımı yapılmadan herkesi kapsamaktadır. Özel emeklilik (BES) sigortası için çalışanların maaşlarından her ay belli bir oran kesinti yapılır. Bu kesilen tutar, çalışanlara fazla geldiğinden sistemden çıkmak istemektedirler. Bu kesinti oranı, 53 TL ile 340 TL arasındadır. Kesilen tutarlar çalışan sistemden çıktığında, tüm yatırılan tutar geri iade alabilirler. Daha ayrıntılı bilgi için, sizi sigorta yapan kurumdan bilgi almanız mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap